Chystáte se na dobrodružnou cestu do přírody a jste v tomto ohledu amatéry? Ať už vás čeká přechod hřebenovky, vodácká výprava nebo jen přespání v lese za humny na jednu noc, nemáte se čeho bát. Poradíme vám, jak se sbalit, aby vám nechybělo nic důležitého a svou premiéru jste si naplno užili.


Zbytečná zátěž na zádech se po cestě za zážitky rychle pronese. A zapomenout na některou z důležitých věcí se také nevyplácí. Tak jak najít správný kompromis, aby vám nic nechybělo a nemuseli jste za sebou táhnout vozík plný věcí? Je-li pro vás přespání na horách nebo v lese noční můrou, nezoufejte. Dobře si zabalit a neprohloupit je ve skutečnosti jednodušší, než se na první pohled zdá. A úsilí do balení vložené se vyplatí. Pokud totiž své obavy z nezkušenosti překonáte, brzy zjistíte, že tyto na první pohled obyčejné chvíle jsou plné romantiky a zdrojem obrovského množství nezapomenutelných okamžiků.

Uspořádejte si priority

Chystáte-li se do volné přírody po své vlastní ose poprvé, v prvé řadě byste se měli zamyslet nad podmínkami, do kterých se vydáváte. Je totiž zásadní rozdíl v tom, zda se chystáte na jednu noc v nedalekém lese, nebo vás čeká náročný vysokohorský trek, během kterého musíte být připraveni na nepřízeň počasí, nemožnost doplnit si zásoby i další okolnosti, které vám zrovna nebudou hrát do karet.

Rozhodnutí, kolik si toho s sebou vezmete, je na vás. Věřte ale, že špatné rozhodnutí má v případě přespání v lese o poznání jiné důsledky, než když se balíte na cestu autem do Chorvatska a mávnete rukou nad svým kufrem s tím, že ty dvoje šaty, boty a klobouk navíc už přece uvezete. Při nošení veškeré výbavy na zádech se totiž po pár kilometrech projeví každý gram. A tak není radno čekat s přehodnocováním priorit až na chvíle, kdy už bude příliš pozdě něco měnit.

Před cestou do přírody proto zapomeňte na všechno, co platí ve městě. Co na tom, že vám to bude v elegantním oblečení slušet, když při prvním dešti zjistíte, že nemáte nic, co by vás před ním ochránilo? Jak vám pomůže, že s sebou máte pro jistotu spoustu vychytávek, když je nakonec stejně nebudete mít kdy použít? A k čemu vám bude, že máte v mobilu stažené všechny turistické mapy okolí, když se vám po prvních pár hodinách venku stejně vybije?

Uprostřed lesa platí pravidlo, že na to, co vám doma připadá jako jedna z nejdůležitějších věcí, bez které se zaručeně neobejdete, si venku ani nevzpomenete.

Jídlo a pití – základ, díky kterému přežijete

Bez jídla se dá vydržet déle, než si často myslíme. Přesto je dobré se zamyslet nad tím, jak se na své výpravě budete stravovat. Na krátké cestě si vystačíte s malou svačinou a dostatečně velkou láhví vody. Pokud se ale chystáte na dobrodružnější výpravu za poznáním mimo civilizaci, vyplatí se vám stravování dobře promyslet. Nevzít si toho příliš mnoho a zároveň nepodcenit energetický výdej, je totiž obvykle náročnější, než se na první pohled zdá. Nezapomeňte na to, že jídlo by mělo vydržet i vyšší teploty. Doporučujeme přibalit si i lehký plynový vařič s ešusem a také nějakou tu sladkost, pomocí které rychle doplníte energii ve chvílích, kdy přijde krize.

Především ale nepodceňte množství vody. Můžete se sice spolehnout na nějaké ty přírodní zdroje. Nezapomeňte ale na to, že málokdy si v přírodě můžete být stoprocentně jistí, že je voda pitná. Vhod vám pak přijdou dezinfekční tablety nebo speciální filtry, které se o nezávadnost vody rychle postarají, a vy si tak nebudete muset brát z domu vodu na několik dní.

Nepromokavé oblečení a pevná obuv

I malý deštík vám může pěkně zkomplikovat život, pokud na něj nejste předem dobře připravení. Vybavte se proto doplňky jako je pláštěnka či nepromokavé pončo, ale také nepromokavé kalhoty, bunda a boty. Kvalitní oblečení vás totiž ochrání nejen před deštěm, ale také před větrem. Udržet se v teple a suchu je jednou z nejdůležitějších věcí. Jedině tak se budete cítit komfortně od začátku do konce a všechny zážitky si budete moct naplno užít.

