Ať už vám současný svět vyhovuje a stav věcí kvitujete s povděkem – nebo právě naopak – představy živené touhou objevovat, chránit, vlastnit, utvářet… – spolu s vnitřní motivací – odpradávna hnaly lidstvo vpřed. Z jeskyň našich prapředků, přes chýše, hrady a chrámy až do teplých a pohodlných obydlí 21. století. Počínaje definováním přírodních zákonů, přes objevy na poli fyziky, chemie, matematiky, biologie a věd o Zemi, až po lety ke hvězdám.
Beze snů, bez touhy, vytrvalosti, náhody a notné dávky štěstí, by civilizace nebyla tam, kde je dnes.
Snílci, co změnili svět
Medicína, která umožňuje obnovit ztracené biologické funkce, technické vymoženosti, ale také genderová rovnost, svoboda slova, vysoký životní standard a další přirozené výdobytky soudobé společnosti – jsou skutečnosti, které považujeme za samozřejmé. Přesto jsou vykoupeny neobyčejnou snahou jednotlivců, jdoucích za poznáním častokrát proti všem.
Dějiny skýtají příkladů více než dost. Notoricky známé pány není třeba představovat: řeckého filozofa a matematika Platóna, toskánského astronoma a fyzika Galilea Galilei, anglického fyzika a matematika Isaaca Newtona nebo jednoho z nejvýznamnějších fyziků všech dob, Alberta Einsteina. Co ale další? Stačí nahlédnout do učebnic historie. Nebo do výpisu laureátů Nobelovy ceny – nejprestižnějšího ocenění udělovaného od roku 1901 za přínos společnosti, vědecký výzkum a objevy.
Vzor, který si může vzít úplně každý
Možná nejste zrovna raketoví vědci, ani se neřadíte ke špičkám ve svém oboru, neznamená to však, že si z významných osobností nemůžete vzít pozitivní příklad. Tím je nebát se vizí a i přes překážky – ne však přes mrtvoly – jít za svým snem. Nechat se vést do jisté míry náhodou a neztrácet hlavu, když vše nejde tak, jak by podle vás mělo jít. Klišé? Možná. Historie a zkušenosti mnohých tato slova ale potvrzují.
Tak jako k největším objevům lidstva došlo často pouhou náhodou, i u vás může nepředvídatelný sled událostí vést k překvapivě dobrému výsledku.
3 příklady z praxe
- Řekněme, že si přejete spokojený život a dobře vycházet s vnoučaty. Tato, ve své podstatě vágní představa, může nabýt bezpočtu podob. Třeba vám zvrat událostí umožní přestěhovat se do jiné obce, vzdálenějšího kraje nebo cizího státu. Blíž ke svým rodinným příslušníkům a přátelům. Je možné, že jste takovou změnu neplánovali. A nejspíš by nebyla snadná. Mohla by být ale tím nejlepším, co vás v dané situaci potkalo. Pomyslnou cestou, která vám „spokojený život“ umožní. Co na tom, že její start započal nuceným odchodem z práce nebo jinou méně příjemnou událostí. Nakonec i nemilé může vést k tomu, po čem toužíte nejvíce.
- Přejete si cestovat, poznávat svět. Nevadí vám šetřit na dovolenou celý rok, klidně si pak 14 dnů dopřáváte maximální luxus. Kvůli svým cestám toužíte po finanční a místopisné nezávislosti. Bez šéfů, ale s prostředky... Roky jste obětovali studiu finančních trhů a investičních instrumentů, abyste nakonec zjistili, že vaše obchodování a investice neznamenaly přínos, o který jste usilovali. Jedna velká kapitola nadějí se uzavřela. I když… ne tak docela. Protože surfování po swinzích nebylo podstatou, ale způsobem, jak dosáhnout vysněného cíle (cestování), nakonec se vám otevřela jiná možnost. Stal se z vás freelancer. Vydali jste cestopis, který se dobře uchytl, mohli jste opustit dosavadní práci a projezdit svět.
- Hledáte pozemek ke stavbě vysněného domu. Nebo starší domek, vhodný k rekonstrukci. Děláte vše proto, abyste jej nalezli v místě, odkud pocházíte. Máte tu rodinu, přátele a známé. Ale ouha, nemovitostí je málo a odkup každé z možných skončí nezdarem. Nakonec začnete pátrat v širším okruhu. Otevřou se vám zcela nové možnosti. Téměř na první dobrou najdete přesně to, co jste hledali. Vaše nové bydlení bude sice jinde, než jste původně chtěli, pro vás ale takřka ideální. Po odkupu si můžete gratulovat. Nejen, že jste nadmíru spokojení, ale také jste zpětně přišli na zásadní „vady“ původně poptávaných pozemků, které by vám tamní život podstatně znepříjemnily.
