Stavba domu je životní etapa, která ne vždy skončí tak, jak bychom si přáli. Vysněná střecha nad hlavou s sebou kromě radosti nad novým bydlením nese i riziko vzájemného odcizení při psychicky a finančně náročném procesu výstavby. Čeho se vyvarovat, aby tato zkušenost nepotkala právě vás?

Svobodné čtení bez reklam a sledování. Jen vy a čistý obsah. Pokud nás chcete podpořit, můžete tak učinit tady

Když přibylo Pepovi s Olgou k prvnímu dítěti druhé, jejich do té doby pohodlný byt přestal potřebám rodiny stačit. Do jiného už se stěhovat nechtěli. Toužili po změně, která by jim přinesla více svobody a výrazně zlepšila kvalitu života. Jasnou volbou byl rodinný dům. Takový, který si vlastníma rukama postaví – nebo alespoň na jeho stavbu najmou dobré (a cenově výhodné) řemeslníky.

Spočítali si, že by je měla vyjít finančně lépe koupě pozemku a stavba na zelené louce, než pořízení hotové novostavby nebo staršího domku, vyžadujícího rekonstrukci. Oba věděli, že je čeká hodně práce, ale ani jeden si její rozsah nedokázal představit. Ani nemohl. Potíží nakonec bylo víc než dost – a zdálo se, že nikdy neskončí. Na ty „stavební“ totiž navázaly i partnerské.

Rozcházející se představy o tom, co stavět a kde stavět, vyčerpání z byrokratických klání a z ubývajících financí, stejně jako čím dál častější spory o čas dělený mezi stavbu a péči o rodinu postupně gradovaly až k jakémusi vakuu mezi oběma. A tak nadšení z budoucího domu pomalu ale jistě vystřídaly skličující pocity marnosti a zklamání…

Je to i váš případ?

Toto je příběh, který v nespočtu obměn může potkat každého. Dobrá zpráva je, že jeho konec nemusí být fatální. Napětí, tíživé situace hnané časovým presem a vysychajícím rozpočtem, významně rozdílné pohledy na trávení volných chvil (být na stavbě nebo doma s rodinou?) a nestejná angažovanost partnerů při řešení krizových situací spjatých se stavbou – to jsou zkoušky, kterými den za dnem prochází řada vztahů.

Před jízdou natankujte

Těšení se na nový domov probíhá u většiny párů v idylické harmonii. V představách obou roste dům takřka z prány a i déšť skrápějící stavební pozemek má barvu růžovou. Leč průběh stavby, její finalizace a nezbytné dodělávky často znamenají mnohaletou road movie. Abyste si tuhle jízdu společně užili, je třeba natankovat víc než jen sladký cukr obarvený romantickým sněním.

Zaprvé přihoďte balík peněz (aneb častokrát čím více, tím lépe), stavbu optimalizujte už na úrovni projektu (pak vám už nepomůže ani svěcená, protože šetřením na materiálech v úporné snaze zlevnit stavbě akorát uškodíte) a s partnerem, se kterým do stavebního procesu jdete, si předem a na rovinu ujasněte, co od této fáze svého vztahu očekáváte.

Protože ať chcete nebo ne, stavba domu – alespoň u běžných, vyššími miliony nezaopatřených smrtelníků – vztah nějakým způsobem ovlivní. Buď pár stmelí, anebo… Však už tušíte.

Víte-li, že vám nic kolem stavby a zařizování rozhodně není vlastní, raději investujte do hotového domu a výstavbu na zelené louce přenechte jiným.

Chcete si své hnízdečko lásky budovat svépomocí? Počítejte s tím, že večery, víkendy i dovolené strávíte „na maltě“. Rok, dva, možná tři… Kdo ví. Ale také v případě, že stavební práce přenecháte firmě, nebo zvolíte kompromis mezi oběma světy a vsadíte na osvědčenou klasiku dodavatelské výstavby, narušení do té doby běžného způsobu trávení volných chvil vás nemine. Na tom ale není nic špatného.

Vítaná změna? Stavba domu jako adventura

Hledejte v budování společného místa pro život to hezké. I když jsou pozitiva pod nánosy potíží možná skryta, nezapomeňte, proč jste do stavby společně šli. Nač jste se těšili? To hezké máte před sebou. Jen se k tomu musíte dostat. Prokopat se přes tunu problémů, vyřešit řadu stavebních questů a přečkat nějakou tu kalamitu. Stavba domu je dynamický proces, který vás posouvá dál. Tak se jím nechejte obohatit.

Zkuste brát vše kolem prací a vyřizování jako možnost zažít s partnerem zase něco nového. Berte stavbu jako neobvyklou dobrodružnou hru. Třeba adventuru.

Jeden hot a druhý čehý

Největším rizikem při budování vlastního obydlí je stav, kdy jeden z partnerů dlouhodobě pociťuje, že se druhý nevěnuje stavbě tolik jako on. Anebo, že starosti a vzešlé problémy úplně vypouští. Vše pak padá na hlavu jen jednoho z páru, přesně podle zákonitosti „někdo to nakonec udělat musí“. Funguje to tak i u vás? Pokud jste se předem domluvili, např. „já fyzicky obstarám rodinu a domácnost, zatímco ty vše kolem stavby,“ a oběma to takto vyhovuje, není co řešit.

Představte si ale, že je tomu naopak. Oba jste se na stavbě chtěli podílet rovným dílem. Jenže ejhle. Při nastalých komplikacích najednou zjišťujete, že dům zřejmě stavíte jen pro sebe, neboť partner se k řešení problémů vůbec nemá. Jednou, dvakrát, třikrát to přehlédnete. Řeknete si: „Ok, nemá na to buňky.“ Nebo: „Měl hodně jiné práce.“ Ale co když časem zjistíte, že je takový přístup z jeho strany více méně trvalý?

Připadá vám, že se vaše životní postoje rozcházejí? Zakročte včas. Společně vše proberte. Zjistěte, kde je problém. Špatné pocity, nedorozumění a nenaplněná očekávání je třeba ventilovat. Jenže ne na sociálních sítích nebo s kamarády u sklenky. Řešte věci s partnerem.

Nenaplněná očekávání a co s nimi

Asi každý, kdo se do stavby domu pustí, má nějaká očekávání. Rád by si zlepšil kvalitu života. Chce se ve vztahu s životní láskou posunout dál. Přeje si pohodový domov pro sebe a děti. Rád by, aby tu po něm něco hmotného zůstalo. Myslí si, že svůj partnerský vztah upevní nebo v něm některé trhliny alespoň zacelí. A tak podobně.

Váš příběh může být samozřejmě úplně jiný. Každý jsme jedinečný. Jenže aby dlouhá cesta za novým domem nebyla pomyslnou cestou poslední, lemovaná náhrobky padlých snů, je dobré být v podstatných životních otázkách s partnerem zajedno. A tím opravdu nemyslíme ve výběru obkladaček do koupelny.

A pokud tomu tak není? Jsou tu i jiné možnosti:

  • slevit ze svých představ ve smyslu lepší vrabec v hrsti než holub na střeše,
  • než se do přípravných prací pustíte, debatovat s partnerem co chce on a co chcete vy; nejlépe opakovaně,
  • zvolit méně náročný způsob získání nového bydlení než vlastní stavbou: nastěhování do hotového, výstavbu na klíč apod.,
  • eventuálně si dobře promyslet další společné bydlení, je-li váš vztah už teď chatrný.