Myšlenky na založení vlastní rodiny se nevyhýbají nikomu z nás. I když intenzivněji doléhají zpravidla na ženy, vlastní jsou i jejich mužským protějškům.
A je úplně jedno, zda jsou ti či oni právě single nebo tvoří pár. Většinou totiž nejde o to, „zda vůbec“, ale „kdy“. A pak samozřejmě „s kým“. Pojďme si to ujasnit.
Podle lékařských statistik je plodnost žen nejvyšší mezi 20. a 25. rokem věku, dále klesá. Do 35 let pozvolna, poté prudce. Konec ohlašuje přechod, spjatý s útlumem funkce vaječníků a sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů: progesteronu a estrogenů. Finální tečkou je menopauza. K definitivní ztrátě menstruace a s ní spojené úplné neplodnosti dochází někde mezi 45. a 55. rokem.
To muži jsou na tom o poznání lépe. Sice své děti devět měsíců v břiše nenosí (nejsou-li čirou náhodou přeoperované ženy, které ještě neprošly kompletní změnou pohlaví a v mezičase se svým homosexuálním partnerem stihly počít), zato je mohou přirozeně zplodit i ve stáří. Příkladem jde řada známých osobností showbyznysu:
- frontman skupiny The Rolling Stones, Mick Jagger, zplodil své osmé dítě v 74 letech,
- George Lucas, režisér slavné ságy o Hvězdných válkách a filmů o Indiana Jonesovi, se biologickým otcem stal poprvé v 70 letech (předchozí tři děti adoptoval),
- komediální herec Steve Martin si na prvního potomka počkal až do 67 let,
- pátá dcera Bruce Willise poznala světlo světa v hercově 59 letech,
- oproti nim se Hugh Grant dočkal čtvrtého dědice ještě coby mladíček, v pouhých 51 letech.
A zatímco jeden průzkum tvrdí, že staří otcové plodí úspěšné a ambiciózní syny, další predikuje jejich dětem spíše ošklivost (nežli krásu), a jiný pro změnu hrozbu genetických poruch. Téměř by se zdálo, jako by i vědecké studie podléhaly aktuálním módním trendům a korelovaly s náladami ve společnosti.
Nemožné ihned, zázraky do tří dnů
Na poli dohadů zůstává i nadále stabilní věk matky. Ačkoli… není žádným tajemstvím, že moderní medicína a výteční lékaři umí pověstné zázraky. Porod z transplantované dělohy, narození dítěte mozkově mrtvé matce, těhotenství po sterilizaci, znovuobnovení cyklu a otěhotnění po klimakteriu, anebo asistovaná reprodukce (nad kterou se dnes snad už nikdo nepozastaví). A tak dále.
Z biologického hlediska je pro ženu ideální počít dítě do pětatřiceti. Vyšší věk přináší více komplikací, ať z hlediska početí, samotného těhotenství, průběhu porodu i poporodní rekonvalescence.
Jenže biologické stáří není vše. Nežijeme v prvobytně pospolné společnosti a zdaleka nenasloucháme jen tikotu vnitřních hodin. Do harmonogramu ladně vměstnáme pracovní povinnosti i kariérní růst, čas na fitko, prostor pro vlastní zájmy, utužování přátelství, dobu vymezenou relaxaci, nezbytný čas pro domácnost, partnerské radovánky, péči o psa i další domácí zvěřinu.
A zatímco si svá přání a závazky plníme s grácií, 24 hodin je fuč jak pára nad hrncem. Dítě se do nabitého programu moderní ženy takřka nevejde. Nehledě na to, že někdy ani není, s kým ho mít. Máte to také tak? Bez ohledu na partnera si pojďme shrnout, co vám přinese dítě v mladším versus starším věku – protože jen mládí spokojenost nedělá.
Mít dítě ještě zamlada (≤ 35 let)
Jste plní sil, ve svých představách dobýváte svět a sníte o lepších zítřcích. Známý slogan „Nevaž se, odvaž se“ berete s lehkostí a nadsázkou, ale pořád vám ještě dobře zní. Tak uvěřitelně. A proč by ne, když je život stále z části hra a vy prvotřídní hráč. Přesto vám už (možná) není 20, první vzlety a pády máte za sebou a víte, že vše nemusí být tak bezstarostné, jak vám kdysi připadalo.
Výhody:- Podle statistik je nejlepší doba právě teď.
- Pokud se „něco pokazí“, máte čas na mnoho dalších pokusů.
- Nemusí vás děsit finanční nákladnost případného umělého, in vitro, oplodnění – pojišťovny výkon hradí zpravidla do 39-40 let věku ženy.
- Máte víc fyzických sil a péči o dítě tak zvládnete snáz než v pozdějším věku.
- Vaše tělo se lépe vypořádá se spánkovým deficitem.
- Ve svém okolí jistě najdete i další maminky podobného stáří, s nimiž můžete sdílet obdobné prožitky.
- Až dítě povyroste, zřejmě mu budete, co se pochopení týče, „blíže“ než ti o generaci starší – svět se mění až příliš rychle a kdo chce zůstat svému robátku nápomocen i jinak než fyzicky a emocionálně, bude se nejspíš muset i v dalších letech mnohému naučit – což v mladším věku jde vždy snáze.
- Oslavu plnoletosti neprožijete v domově důchodců a za „bábi“ vás nebudou považovat ani na potomkově promoci.
Plynou z možné finanční nezajištěnosti a možná stále trochu naivních představ. Dalším negativem mohou být příliš krátké či povrchní vztahy, emocionální nestálost, nadmíru mlhavé představy o další budoucnosti nebo zkrátka jen to, že nerozumíte sami sobě a nevíte, co od života vlastně chtít. Zamýšlíte-li si s batoletem užívat života stejným způsobem jako před ním, mít dostatek času a energie na vlastní záliby, přátele, partnera, plánujete-li na rodičovské např. start nové pracovní kariéry… čeká vás zřejmě zklamání. A vystřízlivění.
Středobodem vašeho světa už nebudete vy sami jako dřív, ale malý uzlíček štěstí, radosti, obav a úzkosti, který si vás od první chvíle bezmezně zamiluje a pro něhož se na dlouhý čas stanete úplně vším.
Mít dítě později (> 35 let)
Zdolali jste již pěkných pár překážek a víte, zač je toho loket. Svět se netočí jen kolem vás a vašich přání, byť jim jdete naproti. Štěstí přeje připraveným a vy usilujete o obé. Máte utříděné priority a nejspíš víte, co od života chcete a co jste naopak ochotni upozadit. Dostatečně jste si „užili“ a teď byste rádi zapustili kořeny. Tak s chutí do toho.
Výhody:- S dítětem „omládnete“. Nejen že vás přivede na jiné myšlenky, ale společně se dostanete do míst, na která jste už dávno zapomněli. V neposlední řadě se myšlenkami vrátíte do vlastního dětství.
- Je možné, že dítě pro vás bude číslo jedna, máte čas, chuť a finanční možnosti se mu dosyta věnovat.
- Nejspíš se již tolik nehoníte za penězi. Znáte jejich hodnotu, ale víte, že kariéra, hmotné statky a dovolené na exotických místech nejsou vše.
- Začnete se konečně víc hýbat. A velmi příjemně! Procházky s kočárkem udělají s postavou divy a vy můžete den za dnem plánovat, co nového s prckem objevit a kam na své výpravy vyrazit.
- Starší rodiče bývají trpělivější a shovívavější.
- Možná si svého uzlíčku štěstí budete víc vážit.
Sem tam si vás někdo splete za prarodiče a vaše dítka zvládnou za čas bravurně reagovat na všetečné otázky spolužáků, tázajících se na váš věk. Jistě, není žádná hrůza porodit v 37, ale je-li vám už přes 40, při osmnáctinách vašich ratolestí to bude plus mínus 60. A tak dále. Pojišťovny vesměs hradí náklady IVF (in vitro oplodnění) jen do věku 39-40 let ženy. A tak by šlo pokračovat dále.
Život, který vás zocelí
Děti jsou jednou z největších zkoušek manželství a partnerství. Prověří nejen váš vztah, ale i vás, jako samostatné bytosti. Vaši trpělivost, oddanost, lásku, rozvážnost, zuřivost, lítost… Každé je darem, jehož pravou hodnotu nepozná každý.