Samozřejmě nůžtičky, nožík, zapalovač nebo sirky, náplasti více velikostí, s polštářkem i bez, na ranky i na puchýře. Obvaz, případně gáza, neměl by chybět ani elastický obvaz na podvrtnuté kotníky. Ale co ještě? Kromě kapesníčků na ucpaný nos a paralenu nebo podobného léku s paracetamolem jako účinnou látkou?
Dezinfekce
Na začátku musí být úvaha, zda dezinfekci vůbec potřebujeme. Pokud jsme schopni dětem vysvětlit, že se nesahá úplně-na-všechno a že svačina bude lepší, až najdeme potůček, kde si všichni umyjeme ruce, pak není dezinfekce vůbec nutná. Generace před námi chodily do lesa bez toho, aby se musely cítit sterilně, zvládneme to taky.
Dezinfekce při zranění
Jiná situace nastane, pokud si někdo odře loket, koleno, případně některé z dětí zahučí do potoka po břiše a je samá odřenina. Tam je dezinfekce samozřejmě nutná, je však třeba nad ní přemýšlet. Odřenina není veliké zranění, ale bolí – proto doporučujeme s sebou přibalit malou lahvičku dezinfekce, která nepálí, nedráždí, ale chladí a zklidňuje, například Betadine.
Obvaz ve spreji
Ani ten bychom raději neměli nechávat doma. Jeho součástí je i dezinfekční složka, která může klasickou dezinfekci nahradit. Tekutý obvaz používáme pro hojení menších zranění a drobných oděrek. Po nanesení zaschne do několika minut a vytvoří kolem rány propustnou ochrannou vrstvu – nepouští do rány mikroorganismy, ale podporuje proces hojení. Důležité je i to, že vrstva tekutého obvazu je po zaschnutí voděodolná a nebrání dětem v zábavě.
Chladivý gel na kousance od hmyzu
Kdyby nás v přírodě hmyz jen tak kousl nebo bodl, nic bychom necítili a hmyz by zašel hladem. Komáři a jiný hmyz nás neštípou, protože jim jsme nesympatičtí, ale protože prostě mají hlad. Drobné štípnutí by ale zasychající krev rychle uzavřela, proto nám vpouští do rány trochu slabé kyseliny, obranný jed nebo látky proti srážlivosti krve. Krev pak teče dál a hmyz se napije do sytosti. Látky vpuštěné do drobné ranky po bodnutí ale svědí, štípou, může se objevit zarudnutí, otok, v horším případě i alergická reakce. Naštěstí ale existují to chladivé gely, které ránu okamžitě zklidní. Stejné gely můžeme použít i v případě, že nám skotačící dítě spadne do kopřiv.
A něco proti klíšťatům
Klíšťata mají mezi hmyzem zvlášť temné postavení. Komár vás štípne a odletí. Vosa totéž. Čmelák vás může kousnout, ale jen tehdy, když ho budete provokovat. Včela dokonce zaplatí svůj střet s námi životem. Ale klíště? Skočí na nás z nízké traviny či keře a pak cestuje a hledá teplé a měkké místečko, kde se přicucne a kdybychom na něj nepřišli, setrvá tam hodně dlouho (sání klíštěte trvá až dva týdny). Není to moc příjemné setkání, ale lze mu předejít.
Než jdeme do přírody, vezmeme si repelentní náramky. Jsou elegantní, vyráběné v mnoha barvách, můžeme je sladit s oblečením. U klíšťat je výhodnější nasazovat je na kotníky, protože tam klíšťata na svého hostitele naskakují nejvíc.
Samozřejmě dbáme na to, abychom v nevhodném terénu nechodili v kraťasech, ale i při největší opatrnosti se doma musíme důkladně prohlédnout (kontrolujeme nejen lidi, ale i domácí mazlíčky). Klíšťata se nejčastěji usazují na chráněných místech a tam, kde je pokožka hebká, aby se jim dobře prokusovala – pod koleny, v loketních jamkách, za ušima. Pokud klíště najdeme, zapomeňme na letitá doporučení. Klíště nezalévejme kapkami oleje – lekne se, nemůže dýchat a o to snáze nás může nakazit klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. Nesnažme se ho vyšroubovat – ani po směru, ani proti směru hodinových ručiček. Klíště není šroubek, nemá žádný závit. Beze smyslu je i pokus ho “vykývat”. Pomáhá jediné – mít po ruce dobrou pinzetu a tou klíště vytáhnout – tak opatrně, abychom ho nepřetrhli.
I po vyndání klíštěte ranku hlídáme. Pokud se objeví zarudnutí s bílou skvrnou uprostřed, bude lepší navštívit lékaře, zda nejde o projev nákazy lymskou boreliózou.
Proti sluníčku?
Obzvlášť v teplých letních měsících musíme na výletech dbát na předcházení úpalu a úžehu, protože to jsou nepříjemné stavy, které přinášejí komplikace, někdy i docela vážné. Je dobré si chránit hlavu před přímými slunečními paprsky, dbát na pitný režim, mít opalovací krém nebo emulzi ve spreji a krém s aloe vera na spáleniny. Pokud i přes všechna opatření dojde u některého člena rodiny k dehydrataci, je dobré být přípraven. Rehydratační roztok si můžeme připravit sami doma smícháním cukru, soli, ovocného džusu a převařené vody a nebo přibalit hydratační přípravek v prášku, z nějž pak roztok rychle připravíte.
Papírové kapesníčky
Bez těch se neobejdeme prakticky v žádné situaci, na výletě o to více. U alergiků je nutnost mít po ruce vždycky dostatečnou zásobu samozřejmá, ale jsou nezbytné i pro lidi bez tohoto zatížení. Pokud je horko, poslouží nám nejen k otírání potu, ale taky při známé “rýmě ze sluníčka” (máloco je na výletě tak nepříjemné, jako ucpaný nos).