Být rodičem je velká zodpovědnost sama o sobě, nehledě na všechny nároky, které na mámy klade společnost. Syndrom vyhoření nepostihuje jen workoholiky, ale týká se i rodičů, kteří celodenně pečují o malé děti.


Zpočátku je rodičovství jen neustálým vstáváním, krmením a přebalováním. Zatímco spánku ubývá, starostí a povinností přibývá. Jak děti rostou, postupně se víc soustředíte na jejich výchovu, socializaci a na to, jak jim zajistit plnohodnotný a bezpečný život. Jak dosáhnout toho, aby byly šťastné a zdravé (což ne vždycky dokážete ovlivnit).

Mezi tím vším si ještě musíte najít čas na běžné denní pochůzky, péči o dům, ale i pracovní povinnosti. Nároky na to, jaké by mámy měly být jsou pořádně vysoké. Musíte se postarat o rodinu, mít rozjetou kariéru a k tomu všemu ještě vypadat pořád upravená a odpočatá. Zvládnout tohle všechno je pořádná dřina, která klidně může skončit vyhořením.

Co je mateřské vyhoření

Vyhoření je stav fyzického, emocionálního a duševního vyčerpání, které může postihnout mámy snažící se vyhovět náročným požadavkům rodičovství. Kombinace nekonečných povinností, nedostatku spánku a času na vlastní zájmy mnohdy způsobí, že se jako máma cítíte zahlcená, unavená a frustrovaná. Přidat se mohou i pocity toho, že jako máma nejste dost dobrá.

Spouštěče mohou být různé. Vyhoření hrozí zejména rodičům, kteří se kromě intenzivní péče o své potomky a domácnost věnují naplno také kariéře. Roli mohou sehrát i partnerské konflikty, napjaté rodinné vztahy, péče o nemocné nebo starší rodinné příslušníky nebo finanční potíže.

Primárním spouštěčem nemusí být frustrace z role rodiče. Naopak to mohou být všechny ty věci okolo, které se snažíte zvládnout, aby byla vaše rodina zajištěná a spokojená. (zdroj: susanlandersmd.com)

Není to jen velká únava

Problémem je zejména to, že většina žen nepozná, že jim vyhoření hrozí. Únava jim přijde jako běžná součást rodičovství, která k tomu všemu prostě patří. Jenže mateřské vyhoření není jen únava. Když se cítíte vyčerpaná, mnohdy pomůže vyčlenit si chvilku jen pro sebe. Dát dítě na hlídání babičce a zajít si třeba s kamarádkou na oběd. Když se pak vrátíte domů, jste o něco víc odpočatá, na své potomky se těšíte a zase se můžete vrhnout do víru mateřství. Pokud ale ani po odpočinku, kvalitním spánku nebo času pro sebe necítíte dostatek energie a dobrou náladu, možná směřujete k vyhoření.

Podle některých výzkumů zažívají úzkost až dvě třetiny matek, přičemž víc než jedna třetina hodnotí svou současnou úroveň stresu jako „střední“„závažnou“.

Únava vás jako rodiče potká často – obvykle si stačí odpočinout a dobít energii. V případě vyhoření nepomůže relaxace ani čas bez dětí.

Máma nemusí být dokonalá

Ke stavu vyhoření vede dlouhodobé psychické a fyzické vyčerpání. Být mámou není lehké, vaše dny často začínají už za úsvitu a nekončí, dokud veškerá ratolest neulehne do postele. Ani potom ale mnohdy nemáte čas jen sama na sebe.

Zatímco rodina už spokojeně odpočívá, vy se ještě snažíte dohnat „resty“. Dokončujete úklid, srovnáváte hračky, chystáte jídlo a oblečení na další den nebo doděláváte pracovní úkoly. Mámy se vždycky snaží dělat to nejlepší, co můžou, ale nároky na to, co všechno by měly přes den stihnout, jsou často nereálné.

Jako máma chcete zvládat nejen svou domácnost, ale taky kariéru, a navíc se ještě snažíte udržet si přátele. To všechno si vybírá svou daň v podobě únavy, ale také úzkostí, pokud se vám některou část vašeho denního harmonogramu nepovede uskutečnit.

Výzkumy naznačují, že požadavky a nároky společnosti na mateřství mohou vést až ke konečnému vyčerpání energie a mohou vyústit v úzkost nebo depresi.

Známky mateřského vyhoření

K syndromu vyhoření dochází z mnoha různých důvodů. Mohou to být nereálná rodičovská očekávání, nedostatek podpory, nedostatek času pro sebe nebo zkrátka nedostatek času na řešení všech rodičovských i pracovních povinností.

  1. Extrémní únava a snížená produktivita

    Syndrom vyhoření s sebou často přináší psychickou nebo fyzickou únavu, a to i v případě, že nemáte problémy se spánkem. Vypořádat se pak se seznamem denních úkolů se může zdát jako nadlidský úkol. Náročné mohou být i takové činnosti jako je praní prádla nebo vaření.

  2. Pocit emočního vyčerpání

    Pokud se cítíte dlouhodobě emočně na dně, může se jednat o signál začínajícího vyhoření. Mezi znaky emočního vyčerpání patří otupělost, pocity odcizení, beznaděje či potíže cítit radost z rodičovství nebo jiných aspektů života, případně neschopnost mít radost z věcí, které vás dříve těšily.

  3. Časté podráždění a omezená trpělivost

    Všechno vás hned rozčílí, i sebemenší maličkost. Křičíte na partnera i na děti. Projevují se u vás extrémní změny nálad, nepřátelství nebo podrážděnost. Objevit se může také frustrace a omezená trpělivost.

  4. Pocity osamění a izolace

    Přestože trávíte celý den obklopena dětmi, v podstatě jste pořád sama. Váš život se smrsknul na prostředí vašeho domu a přilehlé okolí – park, hřiště či pískoviště. Můžete se cítit izolovaná od svého partnera, od přátel ale i od lidí ve vaší profesi.

  5. Zpochybňování rozhodnutí

    Je zcela normální přemýšlet občas o tom, jaké by to bylo, kdybyste v životě volila jinak. Pokud ale soustavně uvažujete nad tím, jak by se vám žilo bez dětí nebo bez partnera, možná se potýkáte s vyhořením. Zažívat můžete také silné pocity toho, že nejste dobrá máma, manželka, nebo že jste špatná v práci.

Známek emočního a fyzického vyčerpání může být daleko více. Mezi příznaky patří i bolesti hlavy nebo žaludeční potíže, které mohou naznačovat chronický stres a úzkost. Vyhoření může signalizovat i větší zapomětlivost či neschopnost soustředit se na běžné úkoly. Objevit se může také změna chuti k jídlu a s ní spojené přejídání nebo naopak averze k jídlu.

Co mi mateřství dalo a co mi vzalo aneb Spousta lásky, strachu i neznáma

Lenka Bocková |6 minut čtení

Nebojte se říct si o pomoc

Syndrom mateřského vyhoření může mít negativní dopad nejen na vás, ale i na vaši rodinu, zejména na partnera a děti. Některé výzkumy naznačují, že vysoká úroveň stresu je spojena se zvýšeným rizikem depresí a úzkostí, a dokonce může psychicky ovlivnit i děti.

Cítíte-li, že jste na pokraji svých sil, nebojte se říct si o pomoc. Zapojte víc manžela, ale i vzdálenější rodinu. Stanovte si hranice a snažte se je nepřekračovat. Především zvolněte! Proškrtejte seznam denních úkolů a soustřeďte se jen na ty, které je skutečně třeba udělat (postarat se o děti a nachystat jim oběd na další den – naopak praní prádla klidně počká). Pokud si nejste jistá, zda se vás vyhoření týká, můžete si zkusit udělat test (neslouží k diagnostice).

Stanovte si také nějaký čas pro sebe. Předpoklad, že máma nepotřebuje odpočinek, protože je celý den doma, je mylný. Máma nesedí celý den na gauči, naopak se za celý den skoro neposadí, aby si oddychla.

Pravidelná dávka odpočinku je zásadní pro zvládnutí každodenních starostí. I 20 minut s knížkou pomůže regulovat emoce a dobít energii.

Tíhu mateřství nemusíte nést sama. K dispozici je také profesionální pomoc, proto se nebojte si o ni říct. Zaměřit se můžete také na techniky všímavosti a zvládání stresu. Pro snížení stresu jsou vhodná dechová cvičení nebo třeba jóga. Pomůže ale také krátká procházka v přírodě. Nebo si přečtěte článek lékařky a pedagožky Susan Landers s názvem Overcoming Mom Burnout: Strategies for Renewed Energy and Improved Well-being, v němž autorka přináší řadu tipů, jak se syndromy vyhoření bojovat.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
2
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF