Domov je místo, kde rádi trávíme čas. Je pro nás oázou klidu, ale i bezpečí. Doma se cítíme chránění, uvolnění a spokojení. Každodenní starosti nám ale někdy neumožňují pořádně si odpočinout, vypnout a relaxovat. Vyzkoušejte několik jednoduchých zásad Feng Shui a vytvořte domov jako stvořený pro relaxaci.
Základy Feng Shui
Feng Shui (feng-šuej) je cesta za harmonií. Je to snaha o životní rovnováhu, o vyvážení všech sfér života. Ať už se jedná o lásku, rodinu, slávu, bohatství nebo úspěch, každý z těchto aspektů lze v interiéru reprezentovat určitými prvky, dekoracemi a postavením nábytku. Díky tomuto učení můžete najít vnitřní klid, harmonii, vyrovnanost a celkovou rovnováhu.
Úpravy interiéru navíc nemusí být nijak markantní. Vyberte pár oblíbených nebo hezkých předmětů a umístěte je k sobě. Nezáleží ani tak na tom, jak předměty vypadají, ale co pro vás symbolizují. Například dva béžové kameny mohou znamenat blízkost, ale také návrat k přírodě a spojení se zemí.
Přírodní předměty dodají každé místnosti poklidný výraz.
Harmonie v každé místnosti
Abyste se v místnostech cítili dobře a rádi v nich trávili čas, zkuste využít několika jednoduchých tipů Feng Shui, které váš domov promění v dokonalé bydlení plné pozitivní energie, radosti a klidu.
Obývací pokoj
Pokud máte v obýváku hodně volných poliček, umístit na ně můžete třeba vonné svíčky. Vedle nich postavte vysokou sklenici s barevnými kamínky – křišťály a kameny jsou důležitou součástí Feng Shui.
Místnost vybavte zelenými rostlinami, ty reprezentují zemní živel. Přidat můžete i kvetoucí rostliny – každá barva ovlivňuje určitou sféru, např. žluté květy symbolizují osobní rozvoj.
Ložnice
Stěžejním elementem každé ložnice je postel, která by měla být ideálně dřevěná a zespod otevřená, aby pod ní mohla cirkulovat energie. Veškeré dekorace by měly být párové, aby bylo dosaženo harmonie.
Feng Shui říká, že pokud je v ložnici zrcadlo, nemělo by být umístěno tak, aby odráželo postel. Ložnice je intimní místo, které by navíc nemělo být sdíleno s nikým cizím. Ideálními barvami jsou teplé odstíny fialové, růžové nebo tlumené červené.
Jak trvale změnit své návyky k lepšímu
|8 minut čtení
Kuchyň a jídelna
Centrem jídelny je stůl, u něhož by se měla scházet celá rodina. Společné stolování je také příležitostí ke konverzaci. Stůl by měl být ozdoben ubrusem, prostíráním, dekoracemi a svíčkami, jež svou útulností lákají obyvatele domu ke společně strávenému času.
Dejte pozor, aby se v blízkosti jídelny nenacházela elektronika, ta může odvádět pozornost a narušovat klidné chvíle s rodinou.
Koupelna
Dalším místem, kde můžete nerušeně relaxovat, je koupelna. V koupelně by nemělo chybět okno, které zajišťuje proudění vzduchu a také energie. Díky čerstvému vzduchu se v místnosti nebude udržovat vlhkost.
Snažte se být minimalističtí – na poličkách nechte pouze omezené množství kosmetiky, zbytek schovejte. Příliš mnoho různě postavených šamponů a krémů vytváří chaos. Nezapomeňte na zrcadlo, které do koupelny neodmyslitelně patří. Pokuste se pořídit takové, které bude odrážet celý váš obličej.
V místnostech by měly být zastoupeny všechny elementy – oheň, země, kov, voda, dřevo.
Nechte energii proudit
Pro Feng Shui je důležitá energie, která musí neustále proudit. Její proudění mohou podpořit zrcadla, která zároveň prostor opticky zvětší. Zvonky a zvonkohry také podporují proudění pozitivní energie a působí na finanční oblast. Pokud jsou navíc umístěny u dveří, dodávají obyvatelům domu pocit bezpečí.
