Těhotenské zápisky

Zamyšlení nad saháním na břicho

Snad každá žena, která byla někdy těhotná, to zná. Tu oblíbenou otázku blízkých (a někdy i vzdálených) lidí. "Můžu si sáhnout na břicho?" "Proč?" ptám se pokaždé.

1 min na čtení

Autor:


1

Dostala jsem už několik odpovědí. Ale žádná mě tak nějak neuspokojila.

"Protože je to hezké." "A co je na tom hezkého?" "Nevím."

"Pro štěstí." Proto se snad sahá na kominíka, ne? Nebo i na těhotenské břicho?

"Chci cítit pohyby miminka." Miminko v břichu se ale nehýbe pořád. A už vůbec ne na povel. Konkrétně to moje to má právě naopak, jakmile mi někdo položí ruku na břicho (včetně mě), okamžitě se zklidní.

Jedna z odpovědí mě aspoň pobavila: "Třeba je to nakažlivé, taky bych chtěla dítě." Jen si myslím, že v tomto případě by byly vhodnější úplně jiné doteky. A hlavně s někým jiným než se mnou.

Asi nejčastější odpověď však je: "Nevím, jen tak."

Zkoušela jsem vyhledávat na internetu, jaký může být ten tajemný důvod sahání na vyklenuté těhotenské břicho. A dostala vesměs odpovědi otázkou: "Kdo to, sakra, vymyslel, že se těhotným sahá na břicho?" Zjistila jsem tedy pouze to, že se tento zvyk táhne napříč společností, ale těhotným nijak zvlášť příjemný není. Možná jsou i takové, kterým je osahávání příjemné, ale nikde se nevyjádřily.

Každopádně jsem našla několik praktických rad, jak okolí od osahávání odradit. Můžete si například koupit tričko s výmluvnou dopravní značkou STOP! Pro úplně natvrdlé se nabízejí nápisy typu: Nesahejte mi na břicho! nebo prostě Nesahat! Jako celkem vtipný (a údajně velmi účinný) způsob se mi jeví sáhnout si na oplátku taky. Většině lidí to bude stejně nepříjemné a snad pochopí. Další, sice nejméně příjemná, ale o to účinnější metoda je říct to prostě na rovinu: "Prosím, nesahejte na mě. Není mi to příjemné."

Z mé vlastní zkušenosti, pokud se hned zeptáte po důvodu, lidi to sice znejistí, ale od sahání neodradí. Pokud se však každý takový nad svým počínáním zamyslí, budu spokojená. A třeba některým z nich dojde, že sahat na těhotenské břicho nic užitečného ani příjemného nepřinese nikomu ze zúčastněných.

1

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.   V pořádku,