Není to však jen samotná počítačová hra, co děti na Minecraftu láká. Jedná se tu o celý fenomén doby. Děti dělí svůj čas na to, kdy Minecraft hrají, a kdy se dívají na YouTube, jak Minecraft hraje někdo jiný. Přijde vám to zvláštní? Že se dítě s oblibou dívá, jak někdo jiný hraje počítačovou hru? Vězte, že se nejedná o nic neobvyklého. Hned po hudbě jsou hráčské záznamy Minecraftu druhým nejsledovanějším typem videí na YouTube.
Kuba je normální šestiletý chlapec, který letos s nadšením nastoupil do první třídy. Bystrý, bezprostřední a v kolektivu oblíbený. Mnozí rodiče by jej chtěli mít doma, protože to vypadá, že školu zvládá bez nejmenších problémů. Má výbornou prostorovou představivost, slabikuje i celé věty a když mluví, prokládá slova anglickými výrazy. Přesto se o něj rodiče bojí.
Kuba je totiž hráč. Ve svých šesti letech propadl fenoménu zvanému Minecraft (čti majnkraft) jako mnoho jeho vrstevníků. Jakmile má příležitost, usedá k počítači a hraje. Klidně i čtyři hodiny denně. Pokud to nejde jinak, vstává brzy ráno, aby hrál.
...ptáte se, co je ten Minecraft vlastně zač?
Postav si vlastní svět
Hru vydal v roce 2009 švédský vývojář s přezdívkou Notch. Na základě její vzrůstající popularity založil firmu Mojang Studios, kterou od něj odkoupil v roce 2014 Microsoft za neuvěřitelných 2,3 miliard amerických dolarů. Vývojáři Microsoftu stále pokračují na rozšiřování a zdokonalování hry. Obliba, zdá se, stále roste.
Minecraft není honička, ani střílečka, ani strategie. Je to pískoviště (sandbox). Minecraft je paralelní svět z kostek, ve kterém je možné skoro cokoliv. Nejsou tu příkazy, ani jasně dané postupy, jak hru hrát. Chybí tady dokonce vítězové a poražení. Hráčům jsou tu předkládány pouze možnosti. A ty jsou nepřeberné a každá hra závisí na fantazii hráče. Den a noc se tu střídají co 20 minut a je jen na hráči, jestli bude pouze kreativní stavitel, nebo nechá objevit i nebezpečné příšery, kterým se bude za pomoci svých staveb bránit.
Není důležité vyhrát, ale hrát hru dobře.
Cílem může být chápáno zabití draka Endu (Enderdragon) v podzemí, ale ani tím hra nemusí skončit. Hráč se pak v naprosté většině případů vrací do dalšího života na povrchu. Má tam přece svůj dům, stavěný třeba i několik dnů z diamantů a kamene, palác s promyšleně hlídaným vstupem a možná i překrásným vodopádem uvnitř. Není důležité vyhrát, ale hrát hru dobře. Něco jako nové a vylepšené lego s tím rozdílem, že se nad svou stavbou můžete proletět, nebo si do ní pozvat své reálné kamarády. Navíc, když je čas počítač vypnout, svět se automaticky uloží bez nutnosti stavbu bořit, nebo uklízet hromady kostek na podlaze.
Minecraft existuje v řadě verzí a rozšíření, ale všechny mají tyto základní herní módy:
- Creative: tvořivá hra zejména pro všechny začátečníky, kde je hráč nesmrtelný a nečíhají na něj žádná nebezpečí. V creative módu můžete létat i rozbíjet podloží (bedrock) a máte neomezený přísun surovin a zásob.
- Survival: hra o přežití, kdy za noci vylézají příšery (mobové), a proto je potřeba se před nimi chránit vhodným přístřeším. Také jídlo a stavební suroviny si už musí hráč obstarávat, a to těžbou, lovem zvěře, nebo nákupem od vesničanů (villagers). Životů má však hráč hned několik, takže případná smrt pro něj ve hře není takovou pohromou.
- Hadrcore: stejný mód jako survival s tím, že má hráč jenom jeden život.
Z hlediska počtu hráčů ve světě může být Minecraft hrán jako:
- Singleplayer: hra pro jednoho hráče, možná je i verze offline
- Multiplayer: hra pro více hráčů, k této verzi musí být hráč online
Pro a proti
Interakce s jinými hráči v multiplayer módu skýtá samozřejmě řadu nástrah. V rámci hry jde nejčastěji o tzv. griefování, kdy někdo rozbije cizí stavbu, ať už z nudy, nebo ze msty. Dítě se může setkat se zabitím pomocí nepovolených technik nebo vyhrožováním v chatu. Za takové jednání si však hráči vyslouží často od správce serveru “mute” - zákaz chatování, či “ban” - zákaz hraní hry po určitou stanovenou dobu.
Obecně lze Minecraft považovat za jednu z těch bezpečnějších her. Když se děti ocitnou v prostředí, kde se cítí dobře, rychle se učí. Čemu? Těžba surovin a následná výroba předmětů podporuje analytické myšlení. Pohyb v prostoru s různými fyzikálními zákony tříbí prostorovou představivost. Komunikace s hráči z jiných zemí při hraní na serveru, ale i samotné pojmy používané ve hře rozšiřují znalost angličtiny. Při stavbách se učí trpělivosti, při chovu dobytka či ochraně vesnice zodpovědnosti. Při hraní v multiplayer prostředí jednoznačně převyšuje spolupráce a týmový duch.
Slovníček Minecraftu pro rodiče
- kraftovat, kraftit - vyrábět předměty ze surovin (z anglického craft)
- krafťák - speciální stůl na vyrábění (z anglického crafting table)
- enčantovat - vylepšit, očarovat (z anglického enchant) nějaký předmět (helma, brnění, zbraně)
- mobové - živé bytosti v Minecraftu, zvířata i příšery jako zombíci, skeletoni, pigmeni, ghast
- Creeper - nejznámější mob, při setkání znenadání vybuchuje, a tím bere život sobě i blízkému hráči
- hápko - život ve hře (z anglického Health Point)
- Creative, Survival - módy hry, menší děti používají pro survival hru pojem “hra na srdíčka”
- spawner - místo, kde se ve hře objevují noví mobové, nebo hráči po své smrti
- spawn point - místo kde se objeví hráči po své smrti
- damage/attack damage - síla ničení zbraně
- torčka - louč dodávající světlo (z anglického torch)
- kejvka - jeskyně (z anglického cave)
- Nether - dimenze pod zemí připomínající peklo
- skin - vzhled, jak postava hráče vypadá. Základní jsou Steve a Alex.
- Noob - nekvalifikovaný hráč, který se nepokouší zlepšit své dovednosti (také to je legrační skin postavy hráče, kterému teče slina z koutku úst)
Verze Minecraftu
Minecraft se dá hrát nejen na počítači a tabletu, ale i na mobilním telefonu (Minecraft Pocket Edition), Xboxu, PlayStationu i Nintendu. Nejrozšířenější je však na počítačích, kde má nejvíc možností a nejjednodušší ovládání.
Minecraft Classic - volná hra popsaná výše, cena stažení kolem 500 Kč.
Minecraft Story Mode - verze s příběhem zejména pro starší hráče, která obsahuje úkoly, které se musí plnit. Cena asi 300 Kč.
Minecraft Dungeons - bojová verze proti příšerám s úkoly a hledáním pokladu pro pokročilejší hráče. Cena kolem 500 Kč.
Minecraft Earth - verze pro mobilní telefony z roku 2020, která umí s pomocí kamery zasadit objekty z Minecraftu do reálného světa.
Minecraft Education Edition - verze pro školy, ve které je učit žáky programovat formou hry v prostředí Minecraft.
Kdy už je to závislost?
“Ani nevíme, kdy se to stalo,” tvrdí rodiče terapeutce v pedagogicko-psychologické poradně, kam se obrátili pro pomoc. “Snad při té první vlně pandemie, kdy musel být Kubík často doma naprosto samostatný, když jsme s manželem oba potřebovali pracovat na home office,” přiznává po chvíli sklesle matka. Do poradny se objednali jako zodpovědní rodiče, když poznali, že jim problém přerůstá přes hlavu a oni vlastně neví, co s tím dělat. “Nebo se s tím máme smířit? Je to prostě odraz nové digitální doby?”
Není dobrým řešením hraní her a priori zakazovat, ale je třeba naučit se mít je pod kontrolou.
Technologie se vyvíjí velmi rychle, a tak dnes vychováváme děti pro svět, který ani netušíme, jak bude vypadat. Zdá se, že do tohoto světa bude hraní her obecně patřit. Není dobrým řešením hraní her a priori zakazovat, ale je třeba naučit se mít je pod kontrolou. Závislý hráč vykazuje podle psychologů tyto symptomy:
- Přemýšlení o hře, i když ji právě nehraje.
- Ztráta kontroly nad časem stráveným při hře.
- Prodloužení herního času.
- Projevy agrese, pokud je hra přerušena někým jiným.
- Pálení očí, rozostřené vidění, bolesti hlavy, zad a zápěstí.
- Poruchy spánku - brzké vstávání, či ponocování kvůli hře. Problém s usínáním.
- Poruchy stravování - není čas na jídlo, nebo hráč naopak jí při hře.
- Zhoršení prospěchu ve škole.
- Problémy ve vztazích s rodinou (hádky kvůli hraní).
- Opouštění dřívějších kamarádů a zájmů.
Jak neprohrát dětství
Je pravdou, že "gaming disorder" zavedená jako psychická porucha v Mezinárodní klasifikaci nemocí, postihuje čím dál mladší jedince. 82 % respondentů studie Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zkoumající závislost na Minecraftu, bylo mladších 18 let a nechyběli mezi nimi hráči pod hranicí 7 let věku. Za závislého na Minecraftu se považuje každý šestý hráč.
Jak z toho tedy ven? Není to nemožné. Ale hlavně v případě, kdy jde o malé děti, to bude na nás rodičích. Zajímejte se o to, co děti hrají a co ve hře právě prožívají, nebo zájem alespoň předstírejte. Zeptejte se, jestli byste se nemohli chvilku dívat, jak dítě hraje. Ptejte se, co dělá, nechte si vše vysvětlit. Možná budete překvapeni, s jakou ochotou se pustí do vyprávění. Odvážnější rodiče si mohou s dětmi zahrát v multiplayer módu. Uvidíte, jak moc stoupnete zejména u teenagerů v ceně, nehledě na to, že vám to třeba nepůjde.
Odkládejte telefon při jídle a minimálně dvě hodiny před spaním už jej nepoužívejte vůbec.
Později si s dětmi promluvte o jejich hraní. Zeptejte se na názor na jejich závislost a jaká doba strávená u počítače by jim přišla v pořádku. Proberte, jaká jiná pravidla pro hraní by si nastavily ony. Měli byste se dohodnout na nějakém pravidelném denním režimu, který přijde smysluplný i vám, ve kterém bude jak škola a povinnosti dítěte, tak i čas pro hraní her. Zamyslete se i nad svým chováním a společně dodržujte zásady elektronické hygieny. A tak jako u všeho, jděte svému dítěti příkladem. Odkládejte telefon při jídle a minimálně dvě hodiny před spaním už jej nepoužívejte vůbec. Že to není reálné? Vítejte v kůži svých ratolestí. Možná to nejsou jen vaše děti, kdo tu bojuje se závislostí...