Bolesti zad, zatuhlé svaly, křečáky a další lahůdky zná asi každý, kdo na kancelářské židli tráví většinu svého dne. Co tomu zkusit předejít? Stačí mít kvalitní židli, sedět správně a občas se pořádně protáhnout.
Pokud se budete každý den kroutit na nepohodlné židli a blokovat si krevní oběh překříženýma nohama, zdravotní problémy jsou jen otázkou času. Když k tomu přidáte ještě nedostatek pohybu po práci, můžete se “těšit” na bolesti zad, nohou a také horší koncentraci. Pojďte tomu předejít koupí vhodné židle. A trochou pohybu na ní.
Seďte správně!
I když je nejpohodlnější sedět se zauzlovanýma nohama a záda si zlomit mezi opěrku a sedačku, není to úplně optimální řešení. Nejlépe pro své tělo uděláte, když budete sedět vzpřímeně. Nohy v kolenou svírají 90°, stejně tak i trup se stehny a paže v loktech. Monitor mějte tak vysoko, abyste mohli bez problémů koukat před sebe a nemuseli se hrbit. V této pozici si neblokujete průtok krve, bude se vám dobře dýchat a zmírníte tak kromě bolesti i únavu.
Jak vypadá kvalitní kancelářská židle?
Pokud většinu (nejen) pracovního dne trávíte sezením, zpříjemní vám kvalitní kancelářská židle nebo křeslo život. Můžete si totiž upravit výšku sedáku, područky si nastavit přesně podle potřeb a také přizpůsobit opěradlo poloze zad. Kancelářské židle mívají nejčastěji dva typy mechaniky – synchronní a asynchronní. U synchronní je polohování opěradla závislé na sklonu sedáku, u asynchronní lze obojí polohovat nezávisle na sobě. Pro delší sezení se doporučuje spíše synchronní mechanismus.
Pokud sezením trávíte prakticky celou pracovní dobu, přemýšlejte nad zdravotní kancelářskou židlí, která díky ergonomické konstrukci předchází problémům spojeným s dlouhým sezením. Pokud byste se chtěli při sezení hýbat, doporučujeme balanční židli, která díky dynamickému sezení zapojuje břišní a zádové svaly a vy nebudete tak zatuhlí. Balanční sezení ale není vhodné na dlouhé hodiny, proto je dobré vybrat takovou židli, která umožňuje i fixaci sedáku do stabilní polohy, abyste si delším sezením nezačali svalstvo naopak přetěžovat.
Naštěstí už neplatí, že kvalitní a pohodlná židle musí být jen černá a nevzhledná. Na trhu najdete řadu kancelářských židlích ve spoustě designů i barevných provedeních, takže se při výběru můžete zaměřit i na to, aby ladila se zbytkem pracovny.
Občas se ze židle zvedněte a protáhněte
Ale i když máte sebehezčí a sebepohodlnější židli, neznamená to, že nahradí staré dobré protažení a rozproudění krve. Přestože se to nemá, většina z nás stejně sedí s nohou přes nohu. A i když začínáme den s rovnými zády, odpoledne už se na židli sesuneme níž. Proto se minimálně každé dvě hodiny pořádně protáhněte. Není potřeba cvičit nijak dlouho, pár minut pohybu bohatě stačí.
Paže si protáhněte kroužením, páteř pak rozhýbejte v rotaci, kdy se otočíte horní částí těla dozadu. Když se budete otáčet na pravou stranou, chyťte se levou rukou opěráku a zintenzivněte protažení. To samé udělejte i na druhou stranu. Při protahování nezapomínejte ani na nohy.
Pomůckami k pohodlnějšímu sezení
Kromě ergonomické židle si můžete pořídit i další pomůcky pro zdravější sezení. A to například podstavec pod monitor, díky kterému se nebudete muset hrbit, nebo vertikální ergonomickou myš, která funguje jako prevence karpálů. Určitě se vyplatí pořídit i měkké podložky pod klávesnici nebo ergonomickou podložku pod myš. K zahození nejsou ani nejrůznější opěrky nohou nebo podsedáky, díky kterým si zajistíte pohodlí.