Pozitivní energii dodají také rostliny, které zároveň reprezentují element země. Rostliny jsou velmi důležité, a to nejen z estetického hlediska. Každou místnost přemění na oázu klidu a relaxace, podílí se na produkci kyslíku a dokáží rázem zaplnit a zútulnit každé prázdné místnosti. Pokud váš domov nedisponuje vhodnými podmínkami pro pěstování živých rostlin, nahradit je můžete umělými.
Živé rostliny pravidelně zbavujte suchých listů a ty umělé udržujte čisté, bez nánosu prachu, to by mohlo zamezit proudění energie a způsobit stagnaci.
Pokud vás tematika Feng Shui zajímá do hloubky a rádi byste se dozvěděli více o jednotlivých místnostech, energii nebo sférách, zkuste nahlédnout do knihy Ludmily Djemelové: Tajemství Feng Shui (2018).
Podpořte smysly vůněmi
Říká se, že vůně jsou nejvíce spojeny se zážitky z minulosti. Pomáhají oživovat vzpomínky, ale také zklidňují mysl a přináší radost. Svůj domov můžete provonět jemnými i silnějšími vůněmi podle vašich preferencí. Použijte difuzér, aromalampu s esenciálními oleji nebo si zapalte vonnou svíci a užívejte si klidného plápolání ohně. Jemně provoněná místnost vám pomůže lépe relaxovat a utéct od každodenních starostí. Do své klidové zóny můžete přidat také těžké předměty jako jsou sošky nebo kameny, které vám dodají pocit klidu a stability.
Tip: Uklidňujícím prvkem může být také malá fontána. Zurčící voda má relaxační účinky, oživuje prostor a pomáhá navodit klid. Neumisťujte ji však do ložnice, tam by naopak mohla být zdrojem neklidu.
Naučte se relaxovat
Pokuste si vyhradit čas pouze pro sebe. Na chvíli hoďte za hlavu všechny povinnosti a starosti. Vybavte svůj domov doplňky a rostlinami, tak abyste se pokaždé, když přijdete domů, cítili dobře.
Vytvořte atmosféru
Zapalte vonnou svíci, pusťte si relaxační a uklidňující hudbu. Ztlumte světla, aby nesvítila příliš ostře, případně rozsviťte pouze malou lampu. Posaďte se nebo si lehněte a uvolněte se.
Dýchejte
Proveďte několik hlubokých nádechů a výdechů. Soustřeďte se chvíli jenom na dýchání. Vnímejte vzduch, který se vám žene do plic a na nic jiného nemyslete. Nechte se opojit jemnou vůní svíčky nebo aromalampy, zaposlouchejte se do uklidňující hudby a odpočívejte.
Vyzkoušejte různá dechová cvičení: zkuste dýchat do břicha – položte ruce na břicho a s každým nádechem se je snažte zvednout. Nadechujte se nosem a zhluboka vydechujte ústy.
Vnímejte okolí
Pokud jste si domů pořídili malou fontánu, zapněte ji. Soustřeďte se na plápolající oheň svíčky, zaposlouchejte se do zurčení vody. Tyto elementy můžete nahradit také relaxační hudbou. Poslouchejte zpěv ptáků, představte si nějaké pěkné místo a přeneste se na něj.
Relaxace pro každého
Pokud si denně najdete pouze půl hodinky času jenom pro sebe, zkuste ji využít na maximum. Uvařte si dobrý čaj, sedněte si do oblíbeného křesla a přečtěte si kousek knihy. Pokud nemáte kam se zavřít před okolním světem, schovejte se na chvilku do koupelny – napusťte si vanu, přidejte do ní voňavou pěnu nebo olej, zapalte svíčky a ztlumte světla.
Ponořte se do teplé vody, zavřete oči a odpočívejte. Horká koupel vás uvolní a zároveň nabudí. Odpočine si nejen vaše mysl, ale také tělo. V teplé vodě povolí všechny ztuhlé svaly, prohřejí se a zrelaxují.