Svobodné čtení bez reklam a sledování. Jen vy a čistý obsah. Pokud nás chcete podpořit, můžete tak učinit tady
Manipulace, bossing, mobing, šikana. Termíny a situace, se kterými se těžko vyrovnává dospělý jedinec. Co dělat a jak čelit manipulaci, je-li manipulováno dítětem v případech rozvodového klání.
Manipulace dětmi je zločin proti základním zásadám lidskosti
S manipulací a manipulátory si příliš nevědí rady ani terapeuti. Uvádí ale, že nejdůležitějším momentem je manipulativní chování vůbec odhalit a seznámit se s ním, rozpoznat vlastního manipulátora a pak se před ním chránit. Manipulace poškozuje vás i dítě tím, že narušuje, brzdí a znemožňuje utváření osobnostní autonomie. Pokud jste žili v manželství, kde manipulátor uplatňoval svoje chování, lítáte v tom oba – vy i vaše dítě. Jenže, jak z toho ven?
Vykřesat se z manipulativních schémat krůček po krůčku
Pokud jste identifikovali, že máte co dočinění s manipulátorem, nezůstávejte na situaci sami. Obrátit se na odbornou pomoc pro sebe i pro dítě, není hanbou. Chcete-li raději s jejím vyhledáním posečkat – třeba proto, že se vám situace nejeví zase tak vážná a nechcete ji proto „hrotit“, o to spíše odborníky kontaktujte. Jedná se totiž o typickou reakci, kdy jsou kola manipulace s vámi a vaším dítětem dávno rozjetá. Pokud i tak váháte, přesto návštěvu odborníka zvažte.
Nebojte se požádat o přítomnost při jednání s manipulativním rodičem také kamaráda, kamarádku, kohokoliv z rodiny či blízkých. Oporou vám bude kdokoliv, kdo vládne zdravým selským rozumem. Paradoxně, manipulátoři rádi vychutnávají svoji oběť o samotě. Jakmile je přítomna další osoba a manipulátor cítí, že na něj někdo lidově řečeno „vidí“, stáhne se. V jiném případě je možné, že se pokusí manipulovat i s vaším doprovodem. Ten je však nezaujatým pozorovatelem a v nastalé situaci se rychle zorientuje.
Přestaňte být obětí
Nejste. Umíte situaci řešit. O důležitých rozhodnutích týkajících se dítěte komunikujte psanou formou. V psaném textu lépe rozlišíte skutečnost a dokážete konstruktivně reagovat. Akce vyvolává reakci, tudíž i manipulátor bude nucen reagovat písemně. Vzhledem k tomu, že psaná forma neposkytuje takový prostor pro uplatnění „manipulátorského umu“, může se stát, že vám druhý rodič nebude chtít odpovídat. Může předstírat nezájem a čekat, až se přiblížíte osobně.
Situace, kdy ukážete, že vám na něčem záleží, je přesně stavěná pro manipulátora a je jeho živnou půdou. Při osobním jednání používejte povrchový způsob komunikace a neutrálně zabarvená vyjádření. Nereagujte na osobní sdělení. Ignorujte je. Vytvořili jste si svůj prostor – teď je na řadě vaše dítě.
Dítě v rodině manipulátora
Téma manipulace jednoho rodiče dítětem je velmi citlivé. Zanechá vás jako druhého rodiče absolutně bezmocného a bezbranného. Největší zločin na lidské psychice se odehrává výhradně ve vaší nepřítomnosti, kde nemůžete bránit sebe a ochránit od schémat a následných dopadů ani dítě. Děti jsou naprosto bezbranné. Bohužel k manipulaci dochází i za přítomnosti ostatních členů rodiny, kteří nespatřují nic varovného. Manipulátor je v jejich očích bez poskvrnky.
V takovém případě na druhé straně rodiny možná probíhá sebezáchovný mechanizmus na „záchranu“ rádoby očerněného člena – manipulátora. Rodina je schopna nereagovat na racionální stanoviska a bránit jej všemi dostupnými prostředky a za každou cenu. Pokud situace není tak kritická a komunikujete s někým z „druhé strany barikády“, budujte záchrannou síť opory i pro své dítě. I vy můžete vnést své myšlenkové a výchovné vzorce. Pokuste se o to. Učiňte tak kdykoliv. Nestěžujte si. Věcně sdělujte.
Vyrovnat se s manipulativním jednáním zabere i roky
Ovoce manipulativního chování rodiče vůči dítěti je poměrně „šťavnaté“ a zraje velmi rychle. Sklidíte vpravdě výživnou úrodu, kterou budete zpracovávat se svým dítětem roky. Projevy chování se mohou u každého dítěte lišit a mohou nabývat různé intenzity v různých obdobích. Jsou identické reakcím na rozvodový stres, jen s jinou intenzitou.
Připravte se na to, že vaše dítě i díky rozvodu a konfliktním situacím, které obestírají toto období, bude vždy citlivější a vnímavější k různým změnám, které život provází.
Bude na ně i podle toho citlivěji reagovat. Vysvětlujte a buďte pevnou oporou.
Projevy dítěte zasaženého manipulativním jednáním rodiče
Dopady manipulativního chování vůči dítěti se projevují jako odtažitost a uzavřenost vůči vám, uzavření se do sebe, neopodstatněné obavy nebo strach, odmítání a odpor, pasivita a apatie k činnostem, které běžně vykonáváte a víte, že je má dítě rádo. Noční můry, noční běsy. Časté noční buzení, křik, pláče ze spaní, pohyb ve spánku, zmatenost. V případě trvajících nebo opakujících se nočních běsů spolupracujte s dětským lékařem a bez odkladu jej informujte. U dětí do třech let totiž psychický nátlak, vyvolávající noční běsy, může naznačovat vývojové změny, které je potřeba vyšetřit.
Mezi další projevy patří nesoustředěnost, častá nemocnost, noční pomočování, ale i pomočování denní, neschopnost se bránit při běžných dětských hrách agresivnějšímu chování ostatních dětí, zpomalený vývoj, zhoršení výsledků ve škole, nízké sebevědomí a opět odmítání. Můžete navštívit dětského psychologa, výchovného poradce, mediátora. Bohužel se tak dopracujete do fáze, kdy bude nutná přítomnost i druhého rodiče. Manipulátoři však ví, odkud vítr vane. Odmítají se proto často účastnit podobných sezení a vinu dávají vám. Nedejte se. Jděte sami i tak. Buďte v kontaktu s okolím svého dítěte. Udělejte, co udělat můžete.
Syndrom odvrženého rodiče
Některé manipulativní chování rodičů může vést až k syndromu odvrženého rodiče, kdy je jeden rodič očerňován zpravidla pečujícím rodičem. Nejsou však výjimkou ani opačné formy.
Ve valné většině jsou očerňováni otcové, kteří s dětmi tráví menší množství času a manipulátorkami jsou matky. V případě matek se tak děje zejména proto, že mají či plánují partnerský vztah a nepřejí si vazbu mezi dítětem a otcem. Chtějí, jak se říká „spálit mosty“ a začít znovu. Zamezují nejdříve kontaktu s otcem za vydatného masírování v jeho nepřítomnosti. Dítě odmítá s odvrženým členem rodiny trávit čas, být s ním v jakémkoliv kontaktu. Pokud ke kontaktu má dojít, prožívá jej jako silně stresový.
V opačných případech manipulace proti matkám se jedná o typický projev „koupě“ přízně dítěte a předvádění naleštěného života o víkendech. Otec tak demonstruje před očima dítěte neschopnost matky mu v běžných dnech zajistit stejný luxus, na kterém pak dítě trvá. Nenechejte se vtáhnout do hry. Hranice. Vysvětlování. Nezapomínejte.
Boj nebo útěk? Nevzdávejte se
Jako rodič se nikdy nesnažte s rodičem-manipulátorem bojovat. Nikdy nevyhrajete. Jen se tím roztáčí kolotoč. Najděte si svůj život. Travte s dítětem čas aktivně a plnohodnotně jej užívejte. Pozitivní zážitky převáží ty negativní. Nebojte se, dítě povyroste a časem si svůj názor utvoří samo. Přestože psychika manipulovaných dětí byla, nebo je, vystavená velké zkoušce a tlaku, jsou to bytosti velmi rozumné, hravé a inteligentní. Potřebují jen čas zorientovat se. Věřte, že se velmi rychle naučí třídit a rozlišovat to dobré.
Vytvářejte dětem pozitivní prostor, kde na to dobré a hodnotné mohou opravdu samy přijít. Dobrou zprávou je, že i manipulátoři se unaví. I oni chtějí nový život. Před dítětem pevně stavte hranice. Zachovejte druhému, i když „zlotřilému“ rodiči, rodičovskou důstojnost. Nesnižujte se sami k přebírání jeho jednání. Podílejte se na vytváření reálného obrazu, nikoliv iluzorního. Nezapomeňte, že prezentujete také svoje hodnoty a postoje před očima dítěte.