Důležitým měřítkem pro vstup do nového vztahu jsou především společné priority, náhled na budoucnost, ale také podobné zájmy a životní hodnoty. Pak je tu jedna věc, která může leckoho odradit – velký věkový rozdíl.
Říká se, že věk je jen číslo. To skutečně v mnoha případech platí, stačí se rozhlédnout po okolí, nebo zabrousit do světa celebrit. I tam lze najít páry, které dělí obrovský věkový rozdíl a jejich manželství je přesto stabilní.
Podle odborníků však může být vysoký věkový rozdíl mezi partnery spíše překážkou, která může vztahu do budoucna uškodit.
Vlastní preference, nebo evoluce?
To, že si podvědomě vybíráme partnery, kteří k nám mají věkově blízko, je do značné míry dáno tím, v jaké sociální skupině se pohybujeme. Sociální kruhy obvykle zahrnují naše vrstevníky. S nimi sdílíme podobné zájmy, ale i názory.
Vyrostli jsme ve stejné společnosti, ve stejném sociálním uskupení, a tudíž nás ovlivnily podobné věci. Máme nejen stejné zkušenosti a zážitky, ale podobným způsobem nahlížíme také na budoucnost a životní cíle. Někdy je ale tato podobnost přesně to, co zrovna nechceme. Někteří lidé hledají odlišnost a diverzitu, ale také vyspělost.
Častěji než s mladším mužem a starší ženou se lze setkat s páry, kde je starší muž a mladší žena. Podle odborného magazínu The Conversation za to může evoluce. Z tohoto hlediska jde totiž především o reprodukční zdatnost, tzn. do jaké míry je pro muže partnerka atraktivní (=jaké má geny), kolik má energie (=vitalita) apod.
Pro muže je důležité, zda je jejich partnerka atraktivní a opět se jedná o pudovou záležitost – mládí a dostatek energie jsou považovány za indikátor plodnosti. Protože muži sami nemohou mít děti, zaměřují se na mladší ženy, které zvyšují jejich šance na to, stát se otcem.
Ženy naopak hledají partnera, který má dobré postavení a dostatek zdrojů. Nemusíte hned házet všechny ženy do jednoho pytle a titulovat je zlatokopkami – důvod pro tento předpoklad je opět evoluční.
Ženy jsou ty, které do partnerství přináší děti, proto podvědomě hledají partnera, který je ochotný vložit do vztahu dostatek jistot – jak materiálních, tak těch emocionálních. Tato specifika obvykle dokáže zajistit starší partner, který je finančně zajištěný (má stabilní práci) a emočně vyspělý (je stálý, zodpovědný a odhodlaný čelit závazkům).
Co na to výzkumy
V západních zemích tvoří heterosexuální páry s velkým věkovým rozdílem (10 a více let) asi 8 % všech dvojic. Častěji se jedná o staršího muže a mladší ženu. Jen asi 1 % těchto párů tvoří mladší muž a starší žena. U homosexuálních párů je tomu jinak. Podle The Conversation žije přibližně 25 % párů tvořených muži a 15 % párů tvořených ženami ve svazku s vysokým věkovým rozdílem.
Podle studie zveřejnění v časopisu Journal od Population Economics jsou páry s nižším věkovým rozdílem ve vztahu spokojenější.
Odborníci se shodují, že páry, u nichž není věkový rozdíl tak vysoký, jsou stabilnější a odolnější. Partneři, které dělí více než sedm let, snáší hůře partnerské krize. Přestože zpočátku jsou muži i ženy spokojení s mladšími partnery, během dlouholetého manželství toto nadšení postupně opadá.
Spokojenost v manželství klesá s délkou jeho trvání, a to výrazně rychleji než u párů, které nedělí vysoký věkový rozdíl. Podle studie může být důvodem to, že partneři rozdílného věku jsou méně odolní vůči vztahovým turbulencím. (zdroj: The Marital Satisfaction of Differently Aged Couples).
Různý věk, různé názory
Mnoho lidí si nedovede vztah se starším partnerem ani představit, pro jiné je věk pouze číslo, které nehraje roli. Přestože věkový rozdíl může způsobovat určité neshody, z dlouhodobého hlediska má i své výhody. Páry s vyšším věkovým rozdílem vykazují větší míru vzájemné důvěry a zároveň nižší míru žárlivosti.
A kolik je vlastně „vysoký věkový rozdíl“? Řekněme, že 10 let ještě není takový problém. Čím více let vás a partnera ale bude dělit, tím je pravděpodobnější, že se rozejdete. Ačkoli všichni lidé zpočátku věří, že jejich vztah určitě vydrží, opak je často pravdou.
Podle vztahové experty Tracey Cox je randění se starším nebo mladším partnerem výhodné, avšak spíše z krátkodobého hlediska. Dlouhodobé soužití může přinášet neshody.
Vztah s někým, kdo je výrazně starší nebo mladší než vy nelze nechat jen tak volně plynout a čekat, jak se vyvine. Ačkoli si skvěle rozumíte, máte stejné zájmy a užíváte si společných chvil, každý se nacházíte v jiné životní fázi. Nejdůležitějšími tématy, jež byste měli probrat, jsou především rodina, finance a představa budoucnosti.
Jak poznat špatný vztah
|5 minut čtení
Každý na jiné vlně
Společné soužití se zdá být příjemné a bez komplikací, jenže vám už táhne na třicet a jemu je přes čtyřicet. Vy toužíte založit vlastní rodinu, ale on už dvě děti má a žádné další možná ani nechce – to je jen jedna z překážek, která může nastat. Než ze svého románku vytvoříte něco víc, promluvte si o důležitých tématech, jež jsou pro pokračování vztahu stěžejní.
Jaké máte cíle do budoucna?
Popřemýšlejte o tom, jak si představujete společnou budoucnost. Chcete mít děti? Postavit si vlastní dům? Nebo jen tak cestovat? Věci jako kariéra, rodina a finance jsou významnými tématy, která byste měli probrat.
Sdílíte společné zájmy?
Zatímco vy jste plní energie, chcete chodit na koncerty, výstavy a do kina, váš partner by byl raději doma a v klidu si četl knihu. Vaše světy jsou od sebe velmi vzdálené a důvodem je právě věkový rozdíl.
V dětství jste oba sledovali jiné filmy, četli jiné knihy. Jeho svět je pro vás starý a ten váš je pro něj nepochopitelný. Společné zájmy mohou posílit váš vztah zejména pokud je věkový rozdíl opravdu vysoký.
Umíte ustoupit jeden druhému?
Schopnost vytvářet kompromisy je pro vztah primární. Je-li však váš partner v jiné životní fázi než vy, je pravděpodobné, že už nebude chtít ustupovat a tvořit kompromisy (protože to dělal celý život). Takové soužití pak může být obtížné.
Máte si o čem povídat?
Čím vyšší je věkový rozdíl, tím větší propast se mezi vámi vytváří. Každý z vás ztělesňuje jinou generaci, která vyznávala jiné hodnoty a byla ovlivněna a formována jinými zážitky. Absence společné historie se může jevit jako problém.
Problém typu „učitel a žák“
Ať už chcete, nebo ne, vaše role ve vztahu se starším nebo mladším partnerem jsou pevně dané. Pokud jste starší, můžete si připadat jako vševědoucí učitel, který učí žáka novým věcem. To může být z počátku velmi lichotící, po čase vás to ale může začít obtěžovat.
Pocítíte partnerovu nesamostatnost a závislost na vaší osobě. Podobný problém může vzniknout i v opačném případě. Jako ten mladší jste fascinován partnerovou vyzrálostí, ale věčné poučování a vlastní neznalost postupně srážejí vaše sebevědomí.
Věková propast nezmizí
Mít vztah se starším partnerem se může zdát zprvu jako perfektní nápad – je vyzrálý, v hlavě to má srovnané a ví, co od života chce. Pokud věkový rozdíl činí do 10 let, vlastně se nic až tak zásadního neděje.
Problémy přicházejí ve vztazích, kde se věkový rozdíl pohybuje např. okolo 15–20 let. Přestože i takové vztahy mohou být šťastné, naplněné a plné lásky a porozumění, rozdílný věk partnerů je jako propast, která se neustále prohlubuje. Zatímco teď se zdá být všechno v pořádku – vám je 30 a partnerovi 50 – za dvacet let už to tak růžové nebude.
V padesáti budete pořád plni života a budete si chtít užívat, že děti konečně vylétli z hnízda. Váš partner ale bude sedmdesátník, který chce odpočívat a mít svůj klid. Věci, které jste zpočátku ochotni tolerovat, vám po čase můžou začít vadit.
Podle některých studií i odborných názorů však mohou být partneři s vyšším věkovým rozdílem šťastnější než stejně staré páry. Jsou k sobě tolerantnější, umí svého partnera respektovat a od počátku o svůj vztah pečují.
Pokud není věkový rozdíl velkou propastí neslučitelných názorů a hodnot, může být i vztah s rozdílným věkem šťastný. Naučíte-li se vzájemně respektovat a chápat, bude vztah fungovat.