To, co dobře nezačalo, nemusí ještě špatně skončit.
Jak využít síly vizualizace a imaginace ve svůj prospěch
Chytré knihy o seberozvoji často zmiňují vizualizaci a imaginaci. Vizualizaci coby představu toho, čeho bychom rádi dosáhli, a řízenou imaginaci jako bdělé fantazijní snění, práci s vizualizací. Jednoduchá rada zní: představujte si. Čím konkrétnější vaše představy budou, tím lépe pro vás. Je to logické – abyste něčeho dosáhli, nejprve musíte vědět, co to vlastně je. Těchto metod využívají terapeuti při práci s ADD a ADHD dětmi, podpůrné skupiny zaměřené na práci s pacienty s rakovinou, učitelé i psychologové.
Ve svých představách buďte co nejpřesnější. Cítíte pod bříšky prstů hlínu, na tváři sluneční paprsky a v nose jemnou vůni jehličí? Výborně. Není samozřejmě nutné snít o posezení na lesní pasece – může to být cokoli jiného. Třeba že táhnete do bitvy proti zákeřné nemoci – svému nepříteli – a porážíte ho. Že jste právě potkali partnera, kterého si jednou vezmete. Nebo, že odemykáte dveře svého nového domu… Možností je nespočet.
Proč to funguje? Aneb mezi představou a skutečností
V čem tkví podstata přínosu představ? Je to nějaký druh placeba, trik, kterým si zpříjemňujeme realitu? Únik do světa fantazijního dětství? Vizualizace a imaginace jsou silné nástroje lidské mysli, stále však nejsou natolik probádané, abychom dokázali odpovědět na všechny otázky. Představy mohou být vším jmenovaným, ale také mnohem víc.
Přesvědčte se. Představte si citrón. Vidíte jeho zářivě žlutou barvu, jeho kůru? V mysli ho rozkrojte, prohlédněte lesklou dužinu, a ochutnejte. Cítíte kyselou chuť v ústech? Začalo se vám stahovat hrdlo bez toho, abyste cokoli reálně udělali? Představy na procesy našeho těla působí! Vzpomeňte na Pavlovovu teorii podmíněných reflexů. A abychom nezůstávali jen u jídla, co s vámi udělá dráždivá erotická představa?
Jak je to ale s imaginací vzdálenější reality? Opravdu mají představy svou sílu a dokáží měnit směr našich životů? Pokud nad něčím intenzivně přemýšlíte, vaše tělo a mysl se podvědomě stávají citlivé k příležitostem, které by váš „problém“ vyřešily a přání uskutečnily. Naleznete se ve „flow“ – v psychickém rozpoložení, ve kterém dosahujete maximálního výkonu s minimálními energetickými a časovými výdaji. To samo o sobě ještě neznamená úspěch, ale zvýšení pravděpodobnosti jeho dosažení určitě.Jestli se vám dobrá věc podaří, anebo ne, závisí na vaší schopnosti vyhledávat šance a využívat je ve svůj prospěch. Jinými slovy: chytit příležitost za pačesy.
Když to nevyjde
Představy koncentrují mysl „správným“ směrem. O tom žádná. Neznamená to však, že svého cíle ve vizualizované podobě opravdu dosáhnete. Někdy vám náhoda přivane do cesty jiné, možná ještě lepší řešení. Nebo zjistíte, že to, oč jste usilovali, byl jen prostředek k dosažení něčeho úplně jiného. Anebo do vašeho života zasáhne něco, co změní vaše priority.
Vizualizujete si vztah s konkrétním partnerem? Pak mějte na zřetelu, že představy nejsou skutečnost. Na blízkost druhého člověka nezakládají žádné „právo“. Přínosnější je imaginace pocitů, které budete s partnerem zažívat. Pocit opory, důležitosti, vzrušení, klidu, harmonie…
Jak do toho zapadají tragédie?
Samotnou kapitolou jsou tragédie, které kosí lidské životy. Během setiny sekundy obrací životní dráhy přeživších, jejich příbuzných a blízkých. Dokáží ovlivnit rozhodování osob na druhé straně planety. V kontrastu s nimi se představy o šťastném životě zdají být bláhové. A krutě naivní.
Takové události často nelze nijak předpovědět. Přicházejí neočekávaně, a právě tak je na ně vhodné nahlížet. To nejlepší, co nejspíš můžeme všichni udělat, je žít svůj život podle nejlepšího vědomí a svědomí. Tak, abychom se za sebe a naše skutky nemuseli stydět a přitom si pokud možno splnili to, oč usilujeme. I přes nepředvídatelný prvek náhody.