Říká se mu různě: menses, krámy, měsíčky, ale vždy se jedná o to stejné. Ať už tomu říkáte jakkoliv, menstruační cyklus je nedílnou součástí každé ženy.
Celý menstruační cyklus se skládá z několika fází. Začíná menstruací, což je pravidelné krvácení ve stejně dlouhých intervalech. První menstruace potkává dívky mezi 8. a 16. rokem. Říká se jí také menarche a průměrně se objevuje ve 12 letech. Poslední krvácení (menopauza) se objevuje obvykle u žen mezi 45 a 55 lety.
Menstruace je však nejednotný proces, který probíhá u každé ženy jinak. Mnoho žen zažívá pravidelný cyklus, u jiných je nepravidelný. Docházet může například k delšímu vynechání cyklu, které se nazývá amenorea.
Tabu, nebo něco, o čem máme mluvit?
V některých zemích je menstruační cyklus velké tabu, o kterém se nemluví. Například v Nepálu se lze setkat se zvláštní hinduistickou tradicí. Ženy zde po dobu menstruace tráví čas v malých chatrčích vedle domu, protože jsou považovány za nečisté. Chýše jsou tak malé, že se do nich vejdou sotva tři osoby. Ženy nemají žádné pohodlí ani teplo a kvůli nedostatečným hygienickým podmínkám jim navíc hrozí infekce. Je to pro vás děsivá představa?
Ženy z moderní společnosti si mohou vybírat z tolika různých hygienických pomůcek a mají během svých dní veškerý komfort, že se představa takovéto chýše jeví jako naprosto nemyslitelná. I přesto, že byl v Nepálu vydán zákaz vypovídat menstruující ženy do chýší, v mnoha himalájských zemích se lze s tímto zvykem stále setkat (zdroj: ČT24).
V jiných kulturách se lze naopak setkat s bujarými oslavami: dívčina první menstruace je symbolem plodnosti a jejího přerodu v ženu. Na Papue-Nové Guinee se při této události odehrávají oslavné rituály.
Délka menstruačního cyklu
Menstruační cyklus trvá přibližně 4 týdny, obvykle bývá uváděno 28 dní jako průměrná doba jednoho cyklu. Během něj ženské tělo vyvine jedno vajíčko, které je v době ovulace uvolňováno. Mezitím narůstá výstelka dělohy, která se připravuje na uchycení oplodněného vajíčka. Když k oplodnění nedojde, endometrium (= děloha) se výstelky zbaví a nastává nový cyklus, který se opět opakuje.
Celý cyklus lze rozdělit do 4 fází:
1. FÁZE menstruační
Začátek menstruace se počítá od prvního dne krvácení. To obvykle trvá 3–6 dní, jako normální doba krvácení se označuje doba v rozmezí 2–7 dní. Protože dochází ke ztrátě krve, která obsahuje železo, je vhodné, aby ženy konzumovaly potraviny, které obsahují dostatek tohoto prvku. Nejčastěji jsou doporučovány tzv. červené potraviny. Jedná se především o červené maso (např. hovězí) a také vnitřnosti (játra, ledviny apod.), železo obsahují také luštěniny, obiloviny, ořechy nebo sušené ovoce.
Přesto, že se tato fáze zdá být v pořadí jako poslední, cyklus má začátek právě v ní. Tělo se zbavuje výstelky z dělohy, která byla připravena pro oplodněné vajíčko. Dochází tedy k vyloučení neoplodněného vajíčka, starých buněk a sliznice dělohy.
Vylučovaná „krev“ vlastně není krví v pravém slova smyslu, ale jedná se o směs několika látek.
A jak se v tomto období většina žen cítí? Mohou být unavené a cítit se utlumené a bez energie. Menstruaci často provází také bolesti dělohy, ale i celého břicha a objevit se může také zvracení nebo průjem. To vše je normální součástí tohoto procesu. Každá žena svou periodu prožívá jinak. Jedna o ní skoro ani neví, pro druhou jsou to bolestivá muka.
2. FÁZE folikuliární
V této fázi dochází k uzrávání vajíčka. Děje se tak pod vlivem hormonů. Ve vaječníku začne růst několik folikul (proto fáze folikulární), které obsahují vajíčka. Obaly vajíček produkují hormon estrogen, který dává signál děloze a ta zase začíná vytvářet novou výstelku. Folikuly se vyvíjí nerovnoměrně vlivem hormonů a v konečné fázi se rozvine pouze jeden, což prakticky znamená uvolnění pouze jednoho vajíčka. Stát se však může, že vajíčka dozrají dvě, v tom případě mohou při oplodnění vzniknout dvojčata, a to neidentická. Folikulární fáze trvá asi 6 dní.
Folikulární fáze vám dodá příval nové energie. V tomto období se můžete cítit aktivnější a připravená čelit nejrůznějším výzvám. Dokonce i svaly během této fáze rychleji regenerují.
Ženy se během folikulární fáze cítí mnohem více přitažlivější a sebevědomější. Zároveň jsou skvělé společnice, jsou velmi komunikativní a přátelské.
3. FÁZE ovulační
Ovulační fáze je nejkratším obdobím celého cyklu. Jedná se o fázi, během které je možné otěhotnět. Vlivem hormonů je uvolňováno zralé vajíčko. V tomto okamžiku se spouští ovulace. Vajíčko cestuje vejcovodem do dělohy, kde čeká na oplodnění. Pokud k němu dojde, v děloze se uhnízdí a následně nedojde k dalšímu menstruačnímu cyklu.
Ovulace bývá spojována se silnými bolestmi. Dochází ke změnám na děložním čípku, mění se hustota hlenu. Zkrátka vše se uzpůsobuje tak, aby se spermie mohly lépe dostat k vajíčku. V opačném případě je neoplodněné vajíčko rozloženo. Období plodnosti trvá obvykle asi 5 dní před ovulací a 1 den po ovulaci. Pokud má žena normální (tedy pravidelný) menstruační cyklus, odpovídá toto období druhému týdnu cyklu a začátku třetího týdne.
Pro mnoho žen se jedná o kreativní období, kdy se cítí velmi produktivní a pečující. Chtějí se starat o druhé a jsou velmi přívětivé, dávají najevo svou lásku. Zároveň se může také objevit zvýšená chuť na sex.
4. FÁZE luteální
V případě oplodnění vajíčka jsou po ukončení ovulace zbytky folikulu přetvořeny ve žluté tělísko (corpus luteum), které produkuje hormony estrogen i progesteron. Oplodnění vajíčko putuje vejcovodem do dělohy, kde se během 5-7 dní po ovulaci usadí. Následně jsou ženským tělem produkovány další hormony, které udržují činnost žlutého tělíska. Tělísko zaniká asi po 6 měsících. Nedojde-li k oplodnění, žluté tělísko zaniká ihned a hladiny estrogenu a progesteronu klesají, což vede k nastavení podmínek pro další menstruační cyklus.
Tato fáze je ze všech nejdelší, trvá asi 14 dní. Ženy mohou v tomto období doprovázet změny nálad a přecitlivělost, případně plačtivost. Docházet můžete také k tělesným změnám – můžete si připadat nateklá a nafouknutá. Je to způsobeno zvýšeným zadržováním vody v těle. Objevit se mohou i problémy s pletí.
Když nechcete být součástí menstruačního byznysu
|5 minut čtení
Ženský cyklus a slovanské archetypy
Na menstruační cyklus není nutné nahlížet pouze z vědeckého hlediska. Zaměřit se lze také na jakousi spirituální stránku celého procesu. Každý měsíc se odehraje ten stejný cyklus – ženy často střídají nálady: jsou milé a přívětivé, pak se z nich najednou stanou potvory, kterým je radno se vyhnout.
Změny nálad jsou pro mnohé ženy nedílnou součástí jejich cyklu, ale to je úplně normální.
Časopis Psychologie (Čtyři tváře ženy, 2014) přirovnává jednotlivé fáze menstruačního cyklu ke slovanským bohyním. Rozlišuje archetypy (nebo pratypy) a uvádí, že každá žena během jednoho cyklu projde vlastně všemi ročními obdobími. Protože každé z těchto období je spojováno s určitou slovanskou bohyní, je tato typologie aplikována i na menstruační cyklus.
Fáze: menstruační / období zimy, bohyně Morena
Menstruace je spojována se zimou – ženy bývají často utlumené, nejsou příliš aktivní, mohou mít také smutné a depresivní myšlenky. Napojení se na Morenu by mělo pomoci uspořádat si myšlenky a zbavit se špatných nálad. Vyzvěte bohyni, aby vám pomohla. Více odpočívejte, stejně jako to dělá v zimě příroda.
Fáze folikulární / období jara, bohyně Vesna
Jaro je obdobím rozkvětu, rašení všelijakých malých lístečků a pupenů, které se postupně promění v nádherné květy. Jako kvete příroda, kvést musíte i vy. Mladá a energická bohyně Vesna vám dodá dostatek síly na splnění veškerých úkolů a dohnání restů, které vám zbyly z první fáze cyklu. Připravte si seznam úkolů a směle do toho!
Fáze ovulace / období léta, bohyně Živa
Období plodnosti a hojnosti, to je to, co se každému vybaví, když se řekne léto. V tomto ročním období nám příroda dává své plody. Symbolika plodů tedy není náhodná. Bohyně Živa je velmi laskavá a milující, díky ní budete moci pečovat o své vztahy, ať už rodinné, přátelské nebo pracovní. Ženy však mohou být v tomto období natolik energické a přátelské, že by to mohly snadno přehnat. Pozor na dané hranice.
Fáze luteální / období podzimu, bohyně Chors
Podzimu vládne měsíční bohyně Chors (někdy se o ní mluví jako o muži; některé zdroje dokonce tvrdí, že tato bohyně neexistuje). O měsíční bohyni se říká, že je velmi křehká a skoro až průsvitná. Je také velmi melancholická a přecitlivělá. Ženy mohou být v tomto období emočně rozkolísané a neměly by být příliš psychicky zatěžovány. Podzim ale není jenom smutným obdobím, přináší také nový závan tvořivosti.
Panna, Matka, Kouzelnice, Vědma
Jinou typologii nabízí autorky knihy Cyklická žena (2013) Miranda Grey. Autorka ve své knize snaží na menstruační cyklus nahlížet jiným způsobem a snaží se tak pomoci ženám naučit se tento cyklus brát jako součást života, jako něco, co nelze vyčlenit. Snaží se naučit ženy vnímat svůj cyklus jako přirozenost, i přesto, že někdy může být velmi nepříjemný, bolestivý a obtěžující. Nahlíží na něj z pohledu čtyř archetypů. Je to Panna, Matka, Kouzelnice a Vědma (někdy nazývána jako Baba). Jak naznačují tyto role, i žena vždy prochází jakýmisi fázemi, které lze vhodně popsat jako ženy různého věku.
Kniha Cyklická žena se snaží pomoct každé ženě, která svému cyklu nerozumí nebo nechápe, co se s ní v jednotlivých fázích děje. Autorka ukazuje cestu, jak proces pochopit a jakým způsobem s ním pracovat – jak se zbavit premenstruačního syndromu, jak ovládat svoje nálady a jak být vždy plná energie a optimismu.