Odstraňujete nežádoucí porost na svém těle žiletkou, voskem, či strojkem? Pak to nejspíš znáte. Rostoucí chloupky se čas od času rozhodnou, že zarostou pod povrch kůže. Okolí chloupku se poté zanítí, zrudne, začne svědit a hnisat. Proč tomu tak je? A jak se tohoto nepříjemného problému zbavit?
Ať už odstraňujete chloupky na nohách, v podpaží, či na intimních místech jakýmkoliv běžně dostupným způsobem, s problémem zarůstání chloupků už jste se nejspíš setkala. Někdo má štěstí a nepříjemnosti v podobě zarůstajících chloupků řeší jen výjimečně, pro někoho jde ale o závažný problém a nikdy nekončící noční můru.
Proč chloupky zarůstají?
Jak ale vůbec dojde k tomu, že chloupek zaroste? Důvod je většinou jednoduchý. Nově rostoucí chlup po vytržení z vlasového pouzdra nedokáže prorazit nebo najít cestu zpět na povrch kůže. Nejčastěji se to stává u jemných oslabených chloupků, které svou sílu ztratily po epilaci. Svou roli ale hraje i celková kondice pokožky.
Jakmile chloupek do kůže zaroste, je již jen krůček k tomu, aby se místo zanítilo. Pokud vás zarůstající chloupky trápí dlouhodobě, vhodným řešením pro vás může být laserová epilace. Ta vás zbaví chloupků natrvalo. Pokud je ale pro vás tato možnost příliš radikální, nebo je mimo vaše finanční možnosti, jistě vás zaujmou následující tipy, které vám pomohou projevy zarůstajících chloupků zmírnit.
Bez kvalitního nářadí ani ránu
K zarůstání a zánětům obvykle přispívá nesprávný postup při odstraňování chloupků. Prvním důležitým krokem při depilaci strojkem či holení je jednoznačně použití kvalitních nástrojů. Ať už používáte žiletku, nebo depilátor, před každým odstraňováním chloupků se ujistěte, že je pomocník čistý a ostrý.
Pravidelná výměna žiletky, ale také čištění depilačního strojku po každém použití by mělo být naprostou samozřejmostí. Ostrá žiletka se postará o to, aby byl chloupek seříznut přesně tak, jak má. Čisté vybavení zase zamezí šíření nežádoucích bakterií. Pokud se holíte pravidelně, vyplatí se vám investovat do kvalitního holicího strojku s flexibilní hlavou a několika břity.
Žiletku nikdy nepoužívejte na suchou kůži. Při holení použijte vždy holicí pěnu, krém nebo olej. Holítko pak bude po kůži hladce klouzat a nenaruší její strukturu. Depilační strojek naopak používejte na dokonale suchou pokožku.
Po holení pokožka potřebuje vyčistit a zklidnit. Použitím vhodných kosmetických výrobků předejdete možným zánětům.
Zvolte správné načasování
Obecně platí, že čím měkčí chloupky jsou, tím lépe se odstraňují. Pro holení si proto vyberte chvíli, kdy je vaše kůže napařená. Nejvhodnější je čas po sprše či koupeli.
Babské rady také říkají, že je vhodné přizpůsobit holení intimních partií menstruačnímu cyklu. Tři dny před začátkem menstruace se proto, pokud možno, holení vyhněte. Vaše pokožka je totiž v tomto období nejcitlivější.
Příprava, která odvrací nepříjemnosti
Svou pokožku na holení či depilaci také dobře připravte. Na místo, které se chystáte oholit, aplikujte cukrový peeling nebo použijte lufu. Tím odstraníte vrstvu odumřelých buněk a riziko zarůstání chloupků jednoznačně snížíte.
Na velmi tvrdé chloupky pak můžete aplikovat vlasový kondicionér, který je zjemní. Chloupky pak půjdou mnohem snáz odstranit. Delší porost nejprve zkraťte nůžkami a až teprve poté se pusťte do holení. Tím ochráníte svou pokožku a riziko zarůstání chloupků snížíte na minimum. Pro snazší holení také můžete chloupky přichystat pročísnutím hustým kartáčkem.
Když na způsobu holení záleží
Chloupky většina z nás intuitivně holí proti směru růstu. Je sice pravdou, že tímto způsobem obvykle dosáhnete hladšího výsledku. Pokud máte citlivou pokožku se sklonem k zánětům a zarůstání, zkuste směr holení otočit. Výsledný efekt sice nebude tak dokonalý, chloupky ale při růstu snáz najdou správnou cestu ven.
Podrážděnou pokožku ošetřete
Jsou všechny nežádoucí chloupky pryč? Výborně. Teď tedy pokožku důkladně vyčistěte. Pomůže vám k tomu antibiotický roztok nebo pleťová voda. Po ošetření na kůži naneste tělové mléko, nejlépe neparfémované. Doplníte tak kůži ochranu před dehydratací. Zdá se, že jako prevence před zarůstáním chloupků skvěle fungují také jemné antiseptické dětské zásypy.
Vychytávky, které pomůžou
Jako dlouhodobá prevence proti zarůstání chloupků se doporučuje pravidelný peeling pokožky. Kožní buňky totiž postupně odumírají a pomocí peelingu je dokážete snadno odstranit. Kromě toho ale také zlepšíte prokrvení pokožky a zbavíte ji nadměrného kožního mazu. Vyzkoušet můžete i celou řadu dalších kosmetických přípravků, které jsou určeny k prevenci proti zarůstání chloupků.
Postupujete při odstraňování chloupků přesně podle výše popsaného postupu, a přesto vás zarůstání chloupků trápí? Důležité je i to, jak k pokožce přistupujete několik hodin po depilaci. Po odstranění chloupků se doporučuje nosit oblečení jen z přírodních a savých materiálů. Vyhněte se upnutým a zařezávajícím se střihům, které mohou oholenou kůži ještě více podráždit.
Po odstranění chloupků volte raději volnější oděv z přírodních materiálů.
Co se zarostlým chloupkem
Jenže co s tím, když jste sice udělala všechno proto, aby vaše pokožka zůstala zdravá a hladká, ale nějaký ten chloupek se přece jen rozhodl růst jiným směrem?
Když už se stane, že chloupek do kůže zaroste, reagujte včas. Dokud není jeho okolí zarudlé, podeberte ho pomocí sterilizované jehly a pinzetou vytáhněte alespoň malou část chloupku na povrch. Poté chloupek vytrhněte a místo pečlivě vydezinfikujte.
Když nic nezabírá, vsaďte na IPL epilaci
Možná ale máte pocit, že už jste vyzkoušela snad všechny popsané možnosti. Dbáte na kvalitní způsob holení i péči o pokožku, holená místa nijak nedráždíte a chloupky si stále zarůstají jako divé. Je to i váš případ?
Pak by právě pro vás mohla být vhodnou variantou řešení problémů se zarůstáním IPL epilace (intenzivní pulzní světlo). Tento postup založený na vysílání světelných impulzů, které narušují strukturu chloupků, čímž dochází k jejich postupnému odstranění. IPL epilace vás zbaví chloupků na delší dobu a tím také rapidně sníží míru rizika jejich zarůstání.
Pokud ale trpíte masivním zarůstáním chloupků a na vaší pokožce vzniká nadměrné množství ranek a jizviček, poraďte se nejprve se svým dermatologem. Ten vám doporučí postup, který bude s ohledem na vaši situaci právě pro vás tím nejlepším řešením.