Zbavení se dluhů není jednoduchý proces. Je však poučný a pokud takovým procesem dlužník projde, zpravidla se pak vyvaruje brát si další závazky. A to zejména proto, že pokud je to typický dlužník chycený v dluhové spirále, většinou neví, kde všude se jeho závazky nachází.


V první fázi dochází k tomu, že dlužník množství závazků popírá. I přesto, že se mu poštovní schránka plní upomínkami, řešit je nechce. Obvykle obálky neotvírá a ve většině případů je rovnou vyhazuje. Začne se proto ztrácet v jejich množství, natož si pamatovat jméno věřitele. Tato fáze trvá poměrně dlouhou dobu, dokud se u dlužníka neobjeví risk manažer konkrétní společnosti nebo už přímo vykonavatel exekutorského úřadu.

Jsou tu samozřejmě také dlužníci, které společnost upozorní, že může být pohledávka vymáhána soudem nebo je jim doručen platební příkaz od soudu. Takoví se zaleknou a v momentě začnou svůj dluh řešit. Těchto typů dlužníků je vskutku málo.

Ve chvíli, kdy si začnou exekutoři u dlužníka „podávat kliku“, zejména pokud jsou u těchto situací děti nebo příbuzní, dlužníkovi obvykle dojde, že je tato situace neúnosná. Exekutoři již pravděpodobně nemají co zabavovat a domlouvat nereálné splátky skutečně nemá význam. A to zejména proto, že exekutor chce v co nejkratší době uspokojit věřitele a na velmi nízké splátky nepřistoupí. Nehledě na to je to i z dlouhodobého hlediska nevýhodné pro dlužníka, protože úroky z dlužné částky narůstají.

Je velmi důležité si zapamatovat pravidlo: NEUPŘEDNOSTŇOVAT ŽÁDNÉHO VĚŘITELE!

Co to vlastně znamená?

Málokterý dlužník zná toto pravidlo a je důležité jej dodržovat, na základě §223 zvýhodnění věřitele, zákona č. 40/2009 Sb. trestního zákoníku.

Jestliže jsem ve fázi vyjednávání s věřiteli, musím se opět vrátit k rodinnému rozpočtu a zjistit, jak si vlastně s financemi stojím. Podle toho si lze teprve dohodnout stejnou splátku se všemi věřiteli.

V praxi to znamená, pokud mám pět věřitelů a v rodinném rozpočtu mi měsíčně zbývá 2 500 Kč, každému z věřitelů nabídnu splátku ve výši 500 Kč a zároveň je obeznámím s tím, že znám výše uvedený zákon a nechci jej porušit.

Je třeba si také uvědomit, že věřitel na tak nízkou splátku není povinen přistoupit. Dlužník se však nesmí nechat zatlačit „do kouta“ a i přes nezájem věřitele je třeba začít okamžitě pravidelně splácet a neporušovat splátkový režim. Je dobré začít okamžitě přemýšlet nad dalším přivýdělkem, aby si dlužník zvýšil příjem za účelem vyššího splácení svých závazků.

Dohodu o splátkovém kalendáři si nechejte vždy potvrdit písemně! Archivujte každý doklad o zaplacení!

Co když ale nevím, kdo jsou moji věřitelé a kolik jim celkem dlužím? Zde se dostáváme k tomu, že je stále nedostatek praktických informací pro dlužníky.

Zjistit své dluhy lze na těchto webových stránkách a místech

  1. Web bankovního a nebankovního registru: https://www.cncb.cz

    Je možné dojet si pro výpis osobně nebo si písemně požádat o doručení výpisu poštou. Důležité je vědět, že tím nezjistím celkové dlužné částky, ale pouze instituce, u kterých jsem si půjčil, kdy a jakou částku.

  2. Zájmové sdružení právnických osob SOLUS: https://www.solus.cz

    Potřebné zde zjistíme přes SMS zprávu nebo doručením poštou. Vše je detailně popsáno na webových stránkách.

  3. Centrální evidenci exekucí: https://www.ceecr.cz

  4. Dále lze osobně navštívit Exekuční oddělení příslušného Městského soudu v místě trvalého bydliště, kde vám na základě občanského průkazu na vyžádání vytisknou seznam exekucí, kde je uvedena dlužná částka a jméno Exekutorského úřadu, který případ řeší. Až na žádost vám sdělí celkové dlužné částky. Dlužník se nevyhne kontaktu s Exekutorským úřadem. Cílem ale přeci je znát své závazky a vyřešit je.

  5. Nikdy nenavštěvujte webové stránky CERD!

    Pokud zadáte do vyhledávače registr dlužníků, je to z pravidla první nebo druhá možnost výběru. Tyto stránky jsou soukromé a nevěrohodné. Jen z dlužníka „vytáhnou“ další finance za nepravdivé informace. Stránky již také obdržely pokutu od ČOI, ovšem bezúspěšně a podnikají dál.

  6. Možné je dále využít služeb České pošty. Výpis zde má však pro dlužníka pouze informativní charakter a nejsou v něm uvedeny částky. Navíc pokud dlužník předpokládá, že má věřitelů více, za každou vytištěnou stránku uhradí 50 Kč. https://www.ceskaposta.cz/-/vypis-z-centralni-evidence-exekuci-nove-ziskate-take-na-ceske-poste

  7. Další možností dlužníka je obrátit se na specializovanou poradnu. Ve většině případů je poradna v každém okresním městě a informace lze zjistit buď z internetu, na Městském úřadě či Úřadu práce. Doporučuji neobracet se na soukromé subjekty, a to minimálně proto, že to není služba zdarma a další dluhy si dlužník již nemůže dovolit. Mnohokrát se i ukázalo, že těmto subjektům hra fair-play nic neříká.

  8. V případě, že dlužník zjistí, že výše dluhů je nad rámec jeho finančních možností, nezbývá než popřemýšlet o ODDLUŽENÍ prostřednictvím soudu. Ačkoliv cesta k oddlužení není jednoduchá a dlužník musí dodržet určitá pravidla… po cca pěti letech je dlužník na konci cesty. Je oddlužen a pevně doufejme, že především poučen. Důležité odkazy, kde dlužník dostane plnohodnotné informace jsou na: https://insolvence.justice.czhttps://sako.justice.cz.

Na závěr si dovoluji dodat, že i přesto, že stát v poslední době není nakloněn neziskovým společnostem, je zde stále nedostatek finančně gramotných dospělých lidí. Nebýt různých projektů jako třeba projekt Finanční gramotnost do škol společnosti yourchance a dalších vzdělávacích programů, situace by byla mnohem horší. Je velice důležité se v této oblasti vzdělávat a zejména začít u svých potomků, aby neopakovali stejné chyby, jako mnozí z nás.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
7
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF