Těhotenské zápisky

Top 10 otázek a výroků, za které vám těhotná nepoděkuje

Když jsem oznamovala své těhotenství, vůbec mě nenapadlo, že se tím moje tělo i soukromí najednou stane věcí veřejnou.

3 min na čtení

Autor:


0

Naráz jako by neexistovala žádná tabu a dostávám otázky a rady, které bych za normálních okolností očekávala jen od nejbližší osoby a jedině mezi čtyřma očima. Chápu, že "starší a zkušenější" se těžko udrží a chtějí se podělit, taky jsem podobné nutkání měla při rozhovoru s kamarádkou v nižším stádiu těhotenství, ale co je moc, to je prostě příliš. Za těch pár měsíců jsem sebrala 10 top otázek a prohlášení, které mě rozhodně nepotěšily, a které bych nikomu nedoporučovala šířit dál.

1. Tohle jsem já nesměla, ty to taky nedělej

Každé těhotenství je jiné, co jedné dělá zle, to jiné naopak pomůže. Nejvyšší autoritou je lékař a hlas těla, ty poslouchám. Ne nějaké strašáky s výroky typu: "Když budeš při tanci třepat boky, potratíš!"

2. Kup si takovou a takovou podprsenku/kalhotky

Když na mě jedna známá přímo na ulici vybafla, ať si pořídím jakousi zvětšovací podprsenku, byla jsem dost v šoku. O svém spodním prádle jsem se nikdy s cizími lidmi na veřejnosti nebavila a ani teď s tím nehodlám začínat.

3. Zvětšila se ti prsa? Bolí tě?

To je snad ještě intimnější téma než spodní prádlo. Některé těhotné si o svém poprsí možná rády povídají, měly by si však moci vybrat, kde a s kým tento rozhovor zapředou. Já osobně nevyhledávám řeči o prsou o nic víc než ty o podprsenkách.

4. Nastuduj si tohle, přečti si tamto a nauč se tohle

Všechno vím, všechno znám, všechno jsem přečetla a ráda poradím. Ne každá je taková, že si dvacetkrát denně prohlíží videa z porodu a studuje účinky celozrnného pečiva na plod. Vlastně nejlepší názor, který jsem četla v internetových těhotenských diskuzích, zněl: "Díky Bohu za moje dřívější těhotenství a rození bez internetu." Opravdu nemusím vědět úplně všechno.

5. Ty jsi s tím ještě nezačala?

Ne, nezačala. A když nebudu chtít, ani nezačnu.

6. Před narozením dítěte nic nekupuj, to přináší smůlu!

Pověry. Někdo jim věří... a někdo zase ne. Spíš než nad přivoláním smůly bych uvažovala nad tím, že kdyby se opravdu něco stalo, jak na mě budou působit plné skříně dětského vybavení, které nedojdou využití.

7. Můžu si sáhnout na břicho?

Tuto otázku doporučuji jen opravdu lidem blízkým. Troufnu si říct, že většina těhotných není vůbec zvědavá na neustálé otlapkávání prakticky cizími lidmi. Těhotenské břicho se opravdu nestává majetkem všech kolemjdoucích. Osahávání bez zeptání nedoporučuji už vůbec, těhotná může vystřelení pěsti snadno omluvit hormonální bouří.

8. Už dělá dítě to a to? To už by mělo!

Jak už jsem psala, každé těhotenství je jiné. Jedna nastávající maminka už v 16. týdnu cítí "chvění motýlích křídel", jiná se prvních pohybů dočká třeba až ve 22. týdnu. Není třeba těhotnou děsit, na to by měl mít právo jen lékař.

9. Maminko

Toto oslovení mi dává docela zabrat. Nikdy jsem nechápala, proč se třeba manželé v soukromí oslovují mámo/ táto. A slyšet na moji adresu oslovení maminko od někoho, kdo by mi sám mohl být rodičem, mi přijde ještě o chlup divnější. Mám přece jméno, nejsem jen něčí matka (kterou ještě ani nejsem). A když už chce být dotyčný za každou cenu originální, ať mi raději vymyslí nějakou milou přezdívku.

10. Těhotenství je krásné, užívej si ho!

Touto radou častujte nastávající maminku buď v prvních měsících, nejlépe když zelená jen při pomyšlení na jídlo, nebo naopak v těch nejvyšších stádiích, kdy už si bez cizí pomoci ani neobuje ponožky, v horším případě ani nesleze z postele. Pak bude mít ten správný účinek. A protože opakování je matka moudrosti, zkoušejte to znovu a znovu, až dokud si to dotyčná nezačne skutečně užívat... a nebo si nezačne užívat zaslouženého klidu od vás i všech těchto prohlášení.

0

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.   V pořádku,