Flirtování je pro většinu lidí příjemným povyražením, které může, ale nemusí vést k něčemu dalšímu. Šibalsky se můžete usmát na hezkého kolemjdoucího, ale klidně taky na pošťáka. Opětovaný úsměv nebo mrknutí dokáže vmžiku zvýšit sebevědomí a zlepšit den.
Flirtování není zakázané ani pro zadané, jen je třeba se držet určitých pravidel. K nevěře totiž může dojít, než se nadějete.
Flirtování nemusí nutně znamenat okaté poutání pozornosti nebo halasný smích, když váš objekt zájmu řekne vtip. Ve skutečnosti je flirtování mnohem nenápadnější, zejména, pokud nechcete navázat vztah. A proč vlastně flirtují i zadaní? Zkrátka je za tím touha být žádaný a líbit se. I když doma máte svého partnera, flirtování s někým cizím může posílit vaše sebevědomí i zlepšit den.
Účinnost neverbální komunikace
Řeč těla umí být pořádně silná, a to i bez toho, aniž byste z úst vypustila jediné slovo. Hlavním filtrovacím nástrojem jsou oči a ústa. Jakmile shledáte někoho vhodným k flirtování, zřejmě se na něj intuitivně usmějete.
Úsměv je tím nejzákladnějším a neprimitivnějším prvkem flirtování. Nic vás nestojí, k ničemu nezavazuje, ale přesto umí být velmi účinný. Dáváte jím najevo, že se vám dotyčný líbí a zároveň čekáte, zda vám úsměv oplatí. To by totiž znamenalo, že jste na stejné vlně a sympatie jsou vzájemné. Takhle nenápadně (a hlavně nezávazně) můžete flirtovat s poslíčkem, který vám vozí balíčky, ale i náhodným týpkem, kterého každý den potkáváte na zastávce.
Úsměvy a pohledy nemusejí vést k ničemu vážnému. Dokud se mezi vás nevloží verbální komunikace a jeden druhého neoslovíte, jde jen o nárazové flirtování s cílem zvednout si sebevědomí, cítit se žádaná a zkrátka si trošku zlepšit den.
Úsměvy jsou nevinné, ale také velmi účinné. Oplatí-li vám protějšek váš úsměv, právem si můžete připadat atraktivní.
V tuto chvíli si možná řada z vás říká: „Proč bych flirtovala s jiným, když jsem šťastně zadaná?“. Ona totiž touha po tom líbit se a cítit se atraktivní a žádaná je součástí každé ženy.
Když nás někdo ocení nebo složí kompliment, nejenže nám zvyšuje sebevědomí, ale hraje taky na naši ženskou stránku. Pohledy a úsměvy jsou běžným projevem flirtování. Kde jsou tedy pomyslné mantinely, které byste neměla překročit?
Neškodný flirt zvedne náladu
Není nic špatného na tom, když trošku pohodíte vlasy ve chvíli, kdy víte, že se na vás někdo dívá. Nevinný úsměv nebo jemné flirtující gesto nikomu neublíží. Naopak vám zlepší náladu, budete si připadat atraktivnější a žádaná. To může výrazně ovlivnit vaše sebevědomí.
Berte ohled na svého partnera
Něco jiného to je, když flirtujete v přítomnosti vašeho partnera. Pak jsou možné dva scénáře. V tom prvním si zaděláte na problém, v tom druhém pro něj budete více přitažlivá. Vidí, že se líbíte, což znamená, že jeho žena je vážně kus. Pokud se líbíte ostatním mužům, ve vašem partnerovi to může vzbudit buď touhu, nebo žárlivost. Flirtování má vždy dvě strany, je třeba se buď na jednu přiklonit, nebo mezi nimi najít rovnováhu.
Všeho s mírou
U pravidelného flirtování hrozí „závislost“. Ne samozřejmě v pravém slova smyslu. Nebezpečí představuje zejména to, že budete chtít čím dál víc. Vodou do mlýna pro flirtování s cizími muži je také to, pokud se vám ve vztahu nedostává patřičného ocenění, máte pocit nedostatku pozornosti nebo vám chybí pohlazení či láskyplné pohledy partnera. V takovém případě se zaměřte na svůj vztah a snažte se na něm pracovat tak, abyste měla vše, co potřebujete a nemusela to hledat jinde.
Vyhněte se flirtování přes počítač
V online světě se nemůžete na nikoho usmát, ohlédnout se přes rameno ani na něj mrknout. Všechny tyto neverbální projevy jsou zde vyjadřovány slovy nebo emotikony. Večerní flirtování online obvykle není náhodné, jako je tomu třeba na ulici nebo v kanceláři, ale je účelné a často jej motivuje nuda nebo nespokojenost ve vztahu. Na online chatu si dovolíte vyjádřit mnohem víc, než byste udělala v reálném světě, a to hlavně proto, že oba dva sedíte schovaní za monitorem.
Nedělejte z toho pravidlo
Flirtování by mělo být kořením života, zpestřením špatného dne, nebo lehkým pohlazením ega. Nemělo by se stát pravidelným ani účelným. Pozor také na to, abyste z letmých úsměvů neudělala okaté schválnosti svému partnerovi. Pravidelné a cílené flirtování se těžko ovládá. Vaše zábrany začnou časem slábnout, až se od úsměvů dostanete k dotekům, čímž byste si mohla zavařit na problém. Raději se držte při zemi, flirtujte nenápadně a když si toho dotyčný náhodou nevšimne, nepřikládejte tomu váhu.
5 tipů, jak zaujmout na prvním rande
|5 minut čtení
Když jde flirt jen tak kolem…
Říkáte si, že s vámi tedy rozhodně nikdo neflirtuje? My vám rádi řekneme, že to tak určitě není! Možná to jen nepoznáte. Na univerzitě v Kansasu provedli studii, která se zaměřovala na rozpoznávání flirtu. Studii vedl docent komunikačních studií a autor publikace The Five Flirting Styles (2013) Jeffrey Hall. Výsledky byly poměrně zajímavé.
Studie se účastnilo více než 100 nezadaných vysokoškoláků. Dvojice mužů a žen seděly v místnosti a několik minut vedli konverzaci. Na konci studie vyplnili dotazník, kam mimo jiné zaznamenávali, zda měli pocit, že s nimi protějšek flirtoval, či nikoli. Ze studie vyplývá, že skoro jistě poznáme, když s námi nikdo neflirtuje. Účastníci studie to věděli s 80% jistotou. Pokud však jde o to, umět rozpoznat, kdy s námi někdo flirtuje, v tom už tak dobří nejsme. Pouze 36 % mužů správně poznalo flirt, ovšem u žen to bylo pouze 18 %. (zdroj: The University of Kansas)
Co ze studie vyplývá? Že okaté a koketní flirtování pozná skoro každý, ale jemné náznaky v podobě úsměvů nebo prohrábnutí vlasů už tak jednoznačné nejsou. Takže jestli jste dosud měla pocit, že s vámi nikdo neflirtuje, zkuste se na toho fešáka z vedlejší kanceláře příště usmát a sama uvidíte.