Těhotenské zápisky

Těhotenství, prý nejkrásnější období v životě ženy

Jedno z mnoha a mnoha slovních označení pro těhotenství - nejkrásnější období v životě ženy. S tímto si však dovolím zásadně nesouhlasit.

2 min na čtení

Autor:


0

Dokáži si představit i lepší zábavu, než se celý den kroutit, hekat a funět jako parní lokomotiva, v pravidelných intervalech hlídkovat před záchodem ve snaze rozluštit ten věčný hlavolam, zda to "půjde, nebo nepůjde", z prostého dřepu vstávat patnáct minut kvůli rozlítanému tlaku, zuby si čistit s hysterickou opatrností, aby se kartáček nedostal příliš blízko ke krku a neprobudil vždy připravený dávicí reflex  a postupně vyškrtávat z jídelníčku jedno oblíbené jídlo za druhým.

V těhotenství se v těle podle všech zdrojů odehrává spousta změn. Na mně se zatím podepsaly jenom ty negativní. O nevolnostech a tlaku jsem se už zmiňovala. O některých ženách se říká, že v těhotenství doslova kvetou. Mně vykvetly záhony akné jako ve sladkých patnácti. Změní se i čichové vnímání. S tím je docela zábava. Začal mi přímo neodolatelně vonět osvěžovač vzduchu na veřejných záchodcích v jistém hypermarketu. Naopak manželův oblíbený parfém mi spolehlivě na čtyřikrát převrátí žaludek.

Ptala jsem se zkušenější kamarádky, co všichni na tom těhotenství vlastně mají. Odpověděla nepříliš lákavě: "Nevím, ale věř, že bude mnohem hůř!" Jediné pozitivní v době těhotenství, na co si dokázala vzpomenout, byla zvýšená pozornost a lepší chování partnera. Jenže můj manžel je tak skvělý, že už to snad ani lepší být nemůže. Nebo že by ano?

Prckovi říkám láskyplně "Kolotočář". Udělal si totiž z mého břicha docela slušně vybavený lunapark, a když se zrovna netočí dokola, skáče nahoru a dolů. S ním pochopitelně i můj žaludek. Nevíte někdo, jak zatrhnout ještě nenarozenému mimču kapesné na ty jeho pouťové atrakce?

O těhotenských nevolnostech se šíří různé teorie. Jedna z nich tvrdí, že jsou čistě psychického rázu. Pokud například maminka není na dítě připravená, není se svým těhotenstvím smířená (třeba i nevědomky) nebo po dítěti až tak netouží, tělo se v souvislosti s podvědomím bouří. A projevuje svou rozladěnost nevolnostmi. Ehm. Jak říkám, takových teorií je spousta. Chcete-li poškádlit některou svou těhotnou kamarádku, zkuste jí tuto teorii vyprávět ve chvíli, kdy nabírá odstín čerstvě posekané trávy a hledá nejbližší keřík. Určitě se jí hned udělá líp.

Ale přes tohle všechno jsem za svoje nevolnosti občas ráda. Těhotenství je poměrně dlouhé období a mnohdy se nic zvláštního neděje. Za celou tu dobu máte jen několik krátkých okamžiků, kdy pomocí ultrazvuku můžete aspoň trošku zjistit, co se tam uvnitř děje. A hlavně ze začátku, kdy ještě není nic vidět ani cítit, vám právě ty nevolnosti dávají znát, že se opravdu něco děje.

0

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.   V pořádku,