Nevěra se zdá být neřešitelným problémem, který vede k nevyhnutelnému konci vztahu. Ale co když ještě máte vůli bojovat a chcete se pokusit vztah napravit? Pokud existuje cesta za nápravou rozbitého vztahu a ztracené důvěry, byli byste ochotni ji absolvovat?
Proč se to stalo?
S nevěrou se v posledních letech setkává stále více lidí. Nevěrní jsou častěji muži, ale ani ženám se tento nešvar nevyhýbá. Motivace mužů a žen však může být odlišná, stejně tak důvody k záletnictví jsou různé. Pokud vás partner podvedl, neznamená to vždy, že je ve vztahu nespokojen, nebo mu něco chybí. Důvodů k nevěře může být mnoho:
- Problémy v minulosti – Jak se říká: "Za plotem je vždy tráva zelenější", někteří jedinci nedovedou udržet na uzdě svoje pudy a vrhají se střemhlav do cizích postelí. Časté problémy s nevěrou v minulosti mohou indikovat, že se něco podobného může stát i do budoucna.
- Pocity méněcennosti – Pokud se partner cítí nedoceněný nebo zanedbávaný, může se pokusit hledat naplnění svých tužeb jinde. Nebo si prostě potřebuje dokázat, že „na to má“.
- Velký sexuální apetit – Chuť na sex nemusí být u obou partnerů stejná – častěji jej vyžadují muži, ale výjimkou nebývají ani ženy. Ty však většinou doceňují spíše psychickou nežli fyzickou stránku vztahu. Důležité je stanovit si hranice a vytvořit kompromis mezi potřebami a tužbami partnerů. Jinak se může stát, že si nevybouřený partner najde někoho, kdo bude jeho zájem sdílet.
- Touha po volnosti – I když se snaží, nedovedou být věrní – někteří lidé prostě nedovedou dlouhodobě setrvat ve vztahu s jedním partnerem. Motivací jim může být například touha po svobodě a volnosti. Vztah sice nabízí jistoty, které hledají, ale absolutní nevázanost a zodpovědnost jenom sám k sobě u nich vyhrává.
- Pomsta – Jedním z důvodů nevěry může být také pomsta. Ač se to zdá jako nerozumná malichernost, děje se to: jeden z partnerů měl mimomanželský poměr a druhý partner cítí potřebu mu čin „oplatit“. Tento způsob řešení problémů je však neúčinný a rozhodně nic nenapraví, naopak může vše ještě zhoršit.
- Prostě se to stalo – byla atraktivní, lichotila mu, nebo se jen laškovně usmívala. On trošku vypil a pak se to stalo. Neplánoval to, jejímu šarmu ale neodolal.
Fyzická a emocionální nevěra
Nevěra není vždy jen fyzická. Zpronevěřit se lze také lidským citům. Ztratit důvěru a narušit harmonii vztahu je někdy bohužel velmi jednoduché. Špatná komunikace mezi partnery a vzájemné nepochopení může vést k tomu, že jeden z partnerů vyhledá někoho jiného, kdo jeho problémům porozumí. Tento typ komunikace vzniká obvykle mezi lidmi, které trápí stejné problémy, ale může vzniknout i mezi přáteli.
Přátelské pochopení a rady mohou přerůst až v nový vztah, který může ohrozit vztah stávající.
Mnohokrát se lze setkat s případy, kdy partner věnuje až příliš mnoho pozornosti své dobré kamarádce, namísto manželky. Svěřuje se jí, je k ní otevřený, ale doma se opět uzavírá, někdy je až odměřený. Kamarádka je vrbou, která očima partnera nestranně radí a dokáže naslouchat. Doma má partner pocit, že je nepochopen a neustále je mu něco vyčítáno. Vzájemné sdělování problémů z partnerského života tyto dva přátele sbližuje a jejich vztah se stává intenzivnějším a vážnějším.
- Přátelství s opačným pohlavím – Obecně na něm není nic špatného, pozor ale, aby se vztah nestal příliš důvěrným. Může velmi lehce narušit stabilitu partnerského vztahu.
- Sdílení problémů – Pokud má partner tendence sdělovat své intimní problémy a starosti někomu jinému než svému protějšku, je třeba zpozornět. Nevázne ve vztahu komunikace? Promluvte si s partnerem a proberte všechny otazníky, které se nad vámi vznáší.
- Vyhledávání přítomnosti – Tráví-li partner hodně času se svou dobrou kamarádkou, nemusí být nutně ještě něco špatně. Pozor však na úmyslné a až příliš časté vyhledávání její přítomnosti.
