Žárlivost začíná jako malý hlásek v hlavě, ale časem může narůst až do takových rozměrů, že se stane hrozbou pro jinak zdravý a fungující vztah. Malá žárlivost nemusí vždy škodit, ale je třeba ji držet na uzdě a nepouštět uzdu fantaziím.
Říká se, že kdo nežárlí, ten nemiluje. Žárlivost bývá považována za znak toho, že nám na partnerovi záleží a nechceme o něj přijít. Co když ale tento pocit přeroste v něco mnohem většího?
Ze začátku to může vypadat nevinně – začnete si všímat, že se partner až příliš často otáčí za jinými ženami, a pak začnou přicházet různá podezření. Proč se tak divně usmívá, když mu cinkne telefon? Kdo mu asi může psát?! Obavy začnou postupně přerůstat a vy se najednou přistihnete, jak si čtete zprávy v jeho telefonu. V tom okamžiku už v tom lítáte…
Přiznání uleví svědomí
Žárlivost je nám částečně dána geneticky a vlastně na ní není nic až tak špatného. Někdy si díky ní člověk uvědomí, co vlastně cítí a jak moc mu na partnerovi záleží. Problém nastává ve chvíli, kdy vám začnou vlastní pocity a myšlenky přerůstat přes hlavu. Váš mozek začne fabulovat příběhy a scénáře a vy najednou nevíte, co z toho všeho je vážně možné a z čeho jenom partnera neprávem podezíráte.
Nebojte se svému protějšku přiznat, že žárlíte nebo vás svírají nepříjemné obavy. I když se budete snažit sebevíc, sama sebe můžete žárlivostí živit tak dlouho, až vás možná dovede ke konci vztahu, který jinak perfektně funguje.
Pozitivní je, že s žárlivostí se dá pracovat. Partnerovi nevyčítejte, že se kolem až příliš motá kolegyně a vám se zdá, že mu to vůbec nevadí! Svěřte se mu s klidným hlasem a vyjádřete spíše obavy než obvinění. Otevřená komunikace je důležitá, a pokud vás něco trápí, měla byste to se svou polovičkou probrat. Možná, že když se o své starosti z žárlivosti podělíte, uleví se vám.
Partnerovo ujištění, že se nic neděje, vám může výrazně pomoci. Dá-li vám najevo, že se není čeho bát, šeptající hlásek ve vaší hlavě utichne.
Pocity nedůvěry
Žárlivost obvykle přichází ve chvílích, kdy spolu partneři nejsou. V myšlenkách se rodí nejrůznější varianty příběhů: přemýšlíte, s kým zrovna je a co dělá. V takových chvílích si položte důležitou otázku: Důvěřujete svému partnerovi? Pokud je odpověď ne, zkuste se zamyslet, kde je problém.
Harmonický vztah je založen na vzájemné důvěře. Když se pak stane, že jeden z partnerů zradí, ztracená důvěra se těžko získává zpět. A vy už pořád myslíte na to, jak flirtoval se sestrou kamaráda a myšlenky na všechno to, co se mohlo stát dál, vám nedají spát.
Pro někoho znamená zrazení důvěry i malé flirtování s kolegyní nebo otáčení se za jinou ženou. Řekněme si ale upřímně: kdo se občas neotočí za hezkým protějškem, kterého náhodně potká na ulici? Pokud se ale nic jiného nestalo, nemá smysl představovat si všechny možné scénáře a kvůli nim partnera obviňovat.
Vzájemná intimita jako základ fungujícího vztahu
|5 minut čtení
Problémy s vlastním sebevědomím
Zkuste se zamyslet, odkud vaše žárlivost pramení. Velmi často tento pocit přichází, pokud si uvědomujete, že je váš partner atraktivní a přitahuje velké množství žen. Ruku v ruce s tím však jde i vlastní sebevědomí: myslíte si, že nejste dostatečně hezká? Že máte nějaké to kilo navíc nebo nejste tak zábavná či snad chytrá jako ty ostatní?
Problém s nízkým sebevědomím bývá často jedním ze spouštěčů žárlivosti. Uvědomte si však, že váš protějšek si vybral za partnerku právě vás a žádnou jinou. Vysoké sebevědomí vám nedovolí vytvořit si konkurenci.
Sebevědomí lidé si nepřipouštějí nejistotu a necítí se ohroženi. Jsou to silné osobnosti, které se dovedou vypořádat i s žárlivostí.
Vybudujte si sebevědomí
- Nepodceňujte se! Přestaňte obviňovat sama sebe, že nejste pro svého partnera dost dokonalá, a proto se ohlíží jinde.
- Neporovnávejte se s ostatními. Vyzdvihujte svoje klady. Nesrovnávejte vlastnosti ostatních se svými, raději se soustřeďte na všechny své dobré vlastnosti. I zdánlivě dokonalí lidé mají negativní vlastnosti.
