Kamarádka je vaší oporou vždy, když si potřebujete promluvit. Je to vrba, které můžete říct cokoliv, ale co když jsou věci, které byste si raději měla nechat pro sebe? Přátelství je vztah, jenž posilují sdílená tajemství. Někdy však jejich váha může být tak velká, že se přátelství začne hroutit.
Každá žena potřebuje kamarádku – alespoň jednu, které se bude moci se vším svěřit nebo si přijít pro radu. Správná přítelkyně dokáže podržet, pomoci s problémem, nebo alespoň poskytnout svůj nekritický názor. Opravdová kamarádka by vás neměla kritizovat kvůli maličkostem, ale měla by umět být empatická. A pokud je úplně jiná než vy, není to vůbec špatně! Nechcete přece dokonalý protipól sebe sama – toužíte mít oporu v někom, kdo vám rozumí, i když je úplně jiný než vy. Chcete mít nablízku přítelkyni, která díky své odlišnosti dokáže poradit a vidí řešení i tam, kde vy už jste to dávno vzdala.
Co je povoleno
Přítelkyni se nemusíte stydět říci nic o své osobě, ale i přesto je dobré nechat si některé informace jenom pro sebe. Zvlášť, pokud se netýkají pouze vaší osoby, ale například vašeho partnera. Že se s kamarádkou často bavíte o jiných kamarádkách a známých, je zcela normální. Pozor si však dejte na přílišné informace o vašem životě. Některé z nich mohou být velmi citlivé, a i když vám přijde v pořádku podělit se o ně, váš partner by to mohl vidět jinak.
S přítelkyní mluvte o drobných problémech, se kterými si sama nevíte rady. Podělte se o své strasti a nechte kamarádku, aby vám poradila, nebo alespoň vyložila svůj názor. Možná pak problém uvidíte z jiné perspektivy a nebude se vám zdát tak vážný, jako doposud. Drobnosti jako malé neshody v partnerském soužití, věci, kterými si nejste jistá nebo drobné trable s rodinou (ať už s vaší, nebo partnerovou) – tyto věci kamarádce klidně sdělte, přesto dobře volte slova.
Kamarádka je vám sice vždy oporou, ale pořád je to samostatně myslící bytost, takže se neubrání vytváření vlastních názorů na probírané osoby. Proto pokud mluvíte například o partnerově rodině, zkuste být konstruktivní a zbytečně nepřehánět. I když jste rozčílená, nevkládejte do rozhovoru přílišné emoce, jednou by vás to mohlo mrzet. Při další prosbě o radu se možná dočkáte nelichotivých komentářů na partnerovu rodinu, o které jste nežádala a které vás mohou mrzet, i když to kamarádka vlastně nemyslela zle – pouze si vyvodila vlastní závěr z vašeho povídání.
Co rozhodně neříkat
Jsou věci, které by měly zůstat mezi vámi a vaším partnerem. Některé drobnosti kamarádce svěřit můžete, ale rozhodně byste si pro sebe měla nechat veškeré pikantnosti z vašeho vztahu. Pozor si také dávejte na to, komu svá tajemství sdělujete. Vždycky záleží, jaké hranice jsou mezi vámi a vaší přítelkyní nastaveny. Pokud si sdělujete i osobní a intimní věci, zřejmě ji nic nepřekvapí. Některá přátelství jsou však spíše formálnějšího charakteru – když do nich vnesete více familiárnosti, mohou se zhroutit.
Podrobnosti z intimního života
Peprné detaily z vašeho intimního života si raději nechte pro sebe. Ať už se chcete pochlubit, nebo si snad postěžovat, raději toto téma s kamarádkou neotvírejte. Je to vaše soukromá věc. Pokud vás něco trápí, promluvte si o tom raději s partnerem. Kamarádka vaše problémy v této oblasti stejně nevyřeší. Stát by se také mohlo to, že se na vaši drahou polovičku již nikdy nebude dívat jako dřív. Vytvoří se jakési stigma, které bude jejich vztah neustále provázet. Vy svého partnera milujete i přes jeho zvláštnosti nebo chyby, ale vaši přítelkyni nic takového neváže. Intimní detaily jako jsou různé postelové praktiky, choutky nebo specifika pohlavních orgánů si nechte pro sebe.
Nevěra
Pokud vás svírá neustálé podezření o partnerově nevěře, ale s jistotou nic tvrdit nemůžete, raději se o tomto tématu před kamarádkou ani nezmiňujte. Mezi vaším partnerem a vašimi kamarádkami by měla panovat rovnováha – nemusí se spolu přímo přátelit, ale měli by se snášet a vydržet spolu v jedné místnosti. Pokud přítelkyni povíte o možné nevěře ze strany partnera, může se stát, že vám kamarádka partnera znechutí, nebo ve vás naopak probudí paranoiu. Na partnera se navíc už vždycky bude dívat přes prsty.
Co když vás partner opravdu podvedl? Je jasné, že s takovou věcí se potřebujete někomu svěřit. Vybírejte však pečlivě – to, co nepotřebujete jsou věty typu: „Já ti to říkala!“ nebo „To bylo jasné!“. Když musíte, najděte spolehlivou osobu, od které můžete čekat přiměřené nehodnotící reakce.
Svěřená tajemství
Tajemství jsou obvykle citlivé věci, které člověk svěří pouze osobě, které bezmezně věří. Pokud se vám partner svěřil s něčím velmi soukromým – může se jednat o zdravotní stav, finanční situaci, vyhraněné vztahy v rodině, ale i kriminální minulost – raději si tyto věci nechte pro sebe. Tajemství budují důvěru, a pokud se na vás partner nebude moci spolehnout, může se narušit celková komunikace ve vašem vztahu.
Co si partner o kamarádkách skutečně myslí
O vzájemných antipatiích raději kamarádkám ani partnerovi neříkejte. Pokud si partner myslí, že je vaše nejlepší kamarádka trochu moc upovídaná a strká nos, kam nemá, neříkejte jí to. Zbytečně byste vytvořila napětí, které by mohlo být těžké překlenout.
V případě, že vy sama nemáte ráda některého z partnerových přátel, snažte se nevyvolávat zbytečné vlny – když musíte na společnou akci, zkuste ji zvládnout. Tak jako partner akceptuje vaše přítelkyně, vy byste měla přijmout jeho kamarády.
Finance
Ať už se chcete pochlubit, nebo si třeba postěžovat, dávejte si pozor na to, kolik informací sdělujete. Peníze jsou čistě vaše soukromá věc. Máte-li finanční potíže, s největší pravděpodobností se o nich ani nebudete chtít nikomu zmiňovat. A co když jste zrovna dobře investovali a chcete se předvést? Ve větší míře o tom raději také nemluvte, zvláště, pokud je kamarádka sama v nepříznivé finanční situaci. Mohla by si myslet, že se vytahujete, v horším případě by se mohla objevit i závist.
Jak poznám, zda se můžu kamarádce svěřit?
Přátelství nabývají různého charakteru – jsou pevná i křehká a citlivá. Co jedno vydrží, druhé nemusí. Přítelkyně je osoba, která o vás ví skoro všechno, a i přesto zůstává nehodnotící. Můžete se jí s čímkoliv svěřit a ona vás neodsoudí, ale naopak se snaží pomoci. Záleží jí na vás a máte v ní oporu. Přátelství je vztah odlišný od partnerství. V přátelství mohou být nastaveny určité hranice, které se nepřekračují, stejně tak existují věci, jež nebyly nikdy vyřčeny, ale jsou brány v potaz.
Jak říká jedno přísloví: „Jistého přítele poznáš v nejisté situaci“.
Dobrá přítelkyně se s vámi raduje z maličkostí, ale umí také projevit soucit, když je to potřeba. A jak poznáte, že můžete kamarádce věřit a se vším se jí svěřit?
- Dobrá přítelkyně nesoudí a není kritická. Snaží se pomoci, nebo alespoň poradit.
- Věří vám – nepochybuje o tom, co říkáte a vše bere vážně.
- Respektuje vás – jakékoliv vaše rozhodnutí přijímá a snaží se vás podpořit, i když možná nesouhlasí.
- Je spolehlivá – můžete jí bezmezně věřit a nemusíte se bát, že by prozradila svěřené tajemství.
- Je k vám upřímná – dokáže vám narovinu všechno říct.
- Umíte se spolu zasmát – s kamarádkou byste měly mít stejný smysl pro humor. Jedině tak se dokážete zasmát maličkostem, které by jinak možná působily rozepře.