Pracovní pohovor na vysněné místo občas znamená velký stres ve vašem životě. Při správné přípravě však můžete všechny starosti hodit za hlavu a soustředit se pouze na svůj cíl – získat práci, na kterou se hlásíte. Na jakých 10 nejčastějších otázek se připravit předtím než vyrazíte na pohovor?
Pracovní pohovor má často stejné náležitosti
Kdejaký personalista by vám řekl, že pracovní pohovory bývají ve své podstatě velmi podobné a to u jakéhokoliv zaměstnavatele. Samozřejmě úkoly, které mají prověřit vaše znalosti, mohou přinést kdejaké překvapení a občas člověka docela zaskočit, avšak struktura každého pohovoru probíhá většinou následovně:
- Představení společnosti, do které se hlásíte
- Vaše představení vlastními slovy
- Diskuze na základě otázek od personalisty/zaměstnavatele
- Prostor pro vaše dotazy
- Poté si vás mohou pozvat například na druhé kolo, kde se zpravidla setkáte s nějakým testem, přípravou prezentace, předvedením jiných důležitých dovedností apod. nebo tyto úkoly děláte rovnou na místě při prvním kole
- Vyhodnocení vašich odpovědí a dovedností může proběhnout hned, nebo se vám společnost ozve později
- Rozloučení
Délka pohovoru se tedy odvíjí od jeho struktury, může trvat půl hodiny, ale také dvě. Proto si na něj vyhraďte dostatek času a rozhodně personalistu neupozorňujte, že už budete muset jít. Tak si plusové body příliš nezískáte.
Dá se tedy říct, že zhruba stejnou osnovu můžete očekávat i při pohovoru, který čeká právě vás. Podobnost a zajeté vzorce vám však přináší určitou výhodu – můžete se na pohovor dobře připravit dopředu a získat tak potřebný klid a sebejistotu.
Stejnou podobnost lze také očekávat u otázek personalistů, které používají pro posouzení uchazečů o práci. Vhodně zvolená odpověď vám pak může přinést kýžený úspěch v podobě získání pracovní pozice. A protože odpovídat na dotazy zaměstnavatele z patra dokáže opravdu jen pár z nás, není na škodu připravit si alespoň základní odpovědi dopředu.
Seznam 10 nejčastějších otázek při pohovorů a vhodných odpovědí
Tomuto desateru se zpravidla nevyhnete na žádném z pohovorů. Minimálně polovina otázek (nebo velmi podobných obměn) padne na každém z nich.
Personalisté se shodují, že problém pokládání těchto otázek tkví v tom, že padnou ať už před nimi sedíte jako čerstvý absolvent školy, nebo jako profesionál s více jak 20 letou praxí. Těžko soudit, ve které ze situací, mohou působit trapněji.
Povězte nám něco o sobě.
Vašeho budoucího zaměstnavatele příliš nezajímá, že máte doma dva psy a rádi o víkendech jezdíte na kole. Přesto se tato otázka používá velmi často a slouží jako tzv. icebreaker. Jednoduše slouží k prolomení ticha, začátku konverzace a navázání prvního vztahu.
Zkuste začít obecným, ale stručným popisem sebe sama a nakonec odpovědi přihoďte i několik zájmů, které máte skutečně rádi. Příliš se však touto otázkou nezabývejte, čtyři až šest kratších a milých vět o sobě bohatě stačí. Pokud se vám povede nenápadně přihodit i nějakou vhodnou vlastnost pro výkon pracovní pozice, na kterou se hlásíte, můžete získat body navíc.
Pozor na kontroverzní témata, politické názory nebo životní styl, který vyznáváte. Nemůžete tušit, jaká osobnost sedí před vámi, a přestože by personalista neměl dát na vlastní názory, ale posuzovat pouze vaše předpoklady pro zvládnutí práce, můžete si zkazit první dojem. A všichni víme, jak je první dojem důležitý.
Proto si informace o tom, že jste například vegetarián/ka nechte raději pro sebe a řekněte spíše něco obecného, jako třeba že máte rádi zdravý životní styl. Nikdy totiž nevíte, jaký názor má ten na druhé straně stolu.
Jaká je vaše nejsilnější stránka?
Při odpovědi na tuto otázku se zaměřte na vlastnosti, které mohou být užitečné pro danou pozici. Vybírejte zároveň z vašich opravdových předností, abyste je později mohli dokázat. Například pokud zvolíte dobré komunikační schopnosti a poté se na poradě při každém mluveném projevu zakoktáte nebo nebudete vědět, co říct, nepřesvědčíte svého zaměstnavatele o vašem komunikačním umění. Naopak jej donutíte vzpomenout si, co jste všechno prohlásili za své dobré vlastnosti a pochybovat i o nich.
Jaká je vaše naopak nejslabší stránka?
Nemusíte hned odhalovat dvacet věcí, na které nejste v životě zrovna pyšní a které považujete za své slabiny. Svoji odpověď vždy zamaskujte tak, aby ukazovala na snahu zlepšovat se v dané oblasti. Přiznejte jednu věc, na které se snažíte pracovat a zdůrazněte, že na ní již pracujete. Uvést můžete i způsob, jak to děláte. Dávejte si pozor, abyste nevybrali vlastnost nebo dovednost, která je klíčová pro výkon povolání.
Proč jste si vybrali právě naši společnost/firmu a co o ní víte?
Den předem si několikrát pročtěte celý web společnosti a připravte se přesně na tento dotaz. Zjistěte si zakladatele, historii, působení na trhu, ale i otevírací dobu (nevěřili byste, ale i taková otázka může padnout). Nejdůležitější body si zapište na papír a zhruba hodinu před pohovorem si své zápisky naposledy osvěžte.
Z jakého důvodu měníte práci?
Mezi další obdobné otázky patří: Proč jste opustil/a minulé místo? nebo Proč po tak krátké/dlouhé době měníte své zaměření/pracovní pozici?
Zde si dávejte obzvlášť pozor na to, co odpovíte. Určitě nezačněte nadávat na předchozího zaměstnavatele, i kdyby jste se nerozešli zrovna v dobrém. Nejlepší odpovědí dle odborníků je zalichotit zaměstnavateli hláškou typu: “Viděl jsem vaši nabídku a řekl/a jsem si, že tuto příležitost nesmím nechat bez povšimnutí.” nebo prosté: “Cítím, že potřebuji v životě změnu.”
Proč bychom měli přijmout právě vás?
Zde zapojte svoji kreativitu a připravte si odpověď v osobitém stylu. Vytvořte z této odpovědi reklamu na sebe sama, podtrhněte své dobré vlastnosti a na závěr vypíchněte nějakou přidanou hodnotu, kterou můžete firmě/společnosti nabídnout pouze vy. Jednoduše se prodejte tak, jak se to od vás koneckonců očekává.
Jaké jsou vaše cíle v budoucnu? Kde se vidíte za X let?
Velmi oblíbená otázka personalistů a zaměstnavatelů. Odpovědět na ni není příliš jednoduché. Každý se totiž vidíme úplně jinde a často se naše představa mění. Ještě před rokem byla určitě i ta vaše odlišná od té dnešní.
Zkuste svoji odpověď opět vztáhnout na práci. Pokud má firma možnost kariérního růstu, můžete směle a s pokorou dodat, že byste například za 5 let rádi vedli tým lidí nebo něco podobného. Vždy však mluvte pravdivě dle vašich opravdových přání.
Co pro vás znamená úspěch?
Pomocí této otázky si chce personalista udělat obrázek o vašich hodnotách, cílech a prioritách. Povyprávějte o tom, čeho chcete dosáhnout v pracovním, ale i osobním životě. Prozraďte, jaký význam pro vás má úspěch a v jaké podobě jej vnímáte za splněný. Vůbec se nemusíte zaobírat finanční stránkou úspěchu.
Jakého největšího úspěchu jste prozatím dosáhli?
Někdy tuto otázku personalisté více rozvinou a požádají vás o popsání složité situace v pracovním životě a jejím řešením, které jste provedli. Cílem otázky je zjistit váš postoj, když se ocitnete v těžké situaci a také vaší cílevědomost.
Pokud za svůj největší úspěch v životě považujete gól v nedělním zápase na fotbale, prozrazujete tím, že jste toho pravděpodobně příliš nedokázali, ač pro vás se může jednat o opravdový triumf.
Zkuste se spíše zaměřit na popsání nějaké krizové situace, která se vám někdy stala a její řešení. Můžete mluvit i více obecně a říct například, že jste v minulé práci dostali na starosti velmi složitý projekt, který se nestíhal dokončit v termínu a za váš úspěch považujete nasazení všech vašich sil a praktických kroků pro dokončení projektu včas, což se vám povedlo. Ukážete svoji oddanost práci i schopnost zatnout zuby, když jde do tuhého.
Jaký plat očekáváte?
Tato otázka zpravidla přichází až ke konci pohovoru. Zapamatujte si, že ve většině případů zaměstnavatel již dopředu ví, do jakého platového rozmezí se chce vejít. Rozhodně se však nepodceňujte a odhadněte takové rozmezí, které je přijatelné pro obě strany.
Tato otázka určitě není tou, která rozhoduje o vašem přijetí. Pokud dobře zapůsobíte na zaměstnavatele, platové podmínky dokážete ujednat později na vhodnou částku. Navíc správný zaměstnavatel si za dobře odvedenou práci rád připlatí, jelikož se mu stále vyplatí. Kompromisem se také může stát zkušební doba, kdy se na určitou (a jasně stanovenou) dobu dohodnete na menší odměně, která se po spokojenosti obou stran navýší, například po 2 měsících.
Rada na závěr
Nebojte se také na konci pohovoru zeptat na to, co zajímá vás. Dáte najevo svůj zájem a více zaujmete svého budoucího zaměstnavatele. Připravte si 2 až 5 otázek, které můžete na konci dodat z vaší strany. Nikdy se však neptejte na to, co už jasně padlo v průběhu pohovoru.