Teplý a lehký spacák

Zní to trochu nelogicky. A vlastně to nelogické i je. Většinou totiž platí, že čím teplejší spacák, tím objemnější a těžší je. Při výpravě do přírody proto tak jako tak budete muset zvolit určitý kompromis. Většina cestovatelů má právě z tohoto důvodu spacáků ve skříni hned několik. Podle toho, na jaké dobrodružství se chystají, si pak vyberou právě ten, který aktuálně odpovídá jejich požadavkům. Přesto dnes existují materiály, které jsou přizpůsobené právě pro potřeby horalů, horolezců a dalších dobrodruhů, kteří se na svou výbavu potřebují spolehnout a zároveň si nenosit na zádech objemnou peřinu.

Obecně platí, že spacák z peří více hřeje a oproti syntetice je o něco lehčí, ale je zase náchylnější na vlhkost a náročnější na údržbu. Pro běžné používání si vystačíte se syntetickým spacákem, i v nich jsou ale nemalé cenové a funkční rozdíly. Výběr spacáku je především pocitová záležitost. Co vyhovuje jednomu, může druhému přijít nepřijatelné. Při výběru spacáku tedy dejte především na své preference, dobré rady odborníků a v neposlední řadě také na vlastní intuici.

Bez stanu, a přesto v suchu

Nejinak je to i v případě výběru stanu. Pokud jedete autem do kempu, můžete si dovolit ten přepych zajímat se především o pohodlí a váhu a rozměr sbaleného stanu hodit za hlavu. Chystáte-li se ale vysoko do hor, budete si nejspíš rozmýšlet i to, zda si stan vůbec brát – a to i ten sebelehčí. Pokud se pro stan přece jen rozhodnete, volte kvalitní vícepruté kousky s co největším množstvím kotvících možností. Budete tak mít jistotu, že vás ochrání před nepřízní počasí, ať už vyrážíte na cyklovýlet nebo na náročný trek do hor. A to i po mnoha letech od jeho pořízení.

Jakýmsi kompromisem mezi spaním ve stanu a pod širákem je pak tzv. tarp – tvarovaná celta, ze které si za pomocí trekových holí nebo klacků snadno vytvoříte provizorní přístřešek. Máme pro vás však ještě jeden zajímavý tip. Nechce-li se vám tahat stan a zároveň se obáváte nepřízně počasí, existuje zajímavé řešení, které vás v případě spaní pod širákem při dešti zachrání. I během vydatné noční bouřky zůstanete v suchu. Stačí si pořídit bivakovací pytel – tzv. žďárák. Ten je nejčastěji konstruován jako jakýsi nepromokavý obal na spacák, některé jeho verze pak připomínají miniaturní stan. Pokud se na žďárák chcete opravdu spolehnout, nečekejte, že půjde o levnou záležitost. Na svých cestách za dobrodružstvím si jej ale brzy oblíbíte a stane se vaším neocenitelným pomocníkem a jistotou, že můžete na své výpravě nocovat skutečně kdekoliv.

Každý správný muž má u sebe…

…nůž. Ano. Poučka, kterou všichni známe. A je v ní kus pravdy. S nožem si totiž dokážete otevřít konzervu, připravit dřevo na oheň nebo třeba vyrobit improvizovaný přístřešek. I když jste žena. Do batohu se vám přitom vleze vždy a pokud si pořídíte nějakou multifunkční nožíkovou variantu, může vám pomoci i v mnoha dalších situacích, které by vás doma na sedačce v obýváku jen tak nenapadly. Pokud se po nějakém tom noži právě poohlížíte, v každém případě volte nůž s pevnou čepelí i rukojetí. Jedině tak se na něj budete moci plně spolehnout ve všech situacích.

Světlo a teplo

Oheň je malý zázrak. Nejen že vám po setmění posvítí na místo, kde se chystáte nocovat, zvládnete si na něm i uvařit a zahřeje vás, ale ještě dodá vaší výpravě další rozměr. Romantickému večeru u ohně se totiž jen tak něco nevyrovná. Nezapomeňte si proto přibalit zápalky (nejlépe větru a vodě odolné) nebo křesadlo, které je k dostání ve většině sportovně zaměřených obchodů. Při rozdělávání ohně samozřejmě nezapomeňte na základní bezpečnostní pravidla. Vyhněte se rozdělávání ohně uprostřed lesa, na listí či jiném suchém porostu. Vždy je lepší být přehnaně obezřetný než mít na krku žalobu za obecné ohrožení.

