Naši náladu ovlivňují různé faktory. Někdy nás může rozhodit hodinová kolona na dálnici, ale krátké objetí s přítelem nebo milovanou osobou nás zase dokáže vzpružit. Za emoce, které pociťujeme, jsou zodpovědné chemické procesy v mozku, zejména pak dobře známé „hormony štěstí“.


Hormony jsou chemikálie, které produkují žlázy v našem těle. Putují krevním řečištěm, přenášejí informace k různým orgánům a podílejí se na mnoha fyziologických procesech.

Dobrou zprávou je, že s trochou pomoci lze uvolňování těchto složek podpořit. „Hormony štěstí“ a dobré nálady lze vyvolat různým způsobem: někdy k tomu stačí běžné objetí, jindy cvičení nebo dobře odvedená práce.

Co jsou hormony štěstí?

Denně se setkáváme s řadou pocitů, které ovlivňují náš život. Ať už je to radost, štěstí, smutek nebo deprese, všechny emoce jsou vlastně jen chemickými reakcemi v mozku, které souvisí s tvorbou hormonů. Hormony jsou produkty endokrinního systému, které slouží jako chemické nosiče informací.

Ty, které mají pozitivní vliv na psychiku, jinak řečeno kladně ovlivňují pocity a náladu, bývají lidově označovány jako „hormony štěstí“. Nejznámějšími z nich jsou endorfiny, do skupiny se však řadí také serotonin, dopamin a oxytocin.

Vlastnosti hormonů v kostce

  • Endorfiny

    Přirozeně tlumí bolest a pomáhají překonat stres a špatnou náladu.

  • Serotonin

    Pomáhá vyrovnávat výkyvy nálad a podporuje pocity pohody a naplnění.

  • Dopamin

    Vyvolává pocity štěstí, potěchy a naplnění, zejména z dobře odvedené práce nebo splnění úkolu.

  • Oxytocin

    Technicky nejde o „hormon štěstí“. Hraje významnou roli v sociální interakci a pomáhá vnímat pozitivní emoce.

Endorfiny

Hlavním důvodem, proč se po cvičení cítíme plní energie a v dobré náladě, jsou právě endorfiny. Jejich hladina se zvedá při fyzické zátěži a způsobuje krátkodobé zlepšení nálady. Stojí za pocity štěstí, bezstarostnosti, blaženosti, lásky a dokáže také potlačit úzkost nebo bolest. Sportovní aktivity však nejsou jediným zdrojem endorfinů. Hormony se vyplavují i při adrenalinových zážitcích nebo během stresových situací.

Do této skupiny hormonů patří také enkefaliny a dynorfiny. Endorfiny bývají označovány také jako „přirozené drogy“. Ve skutečnosti se jedná o opioidní polypeptidy, které vznikají štěpením bílkovin v mozku a slinivce.

Endorfiny se vyplavují z hypofýzy a mohou být zodpovědné za velmi intenzivní pocity. Potřebujete rychlou dávku dobré nálady, ale nemáte čas si zacvičit? Dejte si kousek čokolády! Ta nepůsobí jen jako balzám na nervy, ale vlivem zvýšení krevního cukru podporuje uvolňování endorfinů. Podobným způsobem fungují také chilli papričky nebo vanilková vůně.

Hladina endorfinů vzrůstá už po 10 minutách fyzické zátěže.

Serotonin

Serotonin je neurotransmiterem, který přenáší nervové vzduchy napříč tkáněmi a působí tak na různých místech v celém těle. Díky serotoninu lépe spíme a vliv má také na sexuální život. Podobně jako endorfiny ovlivňuje to, jaké pocity zrovna prožíváme.

Mezi aktivity, které podporují jeho tvorbu, patří zejména aerobní cvičení – například běh, jogging, cyklistika, aerobik nebo plavání. K navození dobré nálady přispívají také sluneční paprsky, které spouští tvorbu vitamínu D, jenž přímo ovlivňuje uvolňování serotoninu. U lidí, kteří mají nízkou hladinu tohoto hormonu, se mohou projevovat četnější úzkosti, nebo dokonce deprese.

Vyplavování serotoninu dochází nejen ke zlepšení nálady, ale podílí se také na několika fyziologických procesech:

  • pozitivně ovlivňuje fungování trávicího systému,
  • pomáhá regulovat tělesnou teplotu,
  • upravuje krevní tlak,
  • napomáhá hojení ran.

Zpomalit život, může být mnohem jednodušší, než si myslíte

Lucie Vařechová |4 minuty čtení

Dopamin

Za jeden z nejsilnějších hormonů je považován právě dopamin. Úzce souvisí se noradrenalinem a vyvolává intenzivní pocity radosti a naplnění. Díky dopaminu se cítíme nabuzení, motivovaní a odhodlaní.

Dopamin se aktivuje při poslechu hudby, při tanci, během prožívání kladných emocí jako je láska, ale také při sexu. Pokud ho nemáme nedostatek, můžeme se potýkat s příznaky mozkové mlhy, mezi které patří špatné soustředění, zapomětlivost, problémy s komunikací, dezorientace, neschopnost jasného uvažování nebo nedostatek energie.

Hladinu dopaminu v těle si lze udržet konzumací určitých potravin: zejména ovoce jako jsou banány, jablka, borůvky nebo jahody, dále potravin bohatých na omega 3 mastné kyseliny, tedy ryb, vajec, semen či chia semínek, a v neposlední řadě produktů s obsahem kyseliny listové.

Oxytocin

Známý „hormon lásky“ se vyplavuje při fyzickém kontaktu všeho druhu: při běžném objetí, něžném hlazení i při stimulaci erotogenních zón. Oxytocin bývá řazen mezi „hormony štěstí“, i když častěji je spojován s projevy lásky, a to i té mateřské.

Naše tělo produkuje oxytocin, když jsme vzrušení nebo zamilovaní a je také důležitou součástí porodu – stimuluje svaly dělohy a vyvolává kontrakce. Později pomáhá se spuštěním laktace a podporuje pouto mezi matkou a dítětem. (zdroj: Harvard Health Publishing)

Rizika závislosti

Ačkoli jsou všechny zmiňované hormony zdrojem alespoň dočasného štěstí a dobré nálady, skrývají také jistá úskalí. Tím je vznik závislosti, kterou představuje zejména dopamin. Dopamin se uvolňuje po dosažení určitých cílů – splnění úkolu nebo složení zkoušky. Je to zkrátka ten pocit, kdy nám „spadne kámen ze srdce“.

V takové chvíli se cítíme uvolnění a naplnění. Na dopaminu však snadno vzniká závislost. Děje se tak například u nadměrného hraní počítačových her nebo trávení času na sociálních sítí. To může mít za následek nejen narušení sociálních vazeb v reálném světě, ale také pocity smutku a neklidu, špatné soustředění, obsedantní chování nebo sklony k závislosti, pokud nevykonáváme danou činnost.

Jak se dostat do dobré nálady

Tím nejjednodušším způsobem, jak se cítit dobře, je zvýšit tělu přísun endorfinů. Nemusíme ovšem hned do posilovny, úplně postačí, když se od srdce zasmějeme. Náladu pozitivně ovlivní také pocit zadostiučinění, který máme, když někomu pomůžeme, uděláme dobrou věc, nebo jen podpoříme kamaráda. Endorfiny vyvolává také přátelské objetí nebo pobyt na sluníčku.

Základem zdravého těla a nepřetržitého přísunu dobré nálady je konzumace kvalitních čerstvých potravin. Chuťové buňky (ale i dobrou náladu) podpoří různé vůně jako vanilka, levandule nebo růže. Podobně funguje také hořká čokoláda.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
1
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF