Těhotenské zápisky

Jak říct, že jsem v tom

Napadlo vás někdy, které české slovo má nejvíc synonym, tedy slov stejného významu? Možná vymyslíte něco lepšího, ale podle mě je to stoprocentně těhotenství.

2 min na čtení

Autor:


2

Však posuďte sama. Můžeme říct, že žena je v tom, v očekávání, v naději nebo v jiném stavu, zkráceně v jináči. Může být zbouchnutá, nabouraná, nabořená, může mít pečeni v troubě, naštěkáno v boudě nebo jednoduše zaděláno. Romantičtější povahy řeknou, že je samodružná nebo dvojjediná, staromilci použijí výraz chodí s outěžkem. Úspěšné snažilky se určitě označí za těhu či těhulky, málomluvné ženy prostě řeknou, že čekají nebo nosí. Věřící budoucí maminky se budou radovat, že jsou požehnané, případně v požehnaném stavu. Věčně mladé s klidem oznámí, že přiletí čáp nebo vrána, matematičky řeknou, že jsou 2v1. Pro mlsné jazýčky se nabízí přirovnání ke kinder-vajíčku. Slyšela jsem i výrazy jako zapadla, zahnízdila nebo zabřezla, ale to už se dostávám na hranu etiky. Hanlivým a výsměšným výrazům se záměrně vyhýbám, to bych taky mohla vyjmenovávat do rána.

A teď si vyberte, jakým způsobem tuto radostnou událost oznámíte svým blízkým.

S manželem jsem to vyřešila jednoduše - ukázala jsem mu pozitivní těhotenský test (jinak by mi stejně nevěřil). Po pár minutách nechápavého zkoumání neznámého předmětu jsem k němu přistrčila i návod. Ale že by se mi chtělo s počůraným kouskem papíru obrážet celé široké příbuzenstvo? Této kratochvíle se ráda vzdám. Test už je v koši, kam patří.

Ale které z mnoha a mnoha slov i slovních spojení si k ohlášení této události vybrat? Můj muž prosazuje využití toho provařeného vtípku: "Víš, musím ti něco říct, babičko!" V amerických filmech je zase dost oblíbená situace, kdy nastávající maminka sprintuje s rukou před pusou na záchod. A nemusí ani nic říkat. Vzhledem k tomu, že už jsem od svatby pod drobnohledem, bylo by to naprosto výmluvné. Zatím však využívám spíš opačnou taktiku. Protože nechci minimálně do třetího měsíce nic šířit, hrdinsky bojuji s touhou po útěku nad nejedním jídlem z rodičovské kuchyně. Ony snad ty maminky tuší, co mi spolehlivě zvedne žaludek a zkouší, co ještě vydržím.

Zpět k oznámení - nedávno jsem vzpomínala, jaký způsobilo poprask, když jsem zhruba v sedmnácti letech neprozřetelně nechala na stole ležet antikoncepční pilulky. Tentokrát bych mohla někde "náhodou" nechat těhotenský průkaz. Předpokládám, že v mých letech už snad facku ani několikahodinové kázání neobdržím. Rozruch by to ale mohlo způsobit podobný.

2

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.   V pořádku,