Plameny dokážou vydávat intenzivní světlo, které se za tmy hodí. Jenže rozdělat oheň uprostřed lesa není dost dobře možné, pokud jste ještě na cestě a zatměli jste. V takovém případě vám dokáže neocenitelnou službu poskytnout malý a nenápadný pomocník – čelovka nebo jakákoliv jiná svítilna. Vyplatí se investovat do kvalitnějších kousků, na které se budete moct spolehnout. Není totiž nic horšího, než když vám v tom nejnepříjemnějším okamžiku ještě ke všemu zhasne světlo.

V přírodě počítejte s tím, že se může cokoliv rychle změnit. To ale neznamená, že si s sebou ponesete celý byt. Bohatě si vystačíte s dobře promyšlenou základní výbavou.

Ztratit se se nevyplácí

No a když už jsme u bloudění, nezapomeňte si doma mapu. A to nejlépe tu papírovou. Mapa v mobilu je sice fajn, ale jakmile se vám telefon vybije, což je při chladnějším počasí otázka obvykle pouhých několika hodin, cesta vyznačená na starém dobrém papíru je k nezaplacení. Elektronické vychytávky v podobě GPS navigace si klidně přibalte do batohu taky. Při výpravě na ně ale nebuďte plně závislí. Vyplatí se znát vytyčenou trasu dopředu a vědět alespoň o základních orientačních bodech, které vás na trase čekají. Vyhnete se tak nepříjemnému bloudění po pusté krajině.

Lékárnička pro všechny případy

No a samozřejmě si s sebou nezapomeňte zabalit i léky, které užíváte. Pokud k nim přihodíte ještě náplasti, nějaký ten obvaz a základní léky proti bolesti, horečce a průjmu, nemělo by vás jen tak něco překvapit. Pokud se chystáte jít v parném letním dnu do oblastí s velkým výskytem klíšťat či komárů, bude se vám hodit i opalovací krém a nějaký ten repelent. Bohatě si ale vystačíte s malým cestovním balením.

Čím menší, tím lepší

To je vše? Nejspíš si řeknete, že to je teda pekelně málo. Neobejdete se přece bez spousty dalších věcí. Popravdě, ve většině případů obejdete. V přírodě totiž platí jedno pravidlo: Na to, co vám doma připadá jako nepostradatelné, si tam venku obvykle ani nevzpomenete. Navíc si buďte jistí, že Murphyho zákony spolehlivě fungují. A tak pokud se rozhodujete mezi tím, zda si vzít pro jistotu s sebou raději to, či ono, jedno je jisté – ať už si vyberete cokoliv, nakonec budete určitě potřebovat to druhé.

V každém případě ale platí, že vše, co si chcete vzít, byste měli mít ve zmenšené formě. Na trhu dnes existují různé zlepšováky, vychytávky a cestovní balení. A tak si místo své oblíbené froté osušky můžete přibalit malý rychleschnoucí ručník nebo kompresovanou utěrku, místo celé zubní pasty si vystačíte s malou tubou a vzdávat se na cestách nemusíte ani pohodlného spaní – místo objemné pěnové karimatky si sbalte raději její nafukovací variantu, která je o poznání lehčí, skladnější a v mnoha případech i pohodlnější.

Kvalitní batoh, se kterým unesete i pár zbytečností

Vše potřebné máte přichystáno. Jenže do čeho to teď všechno dát? Zdá se, že koupit batoh je jednoduché. Vždyť jsou jich v obchodech se sportovním vybavením mraky. Jenže po krátkém výběru zjistíte, že není batoh jako batoh. Na co byste se tedy měli zaměřit?

Kromě objemu, který se do něj vejde, především na to, že by vás z něj neměla bolet záda. A to ani po celodenní túře. Pokud se pod zádovým systémem kácíte a potíte už v obchodě, asi bude něco špatně. Důležité je mimo jiné i těžiště batohu. Bederní pás není na krosnách jen na okrasu. Naopak je jednou z jeho nejdůležitějších částí. Všechen náklad naložený v batohu byste totiž správně neměli nést na zádech, ale na bocích. Jedině tak si nezhuntujete záda hned za první zatáčkou.

Buďte připraveni na všechno

Základem úspěchu při přespání uprostřed divoké přírody je taková výbava, která vám umožní spolehnout se sami na sebe. Počítejte s tím, že nádherný prosluněný den se může rychle změnit v nehostinné a upršené počasí. Nespoléhejte na techniku, u níž se vám mohou rychle vybít baterky. A pokud se rozhodujete, co si vzít, volte raději univerzální výbavu, která vám dokáže zachránit krk hned v několika různorodých situacích, než abyste si vzali několik věcí, které ve skutečnosti vůbec nevyužijete.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
8
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF

Tyto webové stránky používají soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Více informací