27212603_s.jpg
i
Foto: 123RF

Striktní monogamie je u mnoha párů stále tím nejdůležitějším pravidlem vážného vztahu. Jsou ale i tací, kteří preferují dlouhodobý vztah i volnost zároveň.

Tito lidé žijí v otevřeném vztahu, který jim poskytuje jistoty stálého partnera, ale také dostatečnou volnost a kontrolu nad vlastním životem.


Divoké fantazie o milence nebo milenci, s nimiž se stýkáte a partnerovi to nevadí, obvykle zůstávají pouze bujnými představami. V otevřeném vztahu je ale všechno jinak. Myšlenky na mimomanželský vztah se najednou mohou stát skutečností, vyhovuje-li tato představa oběma partnerům.

Co je otevřený vztah

Vzájemně se milujete a ctíte, ale stejně tak, jako vám záleží na partnerovi, na mysli máte i své blaho. Nechcete se vzájemně vlastnit, ale dopřát si volnost. Jiným důvodem pro otevřený vztah může být nuda v několikaletém manželství, případně rozdílné sexuální touhy a představy. V tomto typu vztahu máte vy i partner dovoleno poohlédnout se jinde – ať už kvůli touze po společnosti nebo novým postelovým zážitkům.

Obecně jde o to, že se vzájemně dohodnete na tom, že monogamie není tak úplně pro vás. Navazovaní intimních vztahů s jinými osobami je pro vás v pořádku a rozhodně není bráno jako nevěra.

Aby tento „mód“ fungoval, je třeba, aby se na něm shodli oba partneři. Myslete na to, že souhlas musí být oboustranný. Často se totiž stává, že jeden z partnerů se podvolí tomu druhému, protože naléhá nebo takzvaně hraje na city.

Pokud se vás partner snaží přesvědčit, že vám otevřený vztah prospěje, ale vy stále váháte, možná to není úplně pro vás. Anebo prostě jen potřebujete čas na přemyšlení. Možná, že dospějete k názoru, že je to pro vás vlastně to pravé.

Promluvte si o tom, co ve vztahu chybí

Otevřený vztah nezačne jen tak z ničeho nic mávnutím proutku. Obvykle je důsledkem delších neshod nebo nefunkčnosti manželství, případně nudy. Někdy také můžete mít pocit, že vám prostě něco schází. Pokud vás napadla myšlenka na otevřený vztah, zkuste si o tom s partnerem promluvit. S největší upřímností mluvte o tom, co vás trápí a co vám ve vztahu chybí.

Otevřený vztah může být novou pozitivní zkušeností, ale má také svá úskalí. Riskujete totiž rozpad celého vztahu. Ale abychom nepředbíhali, pojďme se na otevřený vztah podívat pěkně popořádku.

Jak z jeho chování poznáte, zda vás skutečně miluje

Klára Kubáčková |6 minut čtení

Základem jsou jasně daná pravidla

Otevřený vztah nemůžete navázat jen tak spontánně, mohl by totiž skončit katastrofou. Důležité je sednout si společně s partnerem a probrat všechny možnosti, které vás napadají. Přestože bude možná nakonec vaše volnost velmi omezená, respektujte partnerova přání. Přeci jen, on je vaší životní láskou a záležet by vám mělo především na tom, aby i po této zkušenosti váš vztah vydržel.

  1. Proberte sexuální pravidla

    Newyorský vztahový terapeut Matt Lundquist uvedl pro magazín The Women’s Health, že nejdůležitější je určit, zda si navzájem povolíte sexuální vztah s jinými lidmi, případně jaké praktiky je dovoleno vyzkoušet. Toto téma je velmi intimní, ale před partnerem byste se červenat neměli. Nevyhýbejte se těmto otázkám, zeptejte se na partnerovy touhy a společně proberte, zda je to v pořádku, či nikoliv. Vyhnete se tak nečekaným překvapením a případnému zklamání.

    Během otevřeného vztahu se možná stane, že partner bude chtít vyzkoušet sexuální praktiky, které společně doma běžně neprovozujete. Pokud se vám však jeho nápady nelíbí, nebojte se říct svůj názor.

  2. Nastavte pravidla pro emocionální vztahy

    Kromě sexuálních vztahů si definujte také ty emocionální. Například vy i partner můžete navázat vztah s někým jiným. Ten by však neměl přerůst něco většího, než je vztah vás dvou. Přestože lidé tvrdí, že nejsou žárliví, vidět partnera chystat se a vonět na rande s někým jiným rozhodně žárlivost spustí.

  3. Určete zdroj vašich zájmů

    Pro některé partnery je v pořádku známost nebo sex s někým úplně cizím. Máte tak jistotu, že se další den nepotkáte v kanceláři nebo na ulici. Jiné páry naopak raději preferují vztahy se známými tvářemi (např. s dobrou kamarádkou nebo kamarádem), kterým mohou důvěřovat, uvádí Lundquist.

    Někteří partneři také považují za důležité určit si, jakého pohlaví noví partneři budou. Podle Lundquista je stejně tak důležité stanovit, s jakým partnery budete vztahy navazovat – s nezadanými, zadanými nebo s těmi, jež mají taktéž otevřený vztah?

  4. Určete si čas strávený s jinými partnery

    V otevřeném vztahu se vlastně primárně domlouváte na tom, že budete oba větší či menší měrou zkoumat jiné vztahy. Jedním z důležitých pravidel je určení času, který budete trávit s jinými partnery. Záleží samozřejmě, zda budete preferovat náhodné známosti a vášnivé noci, nebo si najdete jednoho partnera a s ním začnete prozkoumávat nové oblasti. Se svým stávajícím partnerem si určete, kolik času novými zážitky strávíte.

  5. Rozhodněte o tom, kolik podrobností si sdělíte

    Nikdy nelze jednoznačně určit, která varianta je správná – říkat si všechno, nebo pomlčet? Přestože jste k sobě vždy otevření a upřímní, jsou věci, které ani o svém partnerovi vědět nechcete. Všechny ty peprné detaily z alternativního života jsou možná vzrušující, ale mohou také ublížit. Pokud se chcete ušetřit zbytečného bolu, probuzené žárlivosti nebo snad dokonce pláče, na některé věci se raději neptejte.

Před vstupem do otevřeného vztahu se společně domluvte, které věci si navzájem sdělíte a o kterých mluvit nebudete.

Vztahová terapeutka Rachel Sussman je toho názoru, že poprvé si možná budete muset se všemi možnostmi pohrávat a zjišťovat, co vám vyhovuje, a co ne. I přes veškerá nastavená pravidla teprve „v praxi“ zjistíte, co je pro vás přínosné. Navrhuje také vzájemně se informovat o tom, jak se v otevřeném vztahu cítíte, jak vám vyhovuje a zda funguje. Buďte k sobě vždy upřímní. Nebojte se partnerovi říct, že vám tento typ vztahu vyhovuje, nebo naopak, že se necítíte vůbec dobře.

Pro koho se hodí

Váháte, protože se bojíte, co na to řekne vaše okolí? Budiž vám útěchou, že podle studie uveřejněné v časopisu The Journal of Sex & Marital Therapy zažil každý pátý dospělý člověk někdy nějakou formu otevřeného vztahu. Někteří lidí, převážně mladší generace, upřednostňují vztah nemonogamního typu, a to dokonce až 38 % mužů a 31 % žen. Je normální, že máte s partnerem rozdílné touhy.

Otevřený vztah zvládnou jen osoby sebevědomé, silné a schopné ovládat svou žárlivost. Partneři, kteří si navzájem naprosto důvěřují a nejde jim jen o vlastní obohacení, ale záleží jim také na tom druhém. Mají snahu, aby současná situace a její pravidla vyhovovala oběma. Zároveň je pro partnery, jimž nevadí volnost jsou schopni si ji navzájem dopřát.

Pokud si stále nejste jisti, zda jste vhodnými adepty na otevřený vztah, zkuste si odpovědět na několik otázek:

  • Jste nakloněni nemonogamním vztahům?
  • Objevují se u vás a vašeho partnera rozdílné pohledy na sex a sexuální praktiky?
  • Máte silný vztah založený na vzájemné důvěře?
  • Dokážete zvládnout žárlivost?
  • Jste ochotni přijmout fakt, že váš partner tráví čas s někým jiným (i intimně)?

Jak dlouho jej lze udržet

Záleží na povaze partnerů. Někdo v tomto stavu dokáže žít celé roky, jiný bere otevřený vztah jako krátkodobou zkušenost, jejímž primárním účelem je rozšířit si obzory a zakusit nové věci. Stěžejní je dodržovat nastavená pravidla a navzájem si plně důvěřovat. Rizikem může být vzájemné odcizení nebo navázání jiných, plnohodnotných, dlouhodobých vztahů.

Terapeuti se většinově shodují, že se nejedná o dlouhodobě udržitelnou variantu vztahu. Návrat k monogamnímu vztahu však možný je. Dopřejete si trochu volnosti, vyzkoušíte nové věci a zase se vrátíte ke svému partnerovi.

Není to nástroj pro rozbitý vztah

Otevřený vztah nikdy nemůže vést k nápravě rozbitého vztahu. Jedná se o něco zcela jiného, než je například pauza. Pokud se rozhodnete pro dočasné odloučení, obvykle se současným partnerem nekomunikujete, snažíte se utřídit si myšlenky a dopřát si nějaký čas o samotě.

Pokud se rozbitý vztah rozhodnete řešit otevřeným vztahem, očekávat můžete jeho brzký konec. Nelze jej použít jako nástroj pro řešení sporů nebo vyrovnávání účtů. Jeho hlavním účelem je rozšířit obzory partnerů a pomoci jim naplnit potřeby, které ve vztahu nejsou nebo nemůžou být realizovány.

Otevřený vztah může skončit rozchodem i přesto, že na partnerství nahlížíte liberálně. V takovém případě nejspíš nefungovalo více věcí. Na druhou stranu se může jednat o obohacující zkušenost vnášející do vztahu novou touhu.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
4
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF