Rodiče

Manipulativní rodič při rozvodu

Manipulace ve vztahu je formou psychického týrání. Je těžko prokazatelná a není jako psychické týrání trestným činem.

7 min na čtení

Autor:


9

Manipulace dětmi je zločin proti základním zásadám lidskosti.

Manipulace, bossing, mobing, šikana. Termíny a situace, se kterými se těžko vyrovnává dospělý jedinec. Co dělat a jak čelit manipulaci, je-li manipulováno dítětem v případech rozvodového klání?

S manipulací a manipulátory si příliš nevědí rady ani terapeuti. Uvádí ale, že nejdůležitějším momentem je manipulativní chování vůbec odhalit a seznámit se s ním, rozpoznat vlastního manipulátora a pak se před ním chránit. Manipulace poškozuje vás i dítě tím, že narušuje, brzdí a znemožňuje utváření osobnostní autonomii. Pokud jste žili v manželství, kde manipulátor uplatňoval svoje chování, lítáte v tom oba – vy i vaše dítě. Krůček po krůčku se musíte z manipulativních schémat vykřesat. Co s tím a jak na to? Soustřeďme se na to konstruktivní a pozitivní.

Nebuďte na situaci sami, pokud jste identifikovali, že máte co do činění s manipulátorem. Obraťte se na odbornou pomoc pro sebe i pro dítě. Pokud nechcete přímo vyhledat odbornou pomoc a chcete-li počkat, protože se vám zdá, že situace není vážná a nechcete to „hrotit“, udělejte to stejně. Jedná se totiž o typickou reakci, kdy jsou kola manipulace s vámi a vaším dítětem dávno rozjetá. Pokud i tak váháte, přesto apeluji. Nebojte se požádat o přítomnost při jednání s manipulativním rodičem kamaráda, kamarádku, kohokoliv z rodiny či blízkých. Oporou vám bude kdokoliv, kdo vládne zdravým selským rozumem. Paradoxně, manipulátoři rádi vychutnávají svojí oběť o samotě. Jakmile je přítomna další osoba a manipulátor cítí, že na něj někdo lidově řečeno „svítí“, stáhne se. Samozřejmě, že se pokusí manipulovat i s vaším doprovodem. Váš doprovod je ale nezaujatý pozorovatel, který se rychle umí orientovat.

Přestaňte být obětí. Nejste. Umíte situaci řešit. O důležitých rozhodnutích týkající se dítěte komunikujte psanou formou. V psaném textu lépe rozlišíte skutečnost a dokážete konstruktivně reagovat. Akce vyvolává reakci, tudíž i manipulátor bude muset reagovat zase čitelně. Vzhledem k tomu, že psaná forma neposkytuje prostor pro uplatnění „manipulátorského umu“, může se stát, že vám nebude odpovídat, může předstírat nezájem a čekat, až se přiblížíte. Situace, kdy ukážete, že vám na něčem záleží, je přesně stavěná pro manipulátora a je jeho živnou půdou. Při osobním jednání používejte povrchový způsob komunikace a neutrálně zabarvená vyjádření. Nereagujte na osobní sdělení. Ignorujte je. Vytvořili jsme prostor pro vás. Teď je na řadě vaše dítě.

Téma manipulace jednoho rodiče dítětem je velmi citlivé. Zanechá vás jako druhého rodiče absolutně bezmocného a bezbranného. Největší zločin na lidské psychice se odehrává výhradně ve vaší nepřítomnosti, kde nemůžete bránit sebe a ochránit od schémat a následných dopadů ani dítě. Děti jsou naprosto bezbranné. Bohužel k manipulaci dochází i za přítomnosti ostatních členů rodiny, kteří nespatřují nic varovného. Naopak na druhé straně rodiny právě probíhá sebezáchovný mechanizmus na „záchranu“ poraněného člena a jsou schopni nereagovat na racionální stanoviska a bránit svého člena všemi dostupnými prostředky a za každou cenu. Pokud situace není tak kritická a komunikujete s někým z „druhé strany barikády“, budujte záchrannou síť opory i pro své dítě. I vy můžete vnést své myšlenkové a výchovné vzorce. Pokuste se o to. Učiňte tak kdykoliv a informujte případně i ostatní členy rodiny o chování jejich člena. Nestěžujte si. Věcně sdělujte.

Ovoce manipulativního chování rodiče vůči dítěti je poměrně „šťavnaté“ a zraje velmi rychle. Sklidíte poměrně výživnou úrodu, kterou budete zpracovávat se svým dítětem roky. Projevy chování se mohou u každého dítěte lišit a mohou nabývat různé intenzity v různých obdobích. Jsou identické reakcím na rozvodový stres, jen s jinou intenzitou. Připravte se na to, že vaše dítě i díky rozvodu a konfliktním situacím, které obestírají toto období, bude vždy citlivější a vnímavější k různým změnám, které život provází. Bude na ně i podle toho citlivěji reagovat. Vysvětlujte a buďte pevnou oporou.

Dopady manipulativního chování vůči dítěti se projevují jako odtažitost a uzavřenost vůči vám, uzavření se do sebe, neopodstatněné obavy nebo strach, odmítání a odpor, pasivita a apatie k činnostem, které běžně vykonáváte a víte, že je má dítě rádo. Noční můry, noční běsy. Časté noční buzení, křik, pláče ze spaní, pohyb ve spánku, zmatenost. V případě trvajících nebo opakujících se nočních běsů spolupracujte s dětským lékařem a bez odkladu jej informujte. U dětí do třech let totiž psychický nátlak, vyvolávající noční běsy, může naznačovat vývojové změny, které je potřeba vyšetřit. Dále mezi ně patří nesoustředěnost, častá nemocnost, noční pomočování, ale i pomočování denní, neschopnost se bránit při běžných dětských hrách agresivnějšímu chování ostatních dětí, zpomalený vývoj, zhoršení výsledků ve škole, nízké sebevědomí a zase odmítání. Můžete navštívit dětského psychologa, výchovného poradce, mediátora. Bohužel se dopracujete do fáze, kdy bude nutná přítomnost i druhého rodiče. Manipulátoři však ví, odkud vítr vane. Odmítají se tedy často účastnit podobných sezení a vinu dávají vám. Nedejte se. Jděte sami i tak. Buďte v kontaktu s okolím vašeho dítěte. Udělejte, co udělat můžete.

Některé manipulativní chování rodičů může vést až k syndromu odvrženého rodiče, kdy je jeden rodič očerňován zpravidla pečujícím rodičem. Nejsou však výjimkou ani opačné formy.

Ve valné většině jsou očerňováni otcové, kteří s dětmi tráví menší množství času a manipulátorkami jsou matky. V případě matek se tak děje zejména proto, že má či plánuje partnerský vztah a nepřeje si vazbu mezi dítětem a otcem. Chce, jak se říká „spálit mosty“ a začít znovu. Zamezuje nejdříve kontaktu s otcem za vydatného masírování v nepřítomnosti otce. Dítě odmítá s odvrženým otcem trávit čas, být s ním v jakémkoliv kontaktu. Pokud ke kontaktu má dojít, prožívá jej jako silně stresový. V opačných případech manipulace proti matkám se jedná o typický projev „koupě“ přízně dítěte a předvádění naleštěného života o víkendech. Otec tak demonstruje před očima dítěte neschopnost matky mu v běžných dnech zajistit stejný luxus, na kterém pak dítě trvá. Nenechte se vtáhnout do hry. Hranice. Vysvětlování. Pamatujete?

Jako rodič se nikdy nesnažte s rodičem-manipulátorem bojovat. Nikdy nevyhrajete. Jen se tím roztáčí kolotoč. Najděte si svůj život. Travte s dítětem čas aktivně a plnohodnotně jej užívejte. Pozitivní zážitky převáží ty negativní. Nebojte se, dítě povyroste a časem si svůj názor udělá samo. Přestože jejich psychika byla nebo je vystavená velké zkoušce a tlaku, jsou to bytosti velmi rozumné, hravé a inteligentní. Potřebují jen čas se zorientovat a věřte, že se velmi rychle naučí třídit a rozlišovat to dobré. Vytvářejte jim prostor pozitivní, kde na to dobré mohou opravdu přijít. Dobrou zprávu je, že i manipulátoři se unaví. I oni chtějí nový život. Před dítětem pevně stavte hranice. Zachovejte druhému, i když „zlotřilému“ rodiči, rodičovskou důstojnost. Podílejte se však na vytváření reálného obrazu, nikoliv iluzorního. Prezentujete totiž také svoje hodnoty a postoje před očima dítěte.

9

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.   V pořádku,