Co cítí muž k milence
|5 minut čtení
Když jeden z partnerů zradí
Stalo se to. Oba o tom víte, tak co dělat teď? V první řadě si musíte uvědomit, zda máte vůli pokusit se narušený vztah napravit. Pokud jste odhodlaní na svém vztahu s partnerem pracovat, nemusí být vše ztraceno. Přehnané reakce jsou po zjištění nevěry obvyklé a pochopitelné. Než však začnete ukvapeně jednat, odpovězte si na několik otázek:
Proč mě partner podvedl?
Měl k tomu důvod, nebo se jednalo pouze o rozmar? Chtěl mi něco oplatit, přivolával na sebe pozornost, nebo si našel stálou milenku? Pokud zjistíte odpověď na tyto otázky, můžete se pohnout dál z místa. Výše jsme zmiňovali několik důvodů, které mohou za nevěrou stát. Nedostatečný fyzický kontakt, špatná komunikace, pocity méněcennosti – to vše jsou věci, na kterých lze pracovat, snaha však musí přicházet z obou stran. Velmi důležité je najít hlavní příčinu všech problémů, poté lze na napravení vztahu pracovat snáze.
Chceme náš vztah napravit?
Restart vztahu a jeho náprava vyžadují určitý čas. Cesta za obnovením partnerské rovnováhy je dlouhá, ale ne nemožná. Pokud jste se rozhodli za vaše manželství bojovat, udělali jste první krok. Musíte si ale uvědomit, zda vám tato dlouhá a možná i trnitá cesta stojí za to. Důležité také je, aby byla snaha oboustranná. Pokud jeden z partnerů nemá o nápravu vztahu zájem, je jakákoliv snaha v podstatě zbytečná. Oba se musíte dohodnout, že chcete na vztahu pracovat.
Nejčastější chyby při nápravě vztahu
Neobviňujte partnera z rozpadu vašeho vztahu. I když to byl on, kdo vás podvedl a zradil tak vaši důvěru, vy si musíte uvědomit, že vina je vždy tak trochu na obou stranách. Přestaňte obviňovat jak jeho, tak i sebe. Co se stalo, stalo se. Jediné, co můžete udělat, je přijmout celou situaci a dál s ní pracovat. Uvědomte si, že každý člověk chybuje a dělá přešlapy. Pokud se vám podaří přijmout, co bylo, můžete snáze pracovat na tom, co bude. Vše si vyříkejte a vstupte do nové fáze vztahu s čistým štítem.
Jak vztah zachránit
Náprava vztahu sice vyžaduje spoustu času, ale také rychlé jednání. O nápravě dlouho nepřemýšlejte, jinak může být pozdě. Setrvávání ve vztahu, kde visí samé otazníky může vést k jeho postupnému konci. Pokud spolu partneři nekomunikují a pouze vedle sebe mlčky existují, vztah nemá moc šancí na nápravu.
Krok 1: Pochopení
Prvním krokem je snaha pochopit, proč k nevěře vlastně došlo. Když se vám podaří odhalit příčinu, můžete situaci lépe pochopit a vstřebat ji.
Krok 2: Odpuštění
Odpuštění nebývá nikdy lehké a přichází až ve chvíli smíření. Pokud jste se rozhodli dát partnerovi druhou šanci, jste na cestě k odpuštění.
Krok 3: Naslouchejte a projevte empatii
Abyste mohli odpustit a pochopit, musíte umět poslouchat. Všechny emoce dejte najevo v jedné vlně, a potom už jen poslouchejte. Obrňte se trpělivostí a dovolte partnerovi, aby vám celou situaci vysvětlil. Když pochopíte jeho stanoviska a motivace, dokážete na vztahu lépe pracovat.
Krok 4: Nebojte se kompromisů
"Sto lidí, sto chutí" – každý člověk je jiný, a proto se vaše a partnerovy názory na některé věci mohou lišit. Důležité je však najít společnou cestu, která obvykle vede přes kompromis. Tato cesta není o ustoupení, ale o vytvoření nového společného proudu.
Krok 5: Nevzdávejte se
Někdy se věci zdají být neřešitelné, jako by neměly žádný smysl… Cesta za nápravou a revitalizací rozbitého vztahu je trnitá, ale může být i sladká. Připomeňte si, proč chcete být s partnerem i nadále – máte společné zájmy, a i přes to všechno rádi trávíte čas spolu, máte hezké vzpomínky, které vás stále naplňují radostí.