- Buďte nad věcí. Pokud váš partner vyráží do společnosti kamarádů, kde bude i ONA, přejděte to. Buď jděte s ním, nebo mu jen popřejte pěknou zábavu. Nezabývejte se myšlenkami, co by, kdyby.
Žárlivost přerůstající v paranoiu
Všechny ty scénáře, které se vám v hlavě tvoří, nejsou možnostmi toho, co by se skutečně mohlo stát. Jedná se spíše o paranoidní myšlenky, které se pravděpodobně nikdy neuskuteční. Abyste byla schopná zbavit se žárlivosti, svému partnerovi musíte důvěřovat. Pokud mezi vámi nebyla důvěra nikdy narušena, nemáte důvod být neustále v pozoru a čekat, že se něco přihodí.
- Odpoutejte se od minulosti a partnerových bývalých přítelkyň a nesrovnávejte se s nimi. Mějte na paměti, že i vy máte svou minulost, kterou nezměníte.
- Žijte přítomností a osvoboďte váš vztah od okovů minulosti. Prohřešky a přešlapy z dob minulých hoďte za hlavu a soustřeďte se pouze na současnost.
- Poslouchejte své instinkty, ale nepřeceňujte je. Důvěra s sebou přináší rizika, ale nedůvěra ničí vztahy.
Nastavení hranic
Pro někoho je otočení se na ulici za hezkou ženou naprosto nepřípustné, pro jiného je i drobné flirtování s kamarádkou, kolegyní nebo prodavačkou v obchodě zcela běžné a nic to pro něj neznamená. Pokud váš partner flirtuje s každou ženou, kterou potká, možná je to jeho přirozeností. Třeba se jen snaží být milý a společenský, kdežto ve vašich očích vám pomalu vráží kudlu do zad. Vše závisí na tom, jak má kdo nastavené hranice.
Promluvte si s partnerem o tom, co dělá a co vám vadí. Možná, že si ani neuvědomuje, že flirtuje, protože je to pro něj běžná metoda komunikace s opačným pohlavím. Třeba tím ani nic nezamýšlí, i když vám nevědomky dává důvod představovat si ty nejhorší scénáře.
Pro někoho je přijatelné flirtovat, políbit kolegyni na tvář nebo na ni mrknout. Pro vás jsou už možná některé věci přes čáru. Je třeba si s partnerem promluvit a jasně si určit hranice toho, co je v pořádku a co je moc.
Techniky, jak přestat žárlit
Žárlivosti se těžko zbavuje, ale můžete ji zkusit alespoň potlačit. Nemusíte si přesvědčovat, že pro vás drobné flirtování nic neznamená, ale své pocity držte na uzdě a nevyhánějte je do extrémů.
Najděte si více zálib
Jste ve stresu z toho, že váš partner tráví čas s kamarády na fotbale a vy se doma díváte na televizi? Nedostatek činností dává prostor paranoidním myšlenkám.
Najděte si nějaké zájmy, kterým se můžete věnovat, když zrovna nejste s partnerem. Svou mysl zaměstnáte něčím jiným, vám příjemným, a nebudete se zabývat představami.
A dost!
Nevíte, kdy přestat? Žárlivé myšlenky postupně přerůstají v paranoiu, která vám nedá spát. Nemůžete pracovat, odpočívat, na nic se soustředit. Naučte si říct STOP.
V určitém okamžiku je třeba se zastavit a umět přepnout na jiné myšlenky. Představte si pěkné místo nebo myslete na nadcházející výlet nebo akci, které vás čekají.
Komunikujte
Nebojte se s partnerem otevřeně mluvit o vašich obavách. Přiznejte svůj problém se žárlivostí a pokuste se mu vysvětlit, jak se cítíte. Mluvte o žárlivosti jako o problému, partnera z ničeho neobviňujte, zvlášť, pokud nic neprovedl.
Vzájemná důvěra a porozumění vedou k harmonickému vztahu.
Uvažujte racionálně
Pokud už máte důvod žárlit, přemýšlejte nad problémem racionálně. Nenechávejte se unášet divokými představami. Pokud vám partner napsal, že se zdrží v práci a dorazí domů později, nemusíte to hned vidět černě.
Nezabývejte se malichernými věcmi a nehledejte za nimi hned nevěru.
Dopřejte mu volnost
Nechovejte se jako stíhačka a mějte své chování pod kontrolou. Pokud se budete partnera neustále vyptávat, kontrolovat mu mobil, nahlížet do konverzací a sledovat ho na každém kroku, možná, že jeho zdržení se v práci opravdu bude mít svůj důvod.
Nepůjde však o poměr se sekretářkou, ale o to, že se mu prostě nechce domů.
Svému partnerovi důvěřujte, nenechte si zničit vztah žárlivostí.