Nakupujete pro svoje pokojové nebo venkovní rostliny drahá hnojiva v zahradnictví? Máme pro vás skvělé tipy, jak ušetřit.
Kvalitní hnojivo si můžete vyrobit i ze surovin, které seženete u vás doma v kuchyni nebo ve spíži. Nebude vás to stát ani korunu navíc a zároveň se ekologicky zbavíte odpadu.
Respektujte potřeby rostlin
Při přípravě domácích hnojiv využijete ingredience, které již pravděpodobně máte po ruce, včetně některých věcí, které máte jindy ve zvyku vyhazovat.
Důležitá je nejenom správná příprava hnojiv, ale také pečlivé sledování, jak rostliny prosperují. Určitá hnojiva se například nehodí pro rostliny preferující kyselou půdu nebo naopak ty, které milují alkalické prostředí. Zkrátka vždy je třeba mít na mysli jejich potřeby.
Epsomská sůl jako zdroj hořčíku
Rozpusťte 1 polévkovou lžíci epsomské soli ve 4 litrech vody. Roztok důkladně protřepejte. Použijte roztok k zalévání rostlin. Zalévejte je jednou měsíčně během vegetačního období. Také můžete roztokem naplnit rozprašovač a každé 2-4 týdny rostliny mlžit.
Epsomská sůl se skládá z hořčíku a síranu, což jsou pro rostliny životně důležité živiny. Mezi rostliny milující hořčík patří růže, papriky, rajčata a brambory. Naopak nevhodná je sůl pro masožravé rostliny a tropické palmy. Jako každé hnojivo, i toto je potřeba používat s mírou. Ujistěte se, že ho dávkujete správně vzhledem k velikosti konkrétní rostliny.
Vyzkoušejte hnojivo z mleté kávy
Plech na pečení vyložte novinami. Použitou kávovou sedlinu rozložte na plech a nechte ji na něm úplně vyschnout. Rozsypte sedlinu kolem základny vašich kyselomilných rostlin. Kávová sedlina je bohatá na dusík, hořčík a draslík – důležité živiny pro rostliny. Je přirozeně kyselá, takže vám pomůže zvýšit kyselost půdy.
Azalky, růže, rododendrony a borůvky jsou jenom některé z výčtu rostlin, kterým tato forma hnojení prospěje. Podobně lze připravit hnojivo i ze zeleného čaje, když jeho lístky necháte 24 hodin vylouhovat. Obsahují totiž draslík, fosfor a dusík. Čaj používejte k zálivce, ale rovněž to s ním nepřehánějte.
Tip: S množstvím kyselého hnojiva jako je kávová sedlina buďte opatrní. I rostliny, které mají rády kyselejší prostředí, můžete nadměrným hnojením překyselit.
Rozemelte vaječné skořápky
Rozložte skořápky od vajec na tác a nechte je pomalu uschnout na vzduchu. Sušené skořápky poté vložte do mixéru a rozmixujte na jemný prášek. Nasypejte prášek kolem rostlin ve vaší zahradě.
Vaječné skořápky jsou tvořeny téměř výhradně uhličitanem vápenatým, což je hlavní složka zemědělského vápna, takže do půdy vracíte zpátky to, co hlína potřebuje. Skořápky slouží jako levný způsob vápnění. Neutralizují kyselost a udržují pH půdy.
Vyrobte si octové hnojivo
Smíchejte 1 polévkovou lžíci bílého octa a litru vody. Použijte roztok k zalévání rostlin. Aplikujte vždy po třech měsících. Kyselina octová obsažená v octě zvyšuje kyselost, což je pro kyselomilné rostliny to pravé ořechové.
Použijte jej místo hnojiva pro pokojové rostliny, jako výživu a okyselovač půdy. Toto hnojivo ocení ibišky, hortenzie, gardénie nebo růže. Ocet je zabijákem plevele, odpuzuje také celou řadu škůdců včetně hmyzu nebo slimáků. Chcete-li zkontrolovat pH půdy, pořiďte si pH metr.
Tip: Ke hnojení rostlin nikdy neužívejte čistý ocet, protože ten působí jako herbicid.
Použijte vodu z akvária
Chováte doma akvarijní rybičky? Potom vodu z akvária rozhodně nevylévejte. Při příštím čištění akvária ji jednoduše slijte do zvláštní nádoby.
Používejte ji k zalévání jakýchkoli rostlin. Proč? Použitá voda z akvária je plná dusíku a dalších živin, které rostliny potřebují, aby se jim dobře dařilo. Lze ji s úspěchem použít místo jakéhokoli jiného typu hnojiva.
Nevyhazujte popel z krbu
Jakmile popel v krbu či kamnech na dřevo vychladne, vyberte ho. Úplně zchladlým popelem (nikdy nepoužívejte horký popel) posypte povrch záhonů na zahradě a lehce ho zapracujte do půdy. Popel z krbu či kamen, ve kterých se topí dřevem, je bohatý na uhličitan draselný a vápenatý.
Pokud je vaše půda příliš kyselá, pomůže jeho aplikace vyrovnat pH, takže vaše rostliny budou moci lépe absorbovat živiny, které jsou v půdě přítomny. Použijte zkrátka popel místo zahradního vápna.
Vyrobte si vlastní kompost
Ukládejte si zbytky ovoce a zeleniny, noviny, posekanou trávu a další kompostovatelné materiály. Použijte je k založení kompostu. Čas od času přidejte trochu vody a hromadu otočte, abyste urychlili proces kompostování.
Když se zbytky rozloží na tmavou, bohatou půdu, je čas ji rozprostřít ve vaší zahradě. Kompost je nabitý živinami a mikroorganismy, které jsou dobré pro vaši zahradu. Jedná se o špičkový organický doplněk vaší půdy, který lze použít kdekoli na zahradě.
Hodí se posekaná tráva i banánové slupky
Jednoduché hnojivo si můžete nachystat i z posekané trávy. Naplňte kbelík ze dvou třetin posekanou trávou a zalijte vodou. Přikryjte víkem nebo látkou a nechte odstát dva týdny ve stínu. Poté vodu slijte a použijte k zálivce.
Užitečným organickým zdrojem živin jsou slupky z bio banánů s vysokým obsahem draslíku a vápníku. Můžete je buď nechat několik dní vylouhovat ve vodě a roztok poté aplikovat rozprašovačem nebo kousky slupek použít jako mulč.