Moderní společnost je stále více závislá na dodávkách elektřiny. Tatam jsou doby, kdy byl elektrický proud v domácnostech vzácností a lidé žili spjatí především s přírodou.
V souvislosti s výpadky elektřiny se v posledních letech často hovoří o tzv. blackoutu. Co to je? Hrozí reálné nebezpečí, že nastane? A jak se na jeho příchod připravit?
Zatímco v minulosti byl výpadek elektrického proudu na denním pořádku při každé bouřce či větším větru a málokoho taková situace vyvedla z míry, dnes si v tomto ohledu zvykáme na stále vyšší komfort. A spolu s pohodlím, které nepřetržitý přísun elektrické energie přináší, se stáváme více a více závislými na přístrojích, spotřebičích a zařízeních, pro jejichž chod je elektrická energie nezbytná.
Bez elektřiny? A to se dá?
A tak zatímco v minulosti bylo lidstvo poměrně samostatné, spjaté s přírodou a schopné si poradit i v nejrůznějších náročných situacích, dnes si při každém plánovaném výpadku dodávky elektrické energie můžeme vyzkoušet, jaká úskalí taková situace přináší a jak moc jsme na elektřině jako lidstvo závislí.
Nejen že nám po pár hodinách vyteče mrazák, musíme si svítit baterkou nebo neuvaříme na indukčním sporáku. V posledních letech navíc zjišťujeme, že nám dříve nevídané starosti může přidělat i automatická brána nebo vrata od garáže, nenabitý mobilní telefon nebo nefunkční internet.
A co teprve kdyby elektřina vypadla nejen na půl dne, ale třeba hned na několik dní? Nebo co kdyby byly dodávky elektřiny pozastaveny nejen na naší ulici, ale třeba v celé čtvrti, městě, oblasti, nebo snad dokonce v celé Evropě? V takové chvíli přestává jít jen o naše pohodlí, ale jde už bez nadsázky dokonce i o životy.
Na přísunu elektrické energie jsou totiž závislé mnohé společnosti a instituce celonárodního významu. A jakmile se vyčerpají záložní zdroje energie, přichází mnohem větší problém. Ve městech se zastaví hromadná doprava, továrny přestanou vyrábět a nemocnice začnou řešit, jak zajistit akutní péči o pacienty napojené na přístrojích.
Blackout – téma, o kterém ještě uslyšíme
Ano, o masivním výpadku elektrické energie, kterému se zkráceně říká blackout, se v posledních letech hovoří stále častěji. A nejspíš se to jen tak nezmění. Nejčastějšími důvody, které vedou k blackoutům, jsou omezení přenosové kapacity sítě a masivní překročení plánovaného odběru elektřiny. Na vině jsou mnohdy i technické poruchy, problémy s ochrannými prvky, lidský faktor nebo kombinace více vlivů. Menší výpadky může způsobit i špatné počasí a na vině může být i teroristický útok.
V minulosti došlo k největším masivním výpadkům dodávek elektrické energie nejčastěji v Indii, Bangladéši, v Indonésii nebo třeba v USA. Měli bychom se bát, že k něčemu podobnému může dojít i v Evropě?
Česko s výhodou husté elektrizační soustavy
Zajímavé je, že blackout na našem území nemusí hrozit jen z důvodu nedostatku elektrické energie. V době využívání mnoha alternativních zdrojů elektrické energie ve spojení s globalizací totiž hrozí i to, že správné fungování elektrizační soustavy ohrozí i zvýšený tok elektřiny přes naše území.
Množství získané energie (například z větrných elektráren) nelze vždy plně ovlivnit a přebytečná energie se musí rozvést do dalších potřebných míst. V takových situacích hovoříme o pohotových reakcích, které se pohybují v řádech milisekund. Pokud však jakkoliv pečlivě nastavený systém vypořádání se s takovými výkyvy přísunu elektřiny selže, blackoutu se neubráníme ani v našich končinách. Výhodou české energetické sítě je však hustá síť elektrizační soustavy. Elektřinu je tak možné na naše území přivádět z více směrů.
Ať už však v oblasti, kde žijete, v budoucnu k blackoutu dojde, či nikoliv, jistě je v silách každého člověka se alespoň částečně na takovou situaci připravit.
Dlouhodobý výpadek elektřiny ovlivní životy mnoha lidí. Vyplatí se přemýšlet předem, co všechno může nastat.
Co by nás čekalo?
Vzhledem k tomu, že zřejmě téměř nikdo z nás dlouhodobý nečekaný výpadek přísunu elektrické energie nezažil, jen stěží si dovedeme představit, co by nastalo. Na krátkodobé výpadky elektřiny jsme zvyklí. Víme, že není vhodné zbytečně otevírat ledničku, odložíme nezbytné cesty a na pohyb po domě ve večerních a nočních hodinách se vybavíme baterkou. Když se ale v úvahách posuneme ještě o kus dál a představíme si, že by elektřina do našich zásuvek neproudila déle než 24 hodin, napadnou nás zřejmě situace, které už běžně nedomýšlíme.
Nejen že si doma neposvítíme a nebudeme moct používat žádné domácí elektrospotřebiče, ale nebudou jezdit tramvaje, vlaky ani trolejbusy a budou zavřené obchody, protože bez načtení čárových kódů a obsluhy pokladen nedokáže nikdo prodávat. V provozu nebudou ani benzinky, bankomaty či semafory. V další fázi přicházejí potíže se zásobováním vodou a plynem či s fungováním kanalizace. Také operátoři nezvládnou při dlouhodobých výpadcích energie zajistit své služby, a tak se nikam nedovoláte. V zasažené oblasti navíc postupně přestane fungovat běžné zásobování.
Všechny tyto situace vyvolávají u lidí paniku. To s sebou přirozeně nese agresivní chování mnoha lidí, rabování a bezpečnostní riziko. Situace tak může být ze dne na den skutečně vážná. Ale dost už bylo strašení. Pojďme si raději ukázat, jak se na takovou situaci co nejlépe připravit už teď.
Zásoby na několik dní dopředu
Ti, kdo rádi chodí na vícedenní túry v opuštěných místech bez civilizace, nebo tráví víkendy na staré chalupě, mají v těchto situacích jistou výhodu. Nejenže totiž obvykle mají praktickou výbavu, ale při blackoutu také mohou využít řadu zkušeností, které v takových situacích načerpali.
Pokud máte v pohodlí domova přečkat skutečně masivní blackout, doporučuje se mít doma alespoň základní zásoby trvanlivého jídla a pití na několik dní. Množství přizpůsobte počtu členů domácnosti.
Myslete také na to, že doma můžete mít dostatek jídla, jakmile ale přijde blackout, snadno můžete zjistit, že jen máloco dokážete sníst, aniž byste to uvařili. Nespoléhejte se proto jen na rýži či těstoviny. Vybavte se také přiměřenou dávkou konzerv, zavařenin, sušenek, paštik, trvanlivého pečiva nebo třeba cukru, medu apod. Pokud chcete mít jistotu, že při blackoutu nezůstanete o hladu, pořiďte si campingový vařič, na kterém můžete vařit jednoduchá jídla spolehlivě i více jak týden.
Pořídili jste si speciální zásobu jídla – například dehydratovaných potravin – jen pro účely výjimečného stavu, jako je blackout? Pak je nezapomeňte v závislosti na jejich trvanlivosti pravidelně obměňovat.
Opatření proti zimě
Topíte doma plynem? Pak si nejspíš říkáte, že se vás blackout v takové chvíli netýká. Jenže bez elektřiny nejedou ani kotle. Vyplatí se tak připravit se i na situaci, kdy budete mít doma zimu. Pokud máte možnost zatopit ve starých kamnech nebo krbu, patříte v tomto ohledu k těm šťastnějším. Ostatní se mohou alespoň teple obléct, nevětrat a trávit čas v jedné menší místnosti. Čím blíž jeden druhému budete, tím tepleji vám bude.
Praktická výbava, kterou při blackoutu jako když najdete
Pokud máte doma strávit několik dní bez elektrického proudu, bude se vám hodit i další vybavení. Přinášíme vám některé z praktických tipů, co je užitečné pořídit:
- Čelovka s LED diodami (LED diody spotřebují méně energie) nebo přenosná ruční svítilna,
- náhradní tužkové baterky,
- petrolejová lampa, případně svíčky (pozor na možnost vzniku požáru!),
- zápalky,
- přídavná deka nebo teplý spacák pro případ chladu,
- tablety na dezinfekci vody,
- vlhčené ubrousky,
- dezinfekční roztok na ruce,
- přiměřené zásoby léků (hlavně těch, bez kterých se neobejdete),
- rádiový přijímač na baterky,
- finanční hotovost alespoň na tři dny provozu domácnosti,
- dostatek paliva (alespoň polovina nádrže),
- napájecí adaptér nebo měnič napětí do autozásuvky,
- jednorázové nádobí, které není nutné umývat.
Teoretická příprava, která se sejde
Připravit se na blackout ale nemusí znamenat jen nakoupit si vše potřebné a spoléhat se na to, že se zavřete na několik dní ve svém bytě. Blackout přichází nečekaně. Může vás zastihnout kdekoliv a v kteroukoliv denní dobu. Praktické tak bude, když se v rámci rodiny dohodnete na tom, jak budete v takovém případě postupovat.
Nejde samozřejmě o to vyvolávat v ostatních členech rodiny strach nebo snad dokonce paniku. Pokud ale s rodinou proberete tzv. krizový plán, v případě jakéhokoliv problému za něj budete vděční. Dohodněte se společně s ostatními členy rodiny na místě, kde se v případě jakéhokoliv problému sejdete, nebo jak si dáte navzájem vědět, že jste v pořádku.
Mít doma zásobu jídla ještě nemusí stačit, pokud si jej nemáte na čem připravit. Při nakupování proto přemýšlejte prakticky.
Myslete dopředu
Spoustu pozdějších starostí si můžete ušetřit už v situacích, kdy vybavujete svou domácnost. Pokud si například pořizujete elektrická garážová vrata nebo bránu s elektro-pohonem, myslete na to, že může nastat potřeba je kdykoliv otevřít snadno i mechanickou cestou.
Stejně tak pokud máte doma stará kamna a přemýšlíte, že se jich zbavíte, nedělejte to jen proto, že je už roky nikdo nepoužívá. Nikdy nevíte, kdy se vám právě taková věcička bude hodit.
Bydlíte-li v rodinném domě, můžete už dnes začít využívat dešťovou vodu. Nejenže budete mít v létě čím zalévat, ale pokud by přišel blackout, bude se vám dešťová voda hodit i při splachování. Stejně tak se hodí i studna, ideálně s ručním pumpováním vody.
Blackout je tady. Co teď?
Co ale dělat, když už k blackoutu skutečně dojde? V prvé řadě nepanikařte a snažte se zachovat klid. Obecně se doporučuje odpojit všechna elektrická zařízení od sítě. Důvodem je fakt, že při obnovení dodávek může dojít k opětovným výpadkům z důvodu přetížení sítě. Své spotřebiče navíc tímto způsobem můžete ochránit před jejich zničením.
Pokud zatím funguje dodávka pitné vody, dostatečně se jí zásobte, aby vám později nechyběla. Snažte se vodou, jídlem a dalšími zásobami zbytečně neplýtvat. Přednostně konzumujte potraviny z lednice a mrazáku. V zimě můžete přesunout jídlo z chladničky na balkón nebo za okno. Pozor ale, aby vám na něj nepřišly myši nebo jiní živočichové, kteří by se na něm chtěli přiživit.
Nikdy zbytečně nevolejte na tísňové linky. Ty jsou v takových chvílích přetíženy a měly by sloužit jen pro skutečně akutní situace (kterých v případě blackoutu může nastat celá řada).
Při dlouhodobém výpadku může být praktické se také informovat, zda je ve vašem okolí k dispozici nějaká humanitární pomoc, které byste mohli v případě nutnosti využít.
Když se dodávka elektřiny obnoví
Jakmile se dodávky elektřiny obnoví, nemusí jít o konečný stav. Snažte se proto v prvé řadě využít elektřinu pro doplnění nejdůležitějších zásob. Nabijte si mobilní telefony, svítidla, načerpejte další zásoby vody apod. Až teprve poté se věnujte méně důležitým činnostem.
Po dlouhodobém výpadku se také hodí překontrolovat nastavení všech elektronických zařízení. Především plynové spotřebiče byste měli použít až po návštěvě specialisty. A pak už nezbývá než doufat, že k dalšímu masivnímu výpadku elektřiny už jen tak nedojde.
Panika až na posledním místě
Způsobů, jak se na blackout připravit, existuje celá řada. Jisté však je, že jakmile přijde, překvapí v nějakém ohledu každého z nás. Účelem proto není být za každou cenu připraven na konec světa a už nyní se ukrýt v bunkru plném zásob, kde budete v bezpečí. Jisté ale je, že lehkovážné zavírání očí před tím, co může reálně nastat, rozhodně není moudré.
Vezměte proto rozum do hrsti a na riziko masivního výpadku elektrické energie se připravte tak, aby to nijak nenarušilo váš každodenní život, a přesto vás jeho příchod příliš nezaskočil.