Vraťte se s dětmi do doby, kdy jste se nadšeně koulovali. Do doby, kdy ve vás každé sněžení vyvolalo nové nadšení. Zjistěte, jak si s dětmi užít zimu naplno a pokud možno – bez úrazů.
Postavte si s dětmi sněhuláka, nasaďte sněžnice, vytáhněte sáňky nebo boby, vyrobte si barevné sněhové koule. Možností je spousta a řadu z nich najdete v našem návodu. Některé vás možná překvapí.
Zimní sporty
Lyžování je klasikou sportovně založených rodin. Některé děti nasadí lyže poprvé ve 3 letech a obstojně jezdí ve čtyřech, jiné k tomu dospějí až později. Pokud jste lyžování propadli, je pravděpodobné, že si tento sport oblíbí i vaši potomci.
Co se bezpečnosti týče, patří lyže k těm více nebezpečným (samozřejmě ve srovnání s takovým snowsurfingem, cresta runem nebo u nás zakázaným heliskiingem je „obyčejné“ lyžování docela pohodová zábava) – přesto je třeba mít na paměti, že se nějaké to zranění občas vyskytne. Nejčastěji v podobě zpřetrhaných nebo natažených vazů, zlomenin rukou, naražené kostrče nebo odřenin v obličeji způsobených pádem na zledovatělý sníh.
I když s dětmi jezdíte „pomalu“, vyplatí se investovat do bezpečné výbavy, která vás i vaše ratolesti uchrání před těžšími úrazy – třeba způsobené jiným, méně opatrným lyžařem.
Sáňkování je bezpečnou alternativou k lyžování. Tedy relativně bezpečnou – pokud zrovna vaše dítko nevytáhne sáňky na kopec a s vidinou báječného sjezdu nevrazí do jediného stromku ve stráni. Taková jízda může skončit nejen zlomeninou a odřeninou, ale i otřesem mozku.
Nicméně upusťme od katastrofických scénářů. Sáňkování je po desetiletí oblíbená zimní zábava nejen dětí, ale i dospělých. Věděli jste například, že si sáňkařský sport získal celosvětovou oblibu ve druhé polovině 19. století, kdy byl ve švýcarském Davosu uspořádán první mezinárodní závod na saních?
Skvělé je, že nepotřebujete žádnou dlouhou a speciálně upravenou dráhu. Postačí mírný kopeček. Takový příhodný můžete objevit i mezi paneláky na sídlišti. Děti budou sáňkování milovat. Jen si dejte pozor, aby dojezd neskončil v silnici nebo na jiném, potenciálně nebezpečném místě.
Bobování nabízí další porci zábavy. K radosti stačí, stejně jako u sáněk, menší kopeček. Při jízdě dolů budou děti nadšeně pištět. Na bobech se můžete zapojit za sebe a jezdit v závěsu. To je vhodné i u menších dětí, které ještě neumí boby ovládat. Starší děti budou zase spokojeně jezdit s kamarády.
Mimochodem – klouzat se dá opravdu na všem. Třeba na velkém pytli vystlaném slámou nebo na velkém hrnci. Fantazii se meze nekladou.
Ohledně bezpečnosti tu platí stejná pravidla jako u sáňkování, potažmo i lyžování. Bobování překvapivě patří mezi rizikové sporty. Děti jej často praktikují bez dozoru rodičů, bez větší všímavosti k nerovnostem terénu a překážkám (stromům, stožárům, zdem, ignorují příliš namrzlý povrch…). Boby na prudším kopci dosahují rychlosti až 40 km/h, zejména pak na umělém sněhu. Náraz v této rychlosti bez dostatečné ochrany hlavy a krku může způsobit nebezpečná zranění.
Další známou aktivitou je bruslení na ledu. Přenášení váhy z jedné nohy na druhou a udržení rovnováhy na úzké čepeli bruslí můžete začít učit již 3leté děti.
Radovánky na sněhu i na blátě
-
Vyjděte si na sněžnicích. Kdysi tvořily nutnou výbavu obyvatel výše položených odlehlých stavení, dnes představují způsob bezpečné zábavy a turistiky ve sněhu. Pro pohyb na sněžnicích nemusíte mít žádné předpoklady (kromě chuti, správné sněžnicové výbavy a pohyblivých nohou). Sněžnice jsou tu pro malé děti i seniory. Nezáleží na umu ani kondičce.
Soudobé sněžnice tvoří hliník, plast a slitiny jiných materiálů. V obchodech narazíte na rekreační, alpinistické a závodní (či běžecké) sněžnice, určené pro dospělé i děti.
Větší děti pobaví jízda na plastovém skateboardu nebo kulatých kluzácích. Na trhu je k dostání velký výběr dětského zboží určeného pro jízdu na svahu.
Příkladem nové atrakce na sněhu je snowtubing. Pod tímto názvem se skrývá jízda na gumových nafukovacích kolech. Probíhá na speciální vlekové dráze. Kola jsou vlekem vyvezena na kopec, odkud na nich děti sjíždí zase dolů.
Koulování a stavba sněhuláka patří k zimním klasikám. Napadlo vás ale zkusit s dětmi postavit iglú? Anebo nabarvit koule uplácané z mokrého sněhu potravinářskými barvami?
Pokud je venku mráz, najděte zamrzlou kaluž a nechejte děti klouzat se. Pokud máte vydlážděný nebo vybetonovaný dvorek, můžete si vyrobit vlastní klouzačku. Stačí na vhodné místo vylít kbelík vody a počkat, až zmrzne.
Dělali jste jako děti „andělíčky“ ve sněhu? Vzpomínáte, jak jste si lehli na čerstvě napadaný prašan, roztáhli ruce a nohy, a dělali otisky?
Pomoc zvířatům
- Postavte s dětmi ptáčkům krmítka. Jste-li zruční, dokážete to sami a část svého umu předáte i potomkům. Pakliže se na vlastní stavbu necítíte, hotovou ptačí budku jistě seženete v některém z obchodů.
- Připravte pro ptactvo lojové koule. Tvořivou chvílí potěšíte děti, a ještě ušetříte pár kaček. Stačí obstarat semínka, drcené dětské piškoty a přidat trošku ořechů. Pak už jen dodejte rozehřátý rostlinný tuk. Směs dáte do kelímku a necháte ztuhnout v ledničce. Po vyloupnutí máte potravu pro většinu zpěvného ptactva. Přesný návod výroby a další tipy není problém dohledat na internetu.
- Máte-li zahradu, vysaďte na ni ptákům bobulovité keře. Bobule zůstanou na některých až do zimy a poslouží jim tak jako zdroj potravy a vody v krutých mrazech. Keře zvířatům navíc poskytnou přirozený úkryt a ochranu před větrem. Vsadit můžete na jeřabiny, ptačí zob, rakytník, šípky a mnohé další. Do mysli svých dětí pomůžete zasít lásku k přírodě a zahradničení.
Učení, zkoumání a vědecké pokusy v zimě
- Hrajete si a bádáte rádi? Zkuste s dětmi některý z experimentů:
- Zmrzne dříve studená nebo teplá voda?
- Roztaje nejprve kostka ledu nebo sněhová koule?
- Co se stane, když sníh posolíme?
- Rozpustí se sněhová koule dříve v holé ruce nebo v ruce s rukavicí?
- Pozorujte sníh pod lupou. Co vidíte?
- Sledujte s dětmi stopy zvířat ve sněhu. Poznají, kdo je tam zanechal? Nezapomeňte také na vlastní otisky bot. Je to zábava!
Vraťte se s ratolestmi do dětských let a užijte si legraci ve sněhu. Když napadne, je to zábava. Vzpomínáte?