25487205_s.jpg
i
Foto: 123RF
Rozvod je vždy bolestnou záležitostí pro všechny zúčastněné. Dospělí jsou však často natolik pohlceni svými starostmi a pocity, že zapomenou na to, jaké následky může jejich rozhodnutí zanechat na společných dětech. Jak mohou děti toto náročné období překonat s co nejmenšími následky? A jak jim v tom můžete jako rodiče pomoct?

Přibližně každé druhé manželství se dnes rozpadá. Ve statistikách navíc nejsou zahrnuty rozpady vztahů lidí, kteří nikdy manželský svazek neuzavřeli. Pokud bychom předpokládali, že součástí každé rozpadající se rodiny je v průměru jedno dítě, pak by to znamenalo, že pokřivený pohled na svět a šrám z dětství si s sebou nese do života každé druhé dítě.

Rozvod – co to pro děti znamená?

Dokázat se smířit s tím, že váš vztah nedopadl dobře a rozvádíte se, je pro vás pravděpodobně samo o sobě obrovskou životní ranou. Nyní se ale pokuste vžít do pocitů svých dětí. Důsledkem vašeho rozhodnutí, na kterém se pravděpodobně nemohlo nijak podílet, najednou váš milující syn či dcera ztrácí pevnou půdu pod nohama. Zdá se, že vše, co bylo doposud v jejich životě středobodem vesmíru, se nyní bortí. Nemají se obrazně řečeno čeho chytit. Všechny jistoty se stávají nejistotami. Čím to je?

Zatímco dospělí už jsou hotovými lidmi, vaše děti jsou v období, kdy si teprve vytváří životní hodnoty, na kterých budou po zbytek života stavět. Často proto nedokážou svou situaci správně vyhodnotit ani na ni adekvátně reagovat. Neví si rady s tím, jaké pocity v nich nová role a mnohdy i nové prostředí vyvolává. Vědí jen, že jejich dosavadní svět, na kterém stavěly všechno – totiž bezpečí rodiny s mámou a tátou – se náhle rozpadlo. Nevědí, proč tomu tak je, kdo za to může, a především, jak s tím dál žít.

Není proto divu, že se u dětí mnohdy jako důsledek bouřlivých vnitřních pocitů projeví navenek něco, co jste u nich dosud nepozorovali. Může to být vzdor, neochota s vámi komunikovat, nesoustředěnost, zhoršení školního prospěchu, ale třeba také nejrůznější zdravotní problémy počínaje bolestí břicha, nevolností a konče silnými depresemi, koktáním, nočními můrami a děsy.

Negativní projevy v chování dětí jsou přirozenou obrannou reakcí na rozvod rodičů. Vaše dítě si změnu, která ho čeká, nevybralo. Jednoduše touží po tom, aby bylo vše jako dřív.

Co dítě, to jiné prožívání

Reakce dětí se v rodinách, které si procházejí rozvodem, mohou velmi lišit. Odvíjí se od vztahu dítěte s rodiči, od toho, čeho jsou při rozvodu svědky, jaký to má na ně konkrétní dopad, a především od věku, charakteru, temperamentu a vlastností dítěte.

Negativní projevy v chování dítěte jsou přirozenou obrannou reakcí. Dospělí mají při rozvodu spoustu starostí. A děti na sebe potřebují upozornit. Ať už vědomě, či nevědomě chtějí, abyste se o ně starali, zajímali a aby pro vás stále byly tím nejdůležitějším na světě. Touží po tom, aby bylo vše jako dřív. Bez ohledu na to, jací jako rodiče jste, vaše dítě vás oba z celého srdce a bezpodmínečně miluje. A nechce, aby se cokoliv změnilo.

Jak dětem pomoct zahnat projevy smutku

Ať už vaše dítě prožívá rozvod relativně snadno, nebo s velkými obtížemi, jako rodiče byste neměli zapomínat svým ratolestem věnovat náležitou pozornost. Má vaše dítě problémy s klidným spánkem? Příčinou jsou obvykle zážitky, které prožilo během dne. Možná nemáte ani ponětí, co se ve vašem dítěti odehrává. Noční děsy a časté probouzení pro vás ale může být jasnou známkou toho, že se váš syn či dcera nedokáže s danou situací snadno smířit. Pravděpodobně během dne bylo svědkem něčeho, co v něm vyvolává paniku – ať už hádky, nebo třeba jen napětí, které doma cítí. Zkrátka nerozumí tomu, co se kolem něj děje.

Věnujte se proto svému dítěti co možná nejvíce. Pokuste se sebrat poslední síly a situaci svému dítěti úměrně jeho věku vysvětlete. Dejte mu příležitost se na cokoliv zeptat. Fakta mu nezatajujte. Je pro něj lepší, když bude situaci rozumět a bude bojovat pouze se svými pocity, než aby se muselo vypořádávat ještě s tím, že netuší, co se doma děje.

Tělo vašeho dítěte funguje úplně stejně jako to vaše. O svých pocitech potřebuje mluvit. Naučte ho, jak své emoce může vybít. Osvědčenou metodou je fyzická aktivita a pobyt na čerstvém vzduchu. Běžte si proto s dítětem zaběhat, zajezdit na kole nebo se alespoň projít. Vaší dceři či synovi to pomůže utřídit si myšlenky a pravděpodobně to pro vás oba bude i skvělá příležitost, jak si o problému u vás doma neformálně popovídat.

Jak reagovat na psychosomatické projevy

Má vaše dítě zdravotní problémy, které jsou vyvolány dlouhodobou psychickou zátěží? Stejně jako v případě nočních můr, podrážděnosti a projevů vzteku, i v případě zdravotních problémů obvykle platí, že jsou přirozenou reakcí na to, co dítě prožívá. Pokud je proto vašemu dítěti opakovaně špatně od žaludku, často ho bolí hlava nebo břicho, či téměř nejí, na nic nečekejte a začněte jednat.

V prvé řadě s dítětem zajděte k lékaři, abyste vyloučili fyzickou příčinu jeho problémů. Důležité je, abyste nepodlehli panice. Fyzickými projevy dítě ventiluje svou úzkost a strach. Často a kvalitně s ním komunikujte. Posaďte se k němu a popovídejte si s ním. Dávejte si pozor na to, co řeknete.

Především mu nic nevyčítejte. Zvolte klidný tón, ve kterém se bude zračit pochopení. Nikam nespěchejte a dobře svému dítěti naslouchejte. Dříve, než mu začnete cokoliv radit, důkladně nad jeho slovy přemýšlejte. Možná neexistuje žádné jednoduché řešení vaší komplikované situace. Svému dítěti ale můžete dopřát čas a dostatek lásky, aby se dokázalo se vším, co ho nyní trápí, dobře vyrovnat.

Svému dítěti situaci vysvětlete, aniž byste zatajovali fakta. Umožněte mu se na cokoliv zeptat a poskytněte mu tak příležitost situaci u vás doma pochopit.

Mějte pochopení

Reaguje vaše dítě přecitlivěle? Je často rozhořčené? Vzteká se, občas s něčím praští nebo z pusy vypustí nějaké to sprosté slovo? Samozřejmě i při tak náročné situaci, jako je rozvod, platí, že byste měli být ve své výchově důslední. Mějte pro něj ale v tomto náročném období pochopení. Možná nyní sami zažíváte podobné pocity a nereagujete vždy úměrně dané situaci. Oč víc své pocity potřebuje ventilovat vaše dítě.

Proto ho zbytečně nestresujte. Namísto vyčítání a vyhrožování raději vysvětlujte. Nevyvolávejte hádky a snažte se své negativní emoce potlačit. Zabráníte tak tomu, že si rozhádáte dalšího člověka – člověka, který je pro vás tak cenný a který pravděpodobně stojí při vás.

Nikdy nedávejte dítěti pocit viny

Někdy se může stát, že dítě nedokáže situaci v rodině správně vyhodnotit. Myslí si, že za rozchod rodičů nese vlastní odpovědnost, protože nebylo dost hodné nebo se špatně učilo. Dítě je v takovém případě často přesvědčeno, že vyvolalo hádky rodičů, které vyústily až v rozvod. Pocity viny jsou pro dítě v takové chvíli naprosto zdrcující. Jak byste na takovou situaci měli správně reagovat?

V každém případě věnujte dítěti dostatek času a dejte mu jasně najevo, že ho milujete a že za rozvod nemůže. Tento fakt mu často připomínejte a neustále ho ujišťujte o tom, že spory v rodině s jeho dřívějším chováním nemají nic společného. Dejte mu pocit jistoty tím, že mu budete svůj postoj opakovaně trpělivě vysvětlovat.

Nejdůležitější pravidla pro komunikaci s dítětem při rozvodu:

  • Komunikujte s dítětem často, upřímně a otevřeně.
  • Nezatajujte před ním, co se u vás doma děje.
  • S dítětem byste měli mluvit vy i váš partner.
  • Věnujte pozornost všem projevům, kterými vaše dítě ventiluje stres.
  • Nenechejte ho podléhat sklíčenosti.
  • Nikdy nedávejte rozvod za vinu dítěti. Ani náznakem.
  • Vyhýbejte se formulacím, které by dítě mohlo nesprávně pochopit.
  • Přiznejte svou vinu a nesvalujte ji na nikoho jiného.

Informujte o své situaci okolí

V období, kdy se dítě srovnává s náročnou situací doma, by na něj měl být brán alespoň částečný ohled. I dobře míněná, ale špatně vyřčená slova mohou jeho psychický stav zhoršit. Řekněte proto o své situaci i lidem, kteří přicházejí s vaším dítětem do kontaktu. V prvé řadě by to měli být učitelé. Pokud je budete správně informovat, pravděpodobně dokážou lépe reagovat na nesoustředěnost a zhoršující se prospěch vašeho dítěte a zřejmě mu ve škole i leccos odpustí.

Když se problémy stupňují

Na problémy vašich dětí z důvodu rozvodu neexistuje univerzální řešení. Někdy se dokonce může stát, že přerostou v závažný problém v podobě psychických problémů. Vaše dítě může podléhat depresivním stavům nebo si například vybudovat mentální anorexii. V takovém případě vždy vyhledejte odbornou pomoc. Reagujte bezodkladně. Tím, že vyhledáte pomoc, ale vaše úloha nekončí.

Odborník vám pomůže zjistit, jak správně postupovat, abyste nenapáchali ještě větší škody a aby se vaše dítě ze svých problémů dokázalo dostat co možná nejrychleji. Stále jste to ale vy, kdo může sehrát při uzdravování psychiky vašeho dítěte největší roli. Nikdy proto nad dítětem ani v duchu nelámejte pomyslnou hůl. Děti jsou velmi citlivé a váš nezájem by rychle vycítily.

Čas je nejlepší lékař

Ať už vás starosti s rozvodem teprve čekají, nebo už se s vámi nějakou dobu vlečou, věřte, že vaše děti vše plně vnímají a vstřebávají. Zanechávají na nich citové rány, které mohou, ale také nemusí být na první pohled viditelné. Svým přístupem tyto rány můžete zahojit, nebo škaredě zvětšit.

Přistupujte proto ke svému dítěti vždy citlivě a pamatujte, že zahojení každé rány vyžaduje čas. A až se váš život začne zase vracet do normálu, jistě zjistíte, že se vám vaše láskyplná péče věnovaná vašim dětem mnohonásobně vrací.